Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

GPW: JSW znów najsłabszą spółką w WIG20

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co dzieje się na warszawskiej giełdzie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

O godzinie 16. ma rozpocząć się wystąpienie szefowej Fed, Janet Yellen. Inwestorzy na Wall Street na razie wstrzymują się gwałtowniejszymi ruchami.

Handel na Wall Street główne indeksy rozpoczęły w okolicach wczorajszego zamknięcia. Najważniejszym wydarzeniem ma być dzisiaj wystąpienie szefowej banku centralnego Janet Yellen. Na rynku od momentu opublikowania ostatniego protokołu po posiedzeniu Fed trwają bowiem spekulacje na temat tego, czy bank zdecyduje się na wcześniejszą od spodziewanej podwyżkę stóp procentowych.

Na warszawskiej giełdzie również nie widać dużej zmienności głównych indeksów. WIG20 większość dnia znajduje się poniżej poziomu z wczorajszego zamknięcia.

Główne indeksy GPW podczas piątkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kolejny dzień spore straty przynosi inwestorom Jastrzębska Spółka Węglowa. To najsłabsza dziś spółka w WIG20, jej akcje spadają o ponad 3 procent.

Pogorszenie nastrojów w Europie. Traci też GPW

Maciej Rynkiewicz, godz. 12.40

Najważniejsze indeksy w Europie jak do tej pory oddały połowę wczorajszych wzrostów. W słabych nastrojach przebiega też handel w Warszawie.

Indeks WIG30, po starcie symbolicznie nad kreską, znajduje się teraz na 0,5-proc. minusie. Wciąż nieco lepiej prezentują się firmy średnie i małe. Grupujące je indeksy WIG50 i WIG250 zyskują odpowiednio 0,1 i 0,3 proc. Obroty na całym rynku wynoszą ponad 200 milionów złotych.

Notowania najważniejszych spółek na GPW

Europa traci już ponad pół procent, francuski CAC40 zniżkuje o 0,7 proc., pół procent traci DAX, 0,6 proc. hiszpański IBEX35, nieco lepiej spisują się inwestorzy w Londynie. Bardzo słabo radzi sobie giełda w Rosji, Micex traci ponad półtora procent.

Na krajowym rynku dzieje się raczej niewiele. Warto zwrócić uwagę na tracącą kolejne 3 procent JSW, procent spada też PGE. Najlepiej jak dotąd spisują się papiery LPP, które zyskują około 1,4 proc. - spółka podała wczoraj wyniki oraz ogłosiła plan utworzenia nowej marki.

Pojawiły się dwie nowe rekomendacje, dla Kruka oraz AmRestu. W przypadku windykatora analitycy Wood&Co. zalecają _ kupuj _ z ceną docelową 112,7 zł. Z kolei _ trzymaj _i cenę docelową 84 zł dla AmRestu ustalili analitycy Erste.

Inwestorzy przyjęli strategię na przeczekanie

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:10

Najważniejsze indeksy w Europie rozpoczynają dzisiejszy handel od niewielkich zmian. W stosunkowo dobrych nastrojach zaczyna GPW.

Indeks WIG30 urósł na początku sesji o symboliczne 0,04 proc., nieco lepiej spisują się szersze grupy spółek. WIG250 zyskuje już 0,3 proc.

WIG30 podczas dzisiejszej sesji

Wśród blue chips, kolejną sesję dobrze radzi sobie Kernel, ponad pół procent rosną też BZ WBK i LPP. Najdalej po czerwonej stronie rynku znajdują się JSW oraz Eurosach, aczkolwiek strata nie przekracza pół procent.

W ciągu pierwszej części sesji zmiany będą najpewniej niewielkie, bowiem kalendarz makro jest właściwie pusty. Ożywienie pojawi się dopiero po wejściu do gry Wall Street oraz pół godziny później, kiedy głos w Jackson Hole zabierze Janet Yellen.

Warto zwrócić uwagę na notowania surowców - świetnie radzi sobie miedź, która od początku tygodnia podrożała o niemal 3 procent, również w reakcji na wczorajsze, dobre dane z USA. Spadają za to ropa, po danych o większych zapasach paliw w USA oraz złoto, w ujęciu całego tygodnia już o niemal 2 procent.

