Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: Inwestorzy bez sił na mocniejsze wzrosty

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co może mieć wpływ na dzisiejsze notowania.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.40

Za nami sesja, która w żaden sposób nie zmieniła obrazu rynku. Inwestorzy wyraźnie wstrzymywali się dzisiaj z decyzjami.

Graczom obecnym na warszawskim parkiecie nie udało się na razie wyraźnie odreagować ostatnich trzech dni spadków. Brakuje im zachęt do kupna akcji. Na ich decyzje nie miały również wpływu doniesienia po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej.

Podczas konferencji po posiedzeniu RPP prezes NBP Marek Belka zasugerował, że zbliża się koniec cyklu obniżek stóp procentowych w Polsce. Jeżeli dojdzie do kolejnej w lutym, to potem należy się liczyć z tym, że RPP nie będzie dalej ich obniżać. Na te słowa zareagowali przede wszystkim inwestorzy obecni na rynku walutowym, co wpłynęło na umocnienie złotego. Nie miały one natomiast wpływu na nastroje wśród graczy na GPW.

Zobacz, jak kształtował się indeks WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wskaźnik blue chipów na GPW praktycznie przez cały dzień oscylował wokół poziomu z wczorajszego zamknięcia. Inwestorzy podejmowali próby, by pociągnąć go w górę, jednak bezskutecznie.

O wzrost głównego wskaźnika na GPW było trudno, bo inwestorzy w większości pozbywali się papierów spółek, które mają w nim duży udział. Notowania KGHM poszły w dół o ponad 1 procent. Wyraźnie spadały też akcje Kernela, TVN oraz Banku Handlowego. Wyraźny 2-procentowy wzrost odnotował tylko Lotos.

GPW: Inwestorzy spokojni po decyzji RPP

Łukasz Pałka, godz. 15.35

Handel na warszawskiej giełdzie przebiega dzisiaj w dość sennej atmosferze. Zmiany głównych indeksów są nieznaczne.

Inwestorzy praktycznie nie zareagowali na kolejną obniżkę stóp procentowych przez RPP. Główny indeks WIG20 waha się w okolicach wczorajszego zamknięcia, bez większych szans na mocniejsze wybicie. O godzinie 16. inwestorzy będą mogli zapoznać się z uzasadnieniem decyzji RPP.

Główne indeksy w Europie notują z kolei dzisiaj niewielkie wzrosty.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z kolei sesja na Wall Street rusza pod znakiem niewielkich na razie wzrostów. Dzisiaj na rynek nie napłyną żadne istotne dane makroekonomiczne, więc inwestorzy będą mieli czas na odniesienie się do podanych wczoraj już po zamknięciu handlu wyników kwartalnych koncernu Alcoa.

GPW: WIG20 już na minusie. Oto powody

Paweł Zawadzki, godzina 12:55

Dane z Europy rozczarowały, danych z USA dziś praktycznie nie ma, a pojedyncza decyzja RPP zazwyczaj nie jest w stanie zmienić obrazu notowań na warszawskim parkiecie. Nie dziwi zatem minimalna przewaga inwestorów pozbywających się akcji.

Indeks największych spółek z GPW mniej więcej na półmetku notowań traci 0,2 procent. Niespełna 0,5-proc. spadki obserwujemy natomiast w przypadku indeksów mWIG40 i sWIG80. Nieznacznie pogorszyła się także sytuacja na najważniejszych giełdach Europy.

Zobacz, jak dziś radzą sobie główne indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Powoli, aczkolwiek w miarę sukcesywnie pogarszających się nastrojów na giełdach nie mogły poprawić najważniejsze dziś dane z Europy. Równo w południe okazało się bowiem, że produkcja przemysłowa w Niemczech wzrosła w listopadzie o 0,2 procent.

To wynik zdecydowanie gorszy od oczekiwań analityków, którzy spodziewali się około 1-procentowego wzrostu produkcji. Na pocieszenie, lekko w górę zrewidowane zostały dane za październik (z -2,6 do -2,0 procent).

Istotnych danych makro z USA dziś w kalendarzu w zasadzie nie ma, a decyzja dotycząca stóp procentowych w Polsce zazwyczaj nie jest w stanie na dłużej wpłynąć na działania inwestorów. Tym bardziej, że 0,25-proc. obniżka jest już od dłuższego czasu oczekiwana przez rynek.

