Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wzrosty na GPW. Za nami najlepsza sesja w tym roku

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak zakończył się handel akcjami na giełdach w Europie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Wzrost indeksu krajowych blue chipów przekroczył dziś 2 procent. Pod tym względem jest to sesja jakiej nie wiedzieliśmy jeszcze w tym roku. Jest to po części zasługa dobrych nastrojów panujących na innych rynkach. Te natomiast ucieszyły się na wieść o utrzymaniu stóp procentowych EBC na nie zmienionym poziomie.

Najwięcej zyskał dziś WIG20. W pierwszej połowie sesji wzrost przekraczał jeden procent. Dopiero po konferencji Mario Draghiego wędrówka na północ przyspieszyła. Ostatecznie wzrost wyniósł 2,56 procent. Dobrze poradził sobie również mWIG40 (1,84 procent). Widać również, że rynek odetchnął po sprawach związanych z OFE.

Publikacją dnia była dziś decyzja EBC. Bank centralny strefy euro postanowił utrzymać stopy procentowe bez zmian. Początkowo dużej reakcji na rynku nie było, ponieważ informacja nie była zaskoczeniem. Główna stopa procentowa wynosi aktualnie 0,25 procent i jest najniższa w historii. Uzasadnieniem takiej polityki była inflacja, która według przewidywań banku ma się nie zmieniać znacząco. Usłyszeliśmy także, że EBC jest w razie potrzeby gotowy na zdecydowane działania.

Rynki zachodniej Europy także zanotowały dobrą sesją. Rano na z Niemiec napłynęły nieco gorsze od prognoz dane dotyczące zamówień w przemyśle. To jednak nie przeszkodziło indeksowi DAX urosnąć. Dobrze popisały się również CAC i FTSE100.

Zobacz, jak przebiegła sesja na europejskich parkietach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wzrosty indeksów z Wall Street przekraczają aktualnie jeden procent. Poza informacją dotyczącą stóp procentowych w strefie euro, rynkowi pomogły dobre dane z amerykańskiego rynku pracy. W czwartym kwartale wydajność pracy wzrosła o 3,2 procent (prognoza: 2,5 procent), a jednostkowe koszty pracy spadły o 1,6 procent (prognoza: -0,5 procent).

W ramach sezonu wyników spółek zza Oceanu, General Motors opublikował dziś raport za czwarty kwartał. Zysk na jedną akcję wyniósł 0,66 USD. Rynek spodziewał się jednak nieco więcej 0,87 USD na akcję. Mimo tego, jest to wynik lepszy niż rok wcześniej (0,48 USD na akcję).

Wzrosty na europejskich [giełdach](https://www.money.pl/gielda/). EBC nie wzruszył rynku

Przemysław Ławrowski, godz. 15:00

Rynki europejskie kontynuują tendencje z pierwszej części sesji. Dzisiejsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego niczego nie zmieniła, ponieważ była zgodna z oczekiwaniami. Wszystko wskazuje na to, że handel zakończy się wzrostami.

Zwyżka polskiej giełdzie cały czas trwa. WIG20 utrzymuje się cały czas na ponad jedno procentowym plusie. Na zielono świecą się także wskaźniki mWIG40 oraz sWIG80. Wśród blue chipów najlepiej radzi sobie Jastrzębska Spółka Węglowa. Rośnie również mBank, który pokazał dzisiaj wyniki.Na rynkach zagranicznych także wzrosty. Ich skala to około 1 procent (DAX, FTSE100, CAC).

Jedną z najświeższych informacji jest decyzja w sprawie stóp procentowych EBC. Pozostały one na niezmienionym poziomie i nadal pozostają na rekordowo niskim poziomie. Informacja nie wstrząsnęła rynkiem, gdyż okazała się być zgodna z oczekiwaniami.

Notowania europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Jeszcze przed rozpoczęciem sesji w Stanach Zjednoczonych poznaliśmy dane z amerykańskiego rynku pracy. Cotygodniowy odczyt dotyczący zasiłków dla bezrobotnych wyniósł 331 tysięcy. Jest to o 4 tys. mniej od prognoz i 20 tys. mniej w stosunku do poprzedniego odczytu. Inne publikacje obejmujące szerszy okres (4 kwartał 2013 roku) takie jak wydajność pracy, oraz jednostkowe koszty pracy także wypadły lepiej od oczekiwań.

Na podstawie tych informacji oraz patrząc na notowania kontraktów terminowych trzech najważniejszych indeksów na Wall Street możemy się spodziewać wzrostowego początku sesji na giełdzie w Nowym Jorku.

Mocne wzrosty na [GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/). Inwestorzy czekają na EBC

Łukasz Pałka, godz. 12:48

Oczekiwanie na decyzję EBC i późniejszą konferencję Mario Draghiego upływa inwestorom w bardzo dobrych nastrojach. Odetchnąć mogą nieco m.in. posiadacze akcji JSW.

Na rynku powiało optymizmem, nie tylko na warszawskim parkiecie, ale również na giełdach w Europie Zachodniej. Przed godziną 14 poznamy decyzję EBC w sprawie stóp procentowych, a potem inwestorzy będą czekali na komentarz szefa EBC do obecnej sytuacji gospodarczej w strefie euro.

