Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: To była słaba sesja dla polskiego rynku akcji

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak zakończył się handel w Europie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Na rynku finansowym sprawy polityczne zeszły dziś na dalszy plan. Skutki odczuły tylko notowania nielicznych spółek. WIG20 stracił dziś więcej niż parkiety z Europy zachodniej. Dobry start odnotowano za Oceanem, gdzie opublikowane zostały lepsze od oczekiwań dane.

Warszawski indeks blue chipów zakończył sesję 0,65 procent poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Jego wartość to w tej chwili 2459,77 punktów. Sesja zaczęła się dość neutralnie ze wskazaniem na sprzedających. Wraz z upływającym czasem było coraz gorzej i ostatecznie WIG20 znalazł się blisko dzisiejszych minimów sesyjnych.

Patrząc na przebieg widać, że inwestorzy specjalnie nie przejmowali się tzw. aferą taśmową. Handel odbywał się w normalnym rytmie, a pod presją tej sprawy pozostały jedynie akcje Hawe. Zatrzymano bowiem członka rady nadzorczej spółki, która ostatecznie straciła dziś 6,47 procent. Była ona najsłabszą spółką z indeksu WIG50.

Wiele informacji pojawiło się na temat dywidend. Wysokość wypłaconego zysku opublikował m.in. Bank Handlowy, Plast-Box, Efekt.

Notowania indeksów na GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Lepiej poradziły sobie dziś indeksy z zachodniej Europy. DAX, CAC, Euro Stoxx 50 i szwajcarski SMI zyskały od 0,2 do 0,4 procent. Słabiej wypadła Wielka Brytania. Niemiecki indeks zyskał mimo słabszego od oczekiwań indeksu instytutu Ifo, który pokazuje nastroje wśród tamtejszych inwestorów.

Ważniejsze były dziś dane ze Stanów Zjednoczonych. Odczyty wypadły lepiej od oczekiwań: sprzedaż nowych domów oraz indeks zaufania konsumentów Conference Board. Nastroje amerykańskich gospodarstw domowych są najlepsze od ponad roku.

Dobre dane widać, że oddziałują na nastroje inwestorów z Wall Street. Najwięcej rośnie Nasdaq (+0,8 procent). Około 0,2 procent rośnie Dow Jones oraz S&P500.

Niewielka zmienność [giełd](https://www.money.pl/gielda/) w Europie. WIG20 pod kreską

Przemysław Ławrowski, godz. 15:08

Nastroje na polskiej giełdzie są nieco gorsze niż w pozostałej części Europy. Jedną z najsłabszych spółek na GPW jest HAWE, której członek rady nadzorczej został zatrzymany przez ABW. Inwestorzy spoglądają także w stronę danych z USA.

WIG20 około godziny 13-tej osiągnął swoje dzienne minimum. Teraz nieznacznie się odbił i traci 0,3 procent. Podobna skala przeceny jest widoczna na pozostałych polskich wskaźnikach.

Wśród dużych spółek najlepiej radzi sobie PKN Orlen, który rośnie już od początku ubiegłego tygodnia. Z kolei najsłabszy w tej chwili jest Orange Polska. W indeksie WIG50 najmocniej traci telekomunikacyjny Hawe. Powodem tego jest zatrzymanie głównego akcjonariusza spółki w związku z _ aferą podsłuchową _.

W zachodniej Europie giełdy radzą sobie nieznacznie lepiej. Na symbolicznym plusie jest DAX, CAC oraz Euro Stoxx 50. Około 0,2 procent traci turecki XU100. Tamtejszy bank centralny poinformował dziś o obniżeniu głównej stopy procentowej o 75 punktów bazowych.

Zobacz, jak przebiega sesja w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Atmosferę w Europie może nieznacznie zamienić start sesji w USA. Jak dotąd kontrakty terminowe na najważniejsze indeksy oscylują blisko tzw. kreski, co utrudniania wyciągnięcie wniosków, w którą stronę będzie zmierzał rynek.

Inwestorzy czekają także na dane ze Stanów Zjednoczonych. Będą one dotyczyć zaufania konsumentów (Conference Board) oraz sprzedaży nowych domów. Prognozy są optymistyczne w obu przypadkach, gdyż wypadają lepiej w stosunku do odczytów poprzednich.

WIG20 coraz niżej. Kolejny wątek giełdowy w aferze taśmowej

Damian Słomski, godz. 13:00

Po neutralnym początku sesji, lekką przewagę na GPW zaznaczyli sprzedający akcje. M.in. słabszy od oczekiwań odczyt indeksu instytutu Ifo przyczynił się do pogorszenia nastrojów także na pozostałych najważniejszych rynkach akcji w Europie.

WIG20 z każdą godziną obsuwa się coraz bardziej w dół. Na półmetku handlu kurs wyznacza dzienne minima na poziomie 2465 pkt. W ciągu kilku godzin doszło do przetasowań wśród blue chipów. Pozycję lidera straciło PGNiG na rzecz PKN Orlen. Dodatkowo układ sił się znacznie przesunął na stronę sprzedających. Pod kreską jest już 14 na 20 spółek. Najwięcej powodów do zmartwień mają posiadacze papierów Eurocashu, który traci prawie 2 procent.

Kilka ciekawych informacji, które nie pozostają bez wpływu na rynek, napłynęło też z mniejszych spółek. Akcjonariusze Grupy Kęty pozytywnie reagują na prognozy zysku za drugi kwartał oraz potencjalnego podniesienia prognoz półrocznych na początku sierpnia.

