Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW jednak pod kreską. Na Wall Street powoli biją nowe rekordy

0
Podziel się:

W Money.pl zobacz, co stało się na światowych rynkach akcji.

GPW jednak pod kreską. Na Wall Street powoli biją nowe rekordy

Mimo starań kupujących w końcówce sesji nie udało się indeksowi WIG20 wyjść ponad wczorajsze zamknięcie. Grupa krajowych blue chips, przy rynkowych obrotach przekraczających 700 milionów złotych, spadła o symboliczne 0,05 proc. i liczy około 2450 punktów.

Gorzej spisywały się banki - wszystkie z grona największej _ dwudziestki _dzisiaj spadały. Najgorzej poradził sobie mBank, który zniżkował około 3,5 procent, oddając już większą część zysków z pierwszej części sierpnia.

Najlepiej poradziły sobie papiery Kernela oraz Orange. W przypadku teleoperatora był to kolejny, udany dla akcjonariuszy dzień. Spółka zyskała 2 procent i zbliża się do lokalnych maksimów z początku 2013 roku.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Nieco lepiej niż na GPW przebiegała sesja na pozostałych rynkach w Europie. Inwestorzy ze Starego Kontynentu zyskali dzisiaj średnio ponad procent. Bardzo dobrze do końca sesji radził sobie francuski CAC40, tylko nieco słabiej niemiecki DAX, który zyskał około 0,8 procent. Największa _ trzydziestka _z Frankfurtu liczy już niemal 9390 punktów.

W oczekiwaniu na jutrzejsze wystąpienie szefowej Fed w Jackson Hole, inwestorzy na Wall Street raczej zignorowali dzisiejsze, dużo lepsze od oczekiwań dane z amerykańskiej gospodarki. S&P500 zyskuje obecnie 0,3 proc., przemysłowy Dow Jones 0,4 proc., z kolei Nasdaq jest na zero. Niemniej indeks S&P500 znajduje się na najwyższych poziomach w historii.

Oprócz wspomnianych w poprzednim komentarzu niższej liczby _ claims _oraz wysokim wskaźniki PMI dla przemysłu, pojawiły się też indeks Conference Board (plus 0,9 proc., wobec oczekiwanych 0,6 proc.) oraz liczba sprzedanych nieruchomości na rynku wtórnym (5,15 mln, względem oczekiwanych 5,02 mln).

Bardzo dobre dane z USA, co na to Wall Street? Tymczasem GPW już pod kreską

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:45

Indeks WIG20 po sześciu godzinach handlu znajduje się symbolicznie pod kreską, niewielka przecena dotyka również szersze grupy spółek. Przez pusty już kalendarz makro w Europie, uwaga inwestorów przenosi się za Ocean.

Dużo lepiej od GPW radzi sobie reszta Europy, a średnia zwyżka wynosi obecnie około 0,9 proc. Bardzo dobrze spisują się kupujący w Grecji, Rosji i Hiszpanii. W pobliżu średniej zyskuje francuski CAC40, nieco mniej DAX oraz FTSE100.

Notowania najważniejszych indeksów w Europie

Od wzrostów indeksów rozpoczęła się też sesja w USA, wszystkie notują ponad około 0,1-proc. zwyżkę. Wstępny wskaźnik PMI dla przemysłu wyniósł aż 58 punktów, wobec oczekiwanych 55,7 i 55,8 pkt. miesiąc wcześniej.

Z kolei liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła w poprzednim tygodniu z 312 po korekcie do 298 tysięcy, podał tamtejszy Departament Pracy. Liczba okazała się nieco niższa od oczekiwań i jest potwierdzeniem faktu, że amerykański rynek pracy ma się coraz lepiej.

Mniej claims w tym miesiącu najprawdopodobniej przełoży się na wyższą dynamikę nowych miejsc pracy w USA, co będzie kolejnym argumentem za szybszym podnoszeniem stóp procentowych. Presja rynku jest całkiem spora, z czego doskonale sprawę sobie zdaje Janet Yellen. Inwestorzy czekają więc na jej jutrzejsze wystąpienie w Jackson Hole. Szefowa Fed ma mówić właśnie o sytuacji na rynku pracy.

GPW: Dane PMI nie zachwyciły. Inwestorzy czekają na doniesienia z USA

Łukasz Pałka, godzina 13:00

Dane o bezrobotnych w USA, a także wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu - to informacje, na które czekają jeszcze dzisiaj inwestorzy. Na razie poznali odczyty wskaźników PMI w Europie i w Chinach.

Na warszawskiej giełdzie główny indeksy utrzymują się dzisiaj w okolicach wczorajszego zamknięcia. Ich zmienność jest niewielka. Lepszy od prognoz okazał się odczyt przemysłowego PMI w Niemczech (52 pkt.). Gorzej od oczekiwań wypadła za to średnia dla strefy euro (50,8 pkt.) i zupełnie fatalnie dla Francji (46,5 pkt.).

Notowania na głównych parkietach w Europie przynoszą dzisiaj wzrosty, a inwestorzy chętniej kupują akcje.

WIG20 na tle głównych indeksów w Europie w czwartek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spadek cen miedzi po danych z Chin nie sprzyja dzisiaj notowaniom KGHM, kurs spółki traci około 1 procent. Przed dalszymi spadkami trudno jest się także obronić akcjonariuszom Jastrzębskiej Spółki Węglowej - kurs spółki wyznacza nowe, minimalne poziomy.

Inwestorzy czekają na otwarcie notowań na Wall Street. Wcześniej poznają dane o liczbie tzw. nowych bezrobotnych w USA w ubiegłym tygodniu. Potem zostanie też opublikowany najnowszy wskaźnik PMI dla amerykańskiego przemysłu.