WIG20 na tle indeksów w Europie podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

WIG20 jest dzisiaj na bardzo mocnym plusie. Wśród notowanych w nim spółek warto zwrócić na mBank, który podał wyniki za ostatni kwartał ubiegłego roku. Zyski okazały się lepsze od wcześniejszych prognoz analityków. W górę idą też notowania spółki JSW, która w ostatnich tygodniach przynosiła spore straty inwestorom.

Po południu inwestorzy poznają dzisiaj jeszcze nowe informacje z amerykańskiego rynku pracy.

Inwestorzy czekają na słowa szefa EBC. Chętnie kupują akcje

Łukasz Pałka, godz. 9.25

Handel na warszawskiej giełdzie rozpoczął się w czwartek pod znakiem wzrostów głównych indeksów. Inwestorzy liczą na to, że nastroje na rynkach dodatkowo poprawi szef EBC, Mario Draghi.

Decyzja w sprawie stóp procentowych w strefie euro to dzisiaj najbardziej oczekiwane wydarzenie na rynkach finansowych. Obserwatorzy rynku nie spodziewają się żadnych zmian ich poziomu. Znaczenie będą jednak miały wypowiedzi szefa EBC na temat prognoz dla europejskiej gospodarki.

Oczekiwanie na informacje z EBC przebiega pod dyktando kupujących nie tylko w Polsce, ale również na pozostałych parkietach w Europie.

Obserwuj bieżące notowania wskaźnika WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Po południu uwaga inwestorów przeniesie się na rynek amerykański. Tam gracze poznają kolejne dane z rynku pracy, tym razem dotyczące liczby osób, które w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki dla bezrobotnych.

Niepokój o to, by rynki nie zwariowały. Co powie szef EBC?

Łukasz Pałka, 5.02, godz. 22.05

W czwartek inwestorzy będą wsłuchiwać się przede wszystkim w słowa prezesa Europejskiego Banku Centralnego. W przypadku warszawskiej giełdy można liczyć na to, że sesja znów upłynie pod znakiem wzrostów.

Z pewnością pocieszającą dla kupujących informacją będzie to, że bardzo wyraźne spadki na nowojorskiej giełdzie zostały wyhamowane. Główne wskaźniki na Wall Street zakończyły co prawda środową sesję na minusach, ale skala wyprzedaży była nieporównywalnie mniejsza niż jeszcze w poniedziałek.

Główne indeksy na Wall Street podczas sesji w środę Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Tym, co może w tej chwili niepokoić inwestorów, jest kondycja amerykańskiego rynku pracy. Przed bardzo ważną, piątkową publikacją najnowszego wskaźnika bezrobocia w USA odczyt ADP pokazał, że w styczniu liczba miejsc pracy w sektorze prywatnym poza rolnictwem zwiększyła się o 175 tysięcy. Wynik był gorszy od prognoz.

Dla dopełnienia tego obrazu przed informacją zaplanowaną na piątek, dzień wcześniej inwestorzy poznają jeszcze najnowsze dane na temat liczby osób, które w ubiegłym tygodniu po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki do amerykańskich urzędów pracy. Prognozy mówią o wyniku na poziomie 335 tysięcy osób, co oznaczałoby nieznaczną poprawę wobec poprzednich informacji.

Te wszystkie doniesienia mają znaczenie w kontekście ograniczeń programu skupu obligacji QE3. Janet Yellen objęła stanowisko szefowej Fed z założeniem, że w tym roku program zostanie stopniowo wygaszony. Inwestorzy mogą sobie teraz zadawać pytanie, co stanie się w sytuacji, gdy nadal nie będzie widać wyraźnej poprawy na rynku pracy w USA.

Do cięć w QE3 odniósł się w środę również prezes NBP, prof. Marek Belka: -_ Oczywiście, z pewnym niepokojem patrzę na to, żeby rynki nie zwariowały. Ale mam wrażenie, że rynki to wszystko dyskontują w cenach _ - powiedział prezes NBP. Przyznał jednocześnie, że liczy na to, że ten rok będzie spokojny, a ostatnie reakcje na doniesienia z rynków wschodzących były _ zbyt radykalne _.

RPP po posiedzeniu potwierdziła również, że stopy procentowe w Polsce zostaną utrzymane na obecnym poziomie co najmniej do końca pierwszego półrocza.

Warto zwrócić uwagę, że po posiedzeniu polskiej RPP, w czwartek przyjdzie czas na decyzje Europejskiego Banku Centralnego. Większość obserwatorów rynku jest przekonana, że nie dojdzie do zmiany poziomu stóp procentowych. Istotne będą jednak wypowiedzi prezesa EBC. Inwestorzy oczekują, że Mario Draghi oceni obecną sytuację gospodarczą w strefie euro i jednocześnie wskaże na sposoby, za pomocą których bank centralnych chce wspierać europejską gospodarkę.

Wracając na warszawską giełdę, inwestorzy w czwartek zwrócą zapewne uwagę na kolejne wyniki dużego banku. Tym razem raport za ostatni kwartał 2013 roku ma opublikować mBank.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)