Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

GPW: Indeks WIG20 w czołówce Europy. W górę o ponad procent

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl przeczytasz, co się stało na krajowym i europejskich rynkach.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Grupa polskich blue chips obroniła zwyżkę z pierwszej części notowań i przy rynkowych obrotach na poziomie 750 milionów urósł o ponad procent. Jeszcze lepiej spisały się szersze indeksy akcji.

Rytm pracy na europejskich rynkach nadawali dzisiaj kupujący. Większość indeksów zamyka sesję powyżej kreski, a najwięcej zarobili inwestorzy w Atenach oraz właśnie w Warszawie. W granicach pół procent zyskały najważniejsze grupy spółek w Niemczech, Hiszpanii i Turcji. Pod kreską kończą inwestorzy w Bułgarii i na Słowacji.

Krajowi inwestorzy handlowali raczej przy pustym kalendarzu makro. Wydarzeniem dnia była informacja Santandera, że obecnie analizuje przejęcie BGŻ. Przed hiszpańską instytucją chyba jeszcze jednak długa droga, a kłody pod nogi już rzuca KNF. Urząd przypomniał, że Santander najpierw powinien dokończyć fuzję BZ WBK.

Rynki przyglądają się sesji za Oceanem. Po symbolicznych plusach na starcie notowań, Wall Street, kupujący powoli powiększają przewagę. To prawdopodobnie reakcja na kiepskie dane Departamentu Pracy, które stawiają pod znakiem zapytania szybkie zmiany w programie QE3.

Równocześnie amerykańscy inwestorzy zbliżają się do kluczowej części sezonu wyników finansowych spółek. Z danych Bloomberga wynika, że raportami pochwaliło się już 212 spółek z S&P500, a wyniki 76 procent z nich okazały się lepsze od prognoz. Publikacje po sesji zaplanowały na dzisiaj między innymi Amazon.com i Microsoft.

Dobre nastroje na GPW. Jak zareaguje Wall Street na nowe dane?

Maciej Rynkiewicz, godzina 15:20

Wzrostowa sesja na GPW, dobre nastroje na zachodnich parkietach oraz prawdopodobnie plusowe otwarcie giełd na Wall Street to obraz dzisiejszej sesji na rynkach.

Indeks WIG20 bez zmian notuje ponad 0,5-procentowe plusy i waha się w pobliżu 2540 punktów. Jeszcze lepsze nastroje panują wśród posiadaczy mniejszych spółek. Ważna informacja pojawiła się w serwisie Bloomberg, który spekuluje, że przejęciem BGŻ jest zainteresowany hiszpański Santander. Niemniej handel w kraju przebiega już raczej przy niemal pustym kalendarzu makro, więc uwaga inwestorów skupiona jest na danych zza granicy.

O 12 tysięcy spadła liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w USA w porównaniu z poprzednim okresem. Departament Pracy podał, że w tygodniu zakończonym 19 października, dokumenty złożyło 350 tysięcy Amerykanów. To jednak wciąż więcej, niż spodziewał się rynek - analitycy oczekiwali 340 tysięcy wniosków.

Liczba _ claims _ w USA
tydzień zakończony 19-paź 12-paź zmiana 05-paź 19-paź-12
źródło: Departament Pracy USA
liczba wniosków 350 000 362 000 -12 000 373 000 372 000
4-tygodniowa średnia 348 250 337 500 +10 750 324 750 369 000

Mimo że ze względu na kilkunastodniową przerwę w pracy amerykańskich urzędów, ten wynik może w przyszłym tygodniu ulec znacznej korekcie, to już teraz widać, że tempo poprawy na amerykańskim rynku pracy wciąż jest bardzo wolne. Stawia to pod znakiem zapytania termin wprowadzania zmian w programie luzowania ilościowego, co będzie pozytywnie wpływać na atmosferę wśród amerykańskich inwestorów.

Powody do zmartwień przysporzył im za to dzisiejszy strony raport Markit. Instytucja podała, że wstępny wynik indeksu PMI dla amerykańskiego przemysłu wyniósł 51,1 punktu, względem 52,8 we wrześniu i prognozy 52,5 pkt.

Słabsze dane ze strefy euro nie osłabiły wzrostów w Europie

Przemysław Ławrowski, godzina 12:35

Wzrosty na GPW z początku sesji zostały utrzymane. Indeksy w pozostałej części Europy także rosną mimo słabszego odczytu ze strefy euro dotyczącego nastrojów w przedsiębiorstwach usługowych i przemysłowych.

