Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Rewelacyjny tydzień na GPW. WIG20 najwyżej w tym roku

0
Podziel się:

O niezwykle emocjonującym, pierwszym tygodniu września na GPW - czytaj w komentarzu Money.pl.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Posiedzenie RPP, obniżka stóp procentowych w strefie euro i zapowiedź konkretnych działań ze strony EBC, wizja przełomu na Ukrainie, czy najnowsze dane z rynku pracy w USA to najważniejsze wydarzenia mijającego tygodnia na rynkach. WIG20 nie tylko na plusie kończył każdą z pierwszych pięciu sesji września, nie tylko w tydzień poszedł w górę o ponad 5 procent, ale również wspiął się na najwyższy poziom w tym roku.

Kluczowe (dla giełdowych graczy) wydarzenia ostatniej sesji tego tygodnia to sierpniowe dane z amerykańskiego rynku pracy i podpisanie rozejmu na Ukrainie. Choć ranga obu wydarzeń jest bardzo duża, to końcówka sesji na GPW była relatywnie spokojna. Po bardzo emocjonującym tygodniu inwestorzy postanowili nieco odpocząć, co najlepiej pokazują obroty, które w przypadku WIG20 ledwie przekroczyły 560 milionów złotych.

Zobacz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Stopa bezrobocia w USA - zgodnie z oczekiwaniami ekonomistów - spadła w sierpniu z 6,2 do 6,1 procent. Mocno rozczarowały natomiast dane zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym. Jego zmiana w sierpniu wyniosła +142 tysiące, czyli znacznie mniej niż przed miesiącem (+212 tysięcy) oraz zdecydowanie słabiej od rynkowych szacunków (+226 tysięcy).

Wyraźnie gorsze od prognoz dane z amerykańskiego rynku pracy - co pokazała pierwsza reakcja kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy - specjalnie nie przestraszyły inwestorów. Słabe dane mogą bowiem dawać nadzieję na _ wolniejsze zaostrzanie _ polityki monetarnej w Stanach Zjednoczonych przez Fed.

Druga sprawa to kwestia rozejmu na Ukrainie. Z jednej strony informacja ta była już w środę zapowiadana przez Władimira Putina, z drugiej - wciąż nie wiadomo, czy do zawieszenia broni faktycznie dojdzie. Dzisiaj w dalszym ciągu toczyły się walki w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy. Swoją dawkę obaw _ dorzuca _z pewnością temat nowych sankcji wobec Rosji.

Ukraina, EBC, RPP. Emocji zdecydowanie nie brakowało

Cały pierwszy tydzień września na GPW wypadł zdecydowanie po myśli kupujących. WIG20 zanotował cztery mocno wzrostowe sesje (plus jedną neutralną), sforsował psychologiczny poziom 2.500 punktów, przełamał - rysowaną od listopada ubiegłego roku - średnioterminową linię trendu spadkowego i znalazł się na najwyższym poziomie w tym roku. To jednak nie wszystko, bo w górę pięły się również pozostałe indeksy krajowej giełdy.

Zobacz, jak w tym tygodniu radziły sobie najważniejsze indeksy GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeks grupujący 20 największych spółek z GPW najmocniejszy, bo ponad 2-procentowy, wzrost zaliczył w środę. Wówczas mini-euforię na rynkach spowodowały doniesienia ze Wschodu, a konkretniej rzecz ujmując wzrost nadziei na trwały rozejm na Ukrainie. Około procentowe wzrosty notowały największe giełdy w Europie, o ponad 5 procent wystrzelił w górę natomiast rosyjski RTS.

Najpierw inwestorzy dowiedzieli się, że prezydenci Ukrainy Petro Poroszenko i Rosji Władimir Putin porozumieli się w temacie zawieszenia broni w Donbasie, później było dementi Kremla (_ rozejmu być przecież nie mogło bo Rosja nie jest stroną sporu _- tłumaczono), a następnie zapowiedź Putina, że już w piątek - na spotkaniu grupy kontaktowej - jest szansa na porozumienie Kijowa z separatystami.

Dzień później emocji na rynkach również nie brakowało, bo do głosu doszedł Europejski Bank Centralny i jego szef Mario Draghi. Ku zaskoczeniu wielu obserwatorów rynkowych główna stopa procentowa została obniżona do rekordowo niskiego poziomu 0,05 procent (stopa depozytowa także została obcięta o 0,1 punktu procentowego, co oznacza, że będzie wynosić minus 0,2 procent).

To jednak nie wszystko, bo szef banku centralnego zapowiedział również inne działania mające pomóc - wciąż relatywnie słabej - gospodarce Eurolandu. Na konferencji prasowej Mario Draghi poinformował o uruchomieniu programu skupu papierów zabezpieczonych aktywami (tak zwanych ABS-ów) i zabezpieczonych obligacji. Choć to jeszcze nie działania na skalę luzowania ilościowego (QE), na które podejmował amerykański Fed, to decyzje EBC bardzo optymistycznie zaskoczyły inwestorów.

Bez większego echa przeszło natomiast wydarzenie tygodnia na rodzimym rynku, czyli decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych w Polsce. Tu zaskoczenia nie było. _ Oprocentowanie _ zostało na dotychczasowym poziomie, a główna stopa w dalszym ciągu wynosi 2,5 procent. Zarówno eksperci, jak i słowa szefa NBP Marka Belki po posiedzeniu mogą jednak sugerować , że już na kolejnym spotkaniu RPP dojdzie do cięcia stóp.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)