GPW: Ważne dane o PMI. Skłonią do wyprzedaży akcji?

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskim parkiecie główne indeksy rozpoczęły w okolicach wczorajszego zamknięcia. Na rynek napłynęły m.in. nieco słabsze od prognoz dane z Chin.

Według nich indeks PMI dla przemysłu Chin wyniósł w sierpniu 50,3 pkt. wobec 51,7 pkt. w lipcu. Analitycy szacowali 51,5 pkt. Na razie dane wpłynęły na spadek cen miedzi, około 0,5 procent spadają też notowania KGHM.

Obserwuj bieżące notowania WIG20 podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Słabo wypadł za to odczyt PMI dla przemysłu Francji - wynik na poziomie 46,5 pkt. jest słabszy od prognoz i wskazuje na wzrost nastrojów recesyjnych w drugiej pod względem wielkości gospodarce strefy euro. Ten rezultat raczej nie zachęci dziś inwestorów do kupowania akcji na europejskich parkietach.

W indeksie WIG20 do wzrostowych spółek należą dziś LPP oraz Tauron. Obie podały rano wyniki po drugim kwartale. W przypadku Tauronu okazały się one lepsze od prognoz.

Nowe dane z USA i Europy. Jak zareagują inwestorzy?

Przemysław Ławrowski, 20.08, godz. 22.19

Inwestorzy ze starego kontynentu z pewnością nie przejdą obojętnie obok danych opublikowanych w środę wieczorem za Oceanem. Zostaną one jednak nieco przyćmione przez poranne wstępne odczyty indeksów PMI dla europejskich gospodarek. WIG20 stanie z kolei przed obroną poziomu blisko którego krążył przez ostatnie dwie sesje. Odreagowanie wcześniejszych wzrostów może jednak nadejść.

Za nami kolejny dzień wyhamowania po ostatnich wzrostach na GPW. WIG20 zyskał w środę symboliczne 0,13 procent, co i tak na tle całej Europy było dobrym wynikiem. Wśród najważniejszych wydarzeń z pewnością należy wymienić publikacje Głównego Urzędu Statystycznego. W ujęciu rocznym wartość wyprodukowanych towarów przez rodzimy przemysł w lipcu wzrosła o 2,3 procent (prognoza 2,2 procent). Niedługo po tym Ministerstwo Gospodarki opublikowało swoją prognozę dotyczącą kolejnego miesiąca. Według resortu, w sierpniu produkcja przemysłowa wzrosła o 2,6 procent, co by świadczyło o kolejnej poprawie dynamiki wzrostu. Ministerstwo szczególnie oczekuje przyspieszenia tempa wzrostu produkcji w budownictwie.

To nie jedyna informacja w kalendarzu, której z uwagą przyglądali się w środę inwestorzy. O wiele większy zasięg miały informacje, jakie napłynęły z amerykańskiego banku centralnego. W drugiej połowie sesji na Wall Street pojawił się protokół z ostatniego posiedzenia FOMC.

Zapis dyskusji ujawnił, że w średnim terminie uczestnicy zgadzają się, że aktualna sytuacja na tamtejszym rynku pracy oraz inflacja jest daleka od długookresowego celu. Prognozy w tym zakresie są optymistyczne i osiągnięcie zamierzonego poziomu może nastąpić nieco szybciej niż prognozowano. W konsekwencji polityka monetarna w postaci stóp procentowych może być szybciej zaciskana. Konkretów jednak nie podano, co wskazuje na fakt, że stopy procentowe szybko nie będą podnoszone.

Notowania indeksów na Wall Street podczas środowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Widać, że po ogłoszeniu informacji indeksy zza Oceanu skierowały się w kierunku północnym. Na reakcję europejskich parkietów będzie trzeba poczekać do czwartkowego poranka, jednakże wzrosty na Wall Street poprawią nastroje inwestorów z Europy przynajmniej w pierwszych minutach handlu.

Na parkietach w Europie zachodniej równie duże znaczenie będą miały dane dotyczące nastrojów z przemyśle. Wstępne odczyty indeksów PMI dla sektora usług i przemysłu pokarzą w czwartek Niemcy, Francja oraz strefa euro. W stosunku do finalnych odczytów z lipca, prognozy nie są optymistyczne.Tylko dla francuskiego przemysłu analitycy przewidują taki sam poziom wskaźnika jak wcześniej.

Poza danymi z europejskich gospodarek, inwestorzy z GPW będą oczekiwać na publikacje protokołu z posiedzenia RPP. Nieco później pojawią się cotygodniowe dane z amerykańskiego rynku pracy oraz indeks wskaźników wyprzedzających Conference Board pokazujący kierunku zmian w gospodarce USA. Jutro rozpocznie się również coroczne spotkaniu bankierów centralnych w Jackson Hole. Po raz pierwszy w roli przewodniczącej Rezerwy Federalnej wystąpi Janet Yellen.

Notowania WIG20 od początku tygodnia Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks warszawskich blue chipów podczas ostatnich kilku sesji skutecznie oddalił groźbę przełamania ważnego poziomu wsparcia 2300 punktów. Po mocnym odbiciu, wskaźnik wywindował się aż do pułapu 2450 punktów i znajduje się tam już drugą sesję.

W drugiej część tygodnia może nastąpić niewielka realizacja zysków. Dodatkowym pretekstem może być fakt, że w środę polska giełda sprzeciwiła się nieco ogólnoeuropejskim nastrojom. WIG20 nieznacznie wzrósł, kiedy reszta giełd traciła.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)