Zmiany wartości najważniejszych indeksów z GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nerwowo zrobiło się w Hawe. Według jeszcze nieoficjalnych informacji, policja i ABW zatrzymały głównego akcjonariusza spółki i zarazem przewodniczącego rady nadzorczej. Sprawa ma związek z tzw. aferą taśmową.

Tego typu problemów nie ma na pozostałych najważniejszych rynkach akcji w Europie. Mimo to nastroje wcale nie są dużo lepsze niż u nas. Słabo wygląda m.in. włoski FTSE MIB, tracący około 0,5 procent. Przed wyraźniejszym zejściem pod kreskę broni się niemiecki DAX. Niemiecki indeks instytutu Ifo (w zasadzie jedyna ważniejsza informacja do tej pory) zawiódł. Zamiast szacowanych 110,2 pkt. mieliśmy wynik na poziomie 109,7 pkt. Miesiąc wcześniej było to 110,4 pkt.

#

Niemrawy początek sesji na GPW. Tymczasem w Europie...

Damian Słomski, godz. 9:45

Sytuacja na GPW wraca do normy. Afera taśmowa zdaje się schodzić na drugi plan, a ponownie większe znaczenie mają kwestie czysto finansowe.

Wczoraj GPW była jedną z mocniejszych giełd Europy. Dzisiaj handel na krajowym rynku rozpoczął się nieco słabiej, chociaż trudno jednoznacznie wskazać przewagę którejś ze stron. Problemów z tym nie ma w przypadku kilku największych spółek. Zdecydowanie w górę idą notowania PGNiG. Ponad procentową przecenę notują za to papiery Tauronu i LPP.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Na szerokim rynku dzieje się więcej. Ponad 11-procentowa zwyżka notowań Agrotonu doprowadziła do zawieszenia handlu. Za tym mocnym ruchem idzie kapitał. Obroty po pierwszych 30 minutach sesji przekraczają 330 tysięcy, co jak na tę spółkę jest bardzo dobrym wynikiem.

O ile WIG20 niewiele zmienia się względem wczorajszego zamknięcia, to już notowania indeksów zachodniej Europy dochodzą do plus 0,5 procent. W najbliższym czasie jedyną ciekawszą pozycją w kalendarzu makroekonomicznym będzie odczyt indeksu instytutu Ifo.

#

Jest szansa na dalsze wzrosty na GPW

Łukasz Pałka, 23. czerwca godz. 22:15

Brak ważnych publikacji makroekonomicznych powinien we wtorek sprzyjać uspokojeniu na warszawskiej giełdzie, a nawet dalszym wzrostom. Inwestorzy nie wierzą w scenariusz upadku rządu w Polsce.

Afera taśmowa, choć ciągle obecna w mediach i debacie publicznej, przestała na razie mieć wpływ na nastroje wśród inwestorów giełdowych. Widać to było w poniedziałek, gdy indeks WIG20 był jednym z najmocniejszych w Europie, a inwestorzy zaczęli również wracać do kupowania złotego.

Dzięki temu wskaźnik WIG20 znalazł się blisko poziomu 2.480 punktów i jest szansa, że we wtorek gracze będą kontynuować zakupy akcji.

Główne indeksy GPW podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pomimo minimalnej korekty po tygodniu ciągłych wzrostów również nastroje na Wall Street można uznać za bardzo dobre. W poniedziałek zostały opublikowane kolejne dane świadczące o poprawie kondycji amerykańskiej gospodarki. Tym razem odczyt wskaźnika PMI dla przemysłu znalazł się na poziomie 57,5 punktu, czyli najwyższym od 2010 roku.

We wtorek inwestorzy poznają kolejne doniesienia gospodarcze z USA. Będą one dotyczyć sprzedaży nowych domów, zostanie też opublikowany najnowszy wskaźnik zaufania konsumentów Conference Board. Po ostatnim posiedzeniu Fed nie powinny one mieć jednak znaczącego wpływu na rynek - sytuacja jest dość klarowna i wskazuje na to, że Fed w tym roku kolejnymi cięciami zakończy program QE3, pozostawiając jednak stopy procentowe na niskim poziomie przez dłuższy czas.

Zanim na rynek napłyną dane z USA, wcześniej warto zwrócić uwagę na informacje z Niemiec, gdzie zostanie opublikowany najnowszy wskaźnik nastrojów wśród przedsiębiorców Ifo. Poniedziałkowe doniesienia na temat PMI w Niemczech i całej strefie euro lekko rozczarowały, co stało się pretekstem do spadków na europejskich parkietach.

Wśród spółek notowanych na warszawskim parkiecie trwa okres informowania o poziomie dywidendy, którą podzielą się z akcjonariuszami. W poniedziałek inwestorzy poznali ważne decyzje, które napłynęły ze spółki KGHM. Walne zgromadzenie zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 5 złotych na akcję. Ten poziom okazał się zgodny z wcześniejszymi oczekiwaniami. W sumie do podziału między inwestorów trafi więc miliard złotych z 3,058 mld zł ubiegłorocznego zysku. Dla porównania z zysku za 2012 rok KGHM wypłacił dywidendę w wysokości 9,8 złotego na akcję.

We wtorek z kolei o podziale zysku za ubiegły rok będzie decydować m.in. walne zgromadzenie Banku Handlowego. Zgodnie z informacją banku z początku marca zarząd zarekomendował wypłatę dywidendy w wysokości 7,15 złotego na akcję. To najwyższy poziom dywidendy od 2008 roku. Zarząd banku zaproponował termin ustalenia prawa do dywidendy na dzień 7 lipca 2014 roku oraz termin wypłaty na 29 sierpnia 2014 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)