Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Niewykluczone, że korekta WIG20 jeszcze się pogłębi

0
Podziel się:

W Europie odżył temat sankcji, w piątek UE opublikowała ich plan, obejmujący restrykcje finansowe i wizowe.

Niewykluczone, że korekta WIG20 jeszcze się pogłębi

Tydzień przebiegał pod znakiem słabych nastrojów - globalni inwestorzy dyskontują prawdopodobieństwo szybszej podwyżki stóp procentowych w USA, a w Europie do czynienia mieliśmy z kolejnymi sankcjami UE wobec Rosji.

Inwestorów, szczególnie amerykańskich, coraz bardziej martwi perspektywa wcześniejszej podwyżki stóp procentowych. Obawy zaczynają odgrywać coraz większą rolę w ciągu ostatnich dni, ponieważ zbliża się posiedzenie FOMC i ewentualna zmiana retoryki Fedu w stronę bardziej jastrzębiej, może wywołać nerwowość i spadki. Mówi się nawet o kilkuprocentowej przecenie głównego amerykańskiego indeksu, gdyby taki scenariusz się sprawdził. Kwestia podwyżek stóp procentowych jest dla rynków o wiele poważniejsza niż kiedyś wygaszanie QE, ponieważ stopy procentowe znacznie mocniej i dłużej oddziaływały na gospodarkę silnie ją od swojego niskiego poziomu uzależniając.

W Europie odżył temat sankcji, w piątek UE opublikowała ich plan, obejmujący restrykcje finansowe i wizowe, oraz ograniczenie dostępu do kapitału rosyjskim firmom z branży zbrojeniowej i naftowej. Rosja z kolei przygotowała kontrsankcje, które obejmą najprawdopodobniej zakaz importu samochodów oraz wyrobów przemysłu lekkiego.

WIG20 zrealizował dokładnie scenariusz z zeszłego piątku korygując wzrosty i kończąc tydzień w okolicach 2500 punktów. Mimo, że inwestorzy reagowali w tym miejscu, niewykluczone że kurs indeksu spadnie jeszcze nieco niżej. Gdyby nastroje w Europie i USA w następnym tygodniu się pogorszyły, polski indeks może dotrzeć nawet do poziomu 2450 pkt, jednak wtedy nadal zachowany będzie scenariusz wzrostowy.

Najważniejsze informacje z polskich spółek

PKP Cargo dostanie kredyt inwestycyjny, którego wysokość przekracza pół miliarda złotych. Środki może wykorzystać do 2016 roku, a spłata kredytu nastąpi do końca 2021 roku. Spółka przeznaczy ten kapitał na finansowanie i refinansowanie napraw i modernizacji taboru. PKP Cargo planuje jednocześnie przejąć nawet połowę udziałów w Pol-Miedź-Trans, spółce należącej obecnie do KGHM. Firma uzyska dzięki temu kolejne źródło stałych dochodów, nowe kontrakty handlowe i zwiększy skalę działalności.

PGNiG poinformował w środę, że zaobserwowane zostało zmniejszenie ilości przesyłanego w ramach Kontraktu Jamalskiego gazu ziemnego. Deficyt w czwartek wyniósł 45 proc., a spółka podjęła tego dnia decyzję o realizacji dostaw uzupełniających. W piątek jednak sytuacja zaczęła wracać do normy, a Gazprom problemy tłumaczył napełnianiem podziemnych, rosyjskich magazynów gazu.

Akcjonariusze Lotosu zgodzili się na emisję 55 milionów akcji z prawem poboru, o łącznej wartości około miliarda złotych. Każdy akcjonariusz otrzyma prawa poboru w ilości równej sumie posiadanych akcji, a dniem prawa poboru będzie 18 listopada tego roku. Środki z emisji zostaną przeznaczone na realizację strategii, a więc zwiększenie kompleksowości rafinerii oraz wzrost wydobycia węglowodorów.

PGE wybuduje farmę wiatrową o mocy 90 MW. Farma ma zostać oddana do użytku przed końcem 2015 roku, a turbiny wiatrowe postawi Alstom. Projektem zajmuje się PGE Energia Odnawialna i jest on największy w ramach inwestycji Grupy PGE w Odnawialne Źródła Energii.

Na GPW zadebiutuje niedługo dawna spółka Lotosu - Polwax. Cena akcji w pierwszej ofercie nie przekroczy 19 PLN, co oznacza, że wartość emisji to maksymalnie 72,5 mln PLN. Około 20 proc. akcji trafi do inwestorów indywidualnych, a debiut planowany jest na 6 października. Polwax to producent parafin przemysłowych, a emisja ma pomóc spółce w realizacji strategii - osiągnięciu pozycji jednego z głównych dostawców tego typu produktów w wybranych branżach.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)