Wall Street ma nowy rekord. Inwestorzy z GPW pójdą za przykładem?

Maciej Rynkiewicz, godzina 23:10

Po bardzo dobrej sesji w Europie oraz pobiciu nowego rekordu na S&P 500, uwaga światowych inwestorów w piątek skupi się na popołudniowym przemówieniu Janet Yellen w Jackson Hole. Do tego czasu zmienność na rynkach będzie więc najpewniej niewielka. To dobra szansa dla kupujących na GPW, którzy mogą chcieć _ nadrobić _czwartkowe zaległości.

Już tylko ośmiu oczek brakuje indeksowi S&P 500, żeby wzbić się na nienotowany nigdy w historii pułap dwóch tysięcy punktów - podczas czwartkowej sesji, po trzech dniach wzrostów, największa _ pięćsetka _ z Wall Street wzrosła o kolejne 0,3 proc. Dobre nastroje utrzymywały się też wśród posiadaczy spółek notowanych w pozostałych grupach - przemysłowy Dow Jones wzrósł o 0,4 procent, zaś technologiczny Nasdaq o 0,1 procent.

Notowania najważniejszych indeksów na Wall Street

Inwestorzy w USA zrobili sobie postój przed atakiem na 2 tysiące punktów głównie ze względu na planowaną na piątek konferencję szefów najważniejszych banków w Jackson Hole. Głos zabiorą między innymi Janet Yellen oraz Mario Draghi. W przypadku wystąpienia szefowej Fed inwestorzy będą doszukiwać się jakichkolwiek wzmianek na temat tego, kiedy Rezerwa Federalna zdecyduje się podnieść stopy procentowe po zakończeniu programu QE3.

Presja na szybsze podwyższenie kosztu pieniądza jest spora, zwłaszcza po czwartkowych danych. Właściwie wszystkie publikacje dotyczące gospodarki USA były lepsze od oczekiwań. Wstępny indeks PMI dla przemysłu wyniósł 58 punktów i jest najwyżej od kwietnia 2010 roku, podczas gdy oczekiwano 55,6 pkt. Cotygodniowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 14 tysięcy do 298 tysięcy, tymczasem rynek oczekiwał wyniku powyżej 300 tysięcy. Lepiej ma się też rynek nieruchomości - liczba sprzedanych domów wzrosła z 5,03 do 5,15 miliona. Innymi słowy, amerykańska gospodarka ma się coraz lepiej.

Dlatego ciężko oczekiwać, żeby inwestorzy w Europie zabrali się do szaleńczych zakupów, podczas gdy o godzinie 16 wypowiedź Yellen może przyjąć bardo jastrzębi ton, podobnie jak zapiski z ostatniego posiedzenia Fed. Co prawda żadne konkrety odnośnie terminu podniesienia stóp procentowych zapewne nie padną, jednak dla inwestorów najważniejsze będzie to, co znajdzie się _ pomiędzy wierszami _.

Europa będzie czekała na Fed, tymczasem co stanie się na GPW? Indeks WIG20 rozpoczął czwartkową sesję od umiarkowanego wzrostu, jednak kupujący nie zdołali utrzymać dobrych nastrojów do końca notowań. Na godzinę przed ostatnim dzwonkiem grupa blue chips spadła poniżej kreski. Tymczasem najważniejsze indeksy na Starym Kontynencie sporo zyskały, średnio ponad procent. Bardzo więc możliwe, że kiedy inwestorzy na Zachodzie będą czekali na Yellen, a indeksy podążały raczej w bok, GPW spróbuje _ nadrobić _zaległości z czwartku.

Indeks WIG20 podczas czwartkowej sesji

O przebiegu najbliższej sesji będzie decydowała raczej technika, bowiem kalendarz makro na pierwszą część dnia jest zupełnie pusty. O 14 pojawią się dopiero dane na temat koniunktury konsumenckiej i gospodarczej w Polsce, aczkolwiek trudno oczekiwań, żeby wyniki miały jakikolwiek wpływ na przebieg notowań. Oprócz tego inwestorzy czekają na publikację Handlowego za pierwsze półrocze.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)