Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: Zaskakujące dane z USA podtrzymują dobre nastroje

0
Podziel się:

Lepsze od oczekiwań wiadomości z amerykańskiego rynku pracy pokazały, że wcześniejszy optymizm inwestorów był uzasadniony. WIG20 zyskuje już niemal 1 procent.

<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a>
<br /><br />
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
<a href="http://www.facebook.com/zawadzki.moneypl" rel="nofollow" target="_blank"><b>Paweł Zawadzki</b>, analityk Money.pl</a> <br /><br /> Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Paweł Zawadzki, godz. 15:15

Handlujący jednak równie chętnie nie kupują spółek średnich i małych. mWIG40 i sWIG80 zyskują, jednak skala ich wzrostów nie przekracza 0,1 procent.

Najbardziej oczekiwane w tym tygodniu dane napłynęły o 14:30. Oba wskaźniki obrazujące amerykański rynek pracy okazały się lepsze od rynkowych oczekiwań.

Zatrudnienie w sektorze pozarolniczym wzrosło w marcu o 216 tysięcy. Analitycy oczekiwali, że przybędzie 190 tysięcy etatów.

Stopa bezrobocia spadła natomiast z 8,9 do 8,8 procent. Eksperci prognozowali, że pozostanie na poziomie z lutego.

Dziś inwestorzy otrzymają jeszcze wskaźnik obrazujący koniunkturę w amerykańskim przemyśle. Jeśli ten nie zawiedzie, pierwszą kwietniową sesję powinniśmy kończyć w bardzo dobrych nastrojach.

GPW: Optymizm przed danymi z USA

Łukasz Pałka, godz. 13.10

Przed informacjami na temat bezrobocia w USA nastroje na giełdach są dość dobre. Również kontrakty na nowojorskie indeksy zyskują przed rozpoczęciem handlu.

Wśród inwestorów przewagę mają kupujący akcje. Optymistyczne nastroje powinny utrzymać się do końca dnia, o ile informacje z amerykańskiego rynku pracy nie okażą się negatywnym zaskoczeniem.

Liderzy blue chipów bez zmian. Na czele wciąż ukraińska spółka Kernel, która zyskuje obecnie ponad 5 procent. Bardzo dobrze radzi sobie również PKN Orlen.

GPW: Dobry początek drugiego kwartału

Łukasz Pałka, godz. 11.10

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się dziś od wzrostów głównych indeksów. Kluczowe dla końcówki tygodnia mogą okazać się dane z amerykańskiego rynku pracy.

Najmocniej rosnącą spółką wśród blue chipów jest dzisiaj Kernel, który wczoraj momentami tracił nawet 7 procent. Spółka zapowiedziała, że po emisji akcji i przejęciu innych podmiotów liczy na znaczącą poprawę wyników finansowych. Mocno, bo o ponad 2 procent rośnie dziś również PKN Orlen.

Większość europejskich indeksów również jest dzisiaj na plusach. Kluczowe dla utrzymania dobrych nastrojów mogą okazać się dane z amerykańskiego rynku pracy, które poznamy po południu.

GPW: WIG20 już niedługo przebije 3000 punktów?

Arkadiusz Droździel, godz. 6.00

Oczekiwanie na dane o stanie rynku pracy za Oceanem oraz kondycji banków irlandzkich będą miały decydujący wpływ na pierwszą kwietniową sesję na GPW. Jeżeli się okaże, że w obu przypadkach sprawy przybiorą dobry obrót można liczyć, że WIG20 zakończy tydzień na najwyższych poziomach od prawie trzech lat.

Już wczoraj było widać, że inwestorzy w Warszawie mają ochotę na zakupy. Pomimo że WIG20 zyskał tylko 0,4 procent, to i tak warszawski parkiet radził sobie najlepiej w Europie, gdzie w zdecydowanej przewadze byli sprzedający akcje.

Inwestorów na europejskich parkietach do akcji zniechęca eskalacja konfliktu w Libii oraz dramatyczna sytuacja banków irlandzkich. W przypadku Libii, która jest jednym z ważniejszych eksporterów ropy do Unii Europejskiej, niepokój wzbudza nasilanie się walk pomiędzy wojskami rządowymi i rebeliantami. To winduje cenę ropy na kolejne najwyższe poziomy na przestrzeni ostatnich 30 miesięcy. A droga ropa prędzej niż później odbije się na kondycji gospodarczej państw unijnych.

Równie duże obawy wywołują informacje napływające z irlandzkiego sektora bankowego. Okazuje się, że cztery irlandzkie banki wymagają kolejnego gigantycznego zastrzyku gotówki. Tym razem Bank of Ireland, Allied Irish Banks, EBS oraz Irish Life and Permanent (IL&P) muszą zostać zasilone kwotą 24 mld euro. W innym wypadku grozi im upadłość.

Większego wrażenia na inwestorach na GPW nie zrobi natomiast na pewno wczorajsza sesja za Oceanem. Tamtejsze indeksy przez cały dzień oscylowały w okolicach poprzedniego zamknięcia w efekcie drożejącej ropy oraz minimalnie gorszych od oczekiwań danych o liczbie osób ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych w ubiegłym tygodniu (było takich osób 388 tysięcy, a spodziewano się o 9 tysięcy mniej).

Powściągliwość inwestorów miała swoje źródło w tym, że dziś poznamy najważniejsze w tym tygodniu dane dla inwestorów giełdowych w tym tygodniu. O 14.30 Departament Pracy opublikuje stopę bezrobocia w marcu oraz liczbę miejsc pracy, jaka powstała w tym miesiącu (analitycy prognozują odpowiednio 8,5 procent i 191 tysięcy).

Gdyby się okazało, że są one znacznie lepsze od oczekiwań istnieje duża szansa na to, że WIG 20 zakończy sesję nie tylko na najwyższych poziomach od prawie trzech lat, ale zamknie się ponad 2850 punktów. To da mu dobre podstawy do ataku na 3000 tysiące punktów.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)