Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Grecja znów straszy inwestorów. Jak radzi sobie GPW?

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj o tym, co w ostatnich dniach działo się na giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

To był bardzo nerwowy tydzień na rynkach finansowych. Inwestorzy wyraźnie obawiają się o spowolnienie gospodarcze na świecie. Zelektryzowała ich też wiadomość o możliwej sprzedaży pakietu kontrolnego akcji TVN. Nie bez znaczenia były też informacje z polskiej gospodarki.

W porównaniu do zagranicznych giełd polski parkiet radził sobie w mijającym tygodniu całkiem nieźle. Zwłaszcza w czwartek, gdy główne indeksy na europejskich giełdach wyraźnie traciły, inwestorzy na GPW zachowali więcej spokoju. Piątek na rynkach wyglądał już znacznie lepiej, do wzrostów powróciła również giełda na Wall Street. Wskaźnik WIG20 przez cały tydzień bronił się przed spadkami blisko poziomu 2.400 punktów i wreszcie pod koniec piątkowej sesji udało się go minimalnie przekroczyć.

GPW na tle Europy w mijającym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kluczowe dla inwestorów są teraz doniesienia na temat możliwej skali spowolnienia gospodarczego na świecie, zwłaszcza w strefie euro. W tym tygodniu chwilowo przez rynki przewinął się ponownie temat poważnych problemów finansowych Grecji. W zasadzie trudno powiedzieć coś nowego o problemach Grecji. Obawy o to, że tamtejsze władze będą chciały odrzucić międzynarodową pomoc - która być może znów będzie potrzebna - spowodowały panikę na rynku obligacji, która przełożyła się na rynki akcji.

Na rynku nie zabrakło też kilku istotnych informacji zza granicy. We wtorek okazało się, że produkcja przemysłowa w strefie euro spadła w sierpniu o 1,9 procent r/r, co okazało się wynikiem gorszym od wcześniejszych prognoz. Słabszy od oczekiwań był też niemiecki wskaźnik nastrojów gospodarczych ZEW (-3,6 punktu).

Z kolei dane o inflacji w kilku przypadkach pokazały, że Europie sporym problemem wciąż pozostaje deflacja, czyli spadek cen. Według danych GUS w Polsce ceny były we wrześniu o 0,3 procent niższe niż przed rokiem. Aby walczyć z deflacją, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się ostatnio na radykalne cięcie stóp procentowych o 0,5 punktu procentowego. Jest prawdopodobne, że w następnych miesiącach RPP ogłosi kolejne obniżki.

Polscy inwestorzy poznali z kolei najnowsze doniesienia GUS na temat zatrudnienia, zarobków oraz produkcji przemysłowej w Polsce. Według GUS wynagrodzenia we wrześniu były o 3,4 procent wyższe niż przed rokiem, a zatrudnienie skoczyło o 0,8 procent r/r. W obu przypadkach dane były zbliżone do prognoz. Podane w piątek dane o produkcji przemysłowej były z kolei bardziej optymistyczne. Wzrost o 4,2 procent r/r przebił wcześniejsze oczekiwania rynkowe.

Jeżeli chodzi o spółki notowane na GPW, to sensację wzbudziły w mijającym tygodniu informacje płynące ze spółki TVN. W czwartek ITI i Vivendi grupa Canal+ podały, że dokonają przeglądu opcji dotyczących ich łącznego większościowego pakietu udziałów w TVN. W komunikacie czytamy, że zainteresowanie zakupem kontrolnego pakietu akcji TVN wyrazili _ różni inwestorzy strategiczni i finansowi _.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)