Ruszył sezon w USA. Sprawdź, co dzieje się na GPW

Paweł Zawadzki, godzina 9:40

Główne indeksy polskiej giełdy wystartowały bardzo blisko swoich wczorajszych zamknięć. Neutralnie wypadł bowiem także początek sezonu publikacji wyników finansowych w Stanach Zjednoczonych.

Po niespełna trzech kwadransach dzisiejszej sesji WIG20 zyskuje około 0,2 procent. Bardzo blisko swoich wczorajszych zamknięć utrzymują się także wskaźniki grupujące spółki średnie i małe. mWIG40 traci 0,2 proc., a sWIG80 mniej więcej tyle zyskuje.

Dużo mocniejszych ruchów nie odnotowujemy też na najważniejszych giełdach Europy. Brytyjski FTSE, niemiecki DAX, czy francuski CAC, podobnie jak WiG20, idą w górę, ale skala wzrostu w ich przypadku również nie przekracza 0,5 procent.

Zobacz, jak radzi sobie obecnie główny indeks giełdy w Paryżu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Do mocniejszych zakupów na europejskich parkietach nie zachęcają ani słabe zakończenie notowań na Wall Street, ani neutralny początek sezonu publikacji wyników finansowych (za czwarty kwartał) w USA.

Główne amerykańskie indeksy sesję kończyły na niespełna 0,5-procentowych minusach, z kolei - tradycyjnie rozpoczynająca sezon wynikowy - Alcoa pochwaliła się wynikami zgodnymi z wcześniejszymi szacunkami analityków.

Jej zysk, po wyłączeniu zdarzeń jednorazowych, wyniósł 6 centów na akcję, czyli tyle ile wynosiła średnia prognoz. Rok wcześniej spółka zanotowała stratę w wysokości 3 centów. Akcje spółki w handlu posesyjnym drożały wczoraj o niespełna 1 procent.

Inwestorzy mają już za sobą trzy dni spadków. To nie koniec?

Łukasz Pałka, 08.01, godzina 23:45

Inwestorzy na warszawskim parkiecie mają za sobą już trzy dni spadków. Po wtorkowych notowaniach widać, że kupującym na razie brakuje sił, by pchnąć indeksy w górę.

Nic nie wskazuje na to, by w środę sytuacja miała się znacząco zmienić. Pretekstu do wzrostów raczej nie dadzą inwestorom wyniki kwartalne koncernu Alcoa, który rozpoczął sezon publikacji raportów amerykańskich spółek. Jego wyniki finansowe za ostatnie trzy miesiące 2012 roku okazały się zgodne z wcześniejszymi prognozami analityków. Warto jednak zauważyć, że firma prognozuje wzrost popytu na aluminium w 2013 roku, co należy uznać za informację pozytywną dla rynku.

Zapału do większych zakupów akcji nie było jednak widać we wtorek wśród inwestorów obecnych na nowojorskiej giełdzie. Dominowała wśród nich chęć realizacji zysków, co spowodowało, że główne indeksy zakończyły dzień na minusach. Przed zakończeniem sesji rosły co prawda notowania koncernu Alcoa, ale wzrost był symboliczny.

Nastrojów wśród graczy raczej nie poprawią również w środę informacje ze strefy euro. Poznamy między innymi zaktualizowane dane na temat zmiany PKB w strefie euro w trzecim kwartale ubiegłego roku, a także najnowsze informacje na temat produkcji przemysłowej w Niemczech. Zmiana PKB w Eurolandzie potwierdzi zapewne recesję (prognoza -0,6 proc. r/r).

Jeżeli chodzi o polską gospodarkę, to istotne dla inwestorów będą wieści po pierwszym w tym roku posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Zdecydowana większość analityków jest przekonana, że RPP obetnie stopy procentowe o 0,25 punktu procentowego. To oznacza, że główna stopa referencyjna będzie wynosić 4 procent, a w pierwszym półroczu można spodziewać się jeszcze dwóch obniżek po 0,25 punktu procentowego.

O ile taka decyzja nie będzie dla inwestorów zaskoczeniem i nie powinna mieć większego wpływu na ich decyzje, to warto będzie skupić uwagę na komentarzach członków RPP po jej posiedzeniu. Na ich podstawie inwestorzy będą spekulować, kiedy można spodziewać się kolejnej obniżki stóp procentowych.

Podsumowując, można powiedzieć, że w środę na GPW przewagę znów będą zapewne mieli inwestorzy pozbywający się akcji. Realizują oni zyski po dość udanym rajdzie św. mikołaja, a publikacje ostatnich informacji z polskiej i europejskiej gospodarki dają im do tego bardzo dobry pretekst.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)