Pierwsza część dzisiejszej sesji w Europie to głównie dane dotyczące nastrojów przedsiębiorstw. Wzrosty jakie obserwowaliśmy rano na warszawskiej giełdzie zostały utrzymane. WIG20 rośnie o około 1 procent. Sytuacja nieznacznie się poprawiła na mWIG40 i sWIG80. Wzrosty wynoszą odpowiednio 0,7 i 0,8 procent.

Francuski indeks PMI dla usług oraz przemysłu okazały się gorsze od oczekiwań. Podobna tendencja była w niemieckich usługach. Zgodny z oczekiwaniami był przemysłowy PMI.

To co wydarzyło się na tych dwóch rynkach potwierdziły dane strefy euro. Wstępny odczyt indeksu za październik wyniósł dla przemysłu i usług odpowiednio 51,3 oraz 50 ,9. Oba okazały się niższe niż przewidywali analitycy.

Mimo tak przedstawiającej się sytuacji w publikacjach makroekonomicznych, podczas dzisiejszej sesji dominuje kolor zielony. DAX rośnie o około 0,6 procent, a CAC o około 0,2 procent. Wzrost FTSE100 to 0,4 procent.

Z danych amerykańskich będziemy dziś świadkami publikacji sierpniowego bilansu handlu zagranicznego USA. Analitycy spodziewają się deficytu na poziomie 39,5 mld dolarów, czyli nieznacznie więcej niż miesiąc wcześniej. Pojawią się one jeszcze przed rozpoczęciem sesji na Wall Street.

Wzrosty indeksów w Europie. GPW na czele stawki

Przemysław Ławrowski, godz. 09:46

Dane z chińskiej gospodarki pomogły rosnąć europejskim indeksom na początku dzisiejszej sesji. Duże wzrosty notuje warszawski WIG20. Za nim znajduje się niemiecki DAX oraz francuski CAC, gdzie nastroje nieco ostudziły wyniki indeksów PMI.

Sesja na europejskich rynkach rozpoczęła się wzrostami. Dobry nastrój na rynku zapewniły lepsze dane z chińskiego przemysłu. Indeks PMI dla tamtejszych przedsiębiorstw z tego sektora w październiku wyniósł 50,9. Analitycy oczekiwali 50,5. Warto jednak pamiętać, że są do dane wstępne. Duży wpływ publikacji widać na notowaniach miedzi na londyńskiej giełdzie metali, które zyskują po ostatniej kiepskiej passie.

Indeks WIG20 po 30 minutach handlu zyskuje 1,2 procent. Do dużej zmiany przyczyniła się także transakcja sprzedaży Wirtualnej Polski. Nieco mniejszą zwyżkę notują wskaźniki grupujące małe i średnie spółki. Liderem wzrostów wśród warszawskich blue chipów jest BZ WBK, który opublikował dziś wyniki za trzeci kwartał. Zysk netto przekroczył 537 milionów złotych i był lepszy od oczekiwań.

Wzrosty indeksów z zachodniej Europy wynoszą około 0,5 procent. W kupowaniu akcji, nie przeszkodziło inwestorom francuskiego rynku nieco gorszy odczyt PMI dla tamtejszych przedsiębiorstw usługowych i przemysłowych. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku analogicznego wskaźnika z Niemiec.

Lepiej w europejskiej gospodarce. Na GPW wrócą wzrosty?

Łukasz Pałka, 23 październik, godz. 22:11

Przewagę na rynku zaczęli zyskiwać inwestorzy pozbywający się akcji. Czwartek może przynieść jeszcze więcej emocji ze względu na ważne publikacje z europejskiej gospodarki.

W czwartek przed południem poznamy szereg najnowszych odczytów wskaźników PMI dla przemysłu i usług w największych europejskich gospodarkach. Prognozy zarówno w przypadku Niemiec, jak i Francji, wskazują na to, że wyniki nie tylko znów przekroczą poziom 50 punktów, ale będą również lepsze od poprzednich. Podobnie wygląda sytuacja, jeżeli chodzi o oczekiwania dotyczące wskaźników PMI dla całej strefy euro: przemysł (51,4 pkt.) i sektor usługowy (52,4 pkt.).

Jest szansa, że te doniesienia wniosą więcej emocji na giełdy, które w ostatnich dwóch dniach zostały zdominowane przez marazm i inwestorów realizujących zyski. W środę indeksy WIG20 i WIG30 straciły po około 0,8 procent.

Również notowania na nowojorskiej giełdzie zostały w środę zdominowane przez spadki. Inwestorzy sprzedawali akcje po serii pięciodniowych wzrostów i sięgnięciu nowych rekordów. Wskaźnik S&P500 w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy zyskał już ponad 20 procent.

W tym kontekście w czwartek inwestorzy powinni zwrócić uwagę na kolejne doniesienia z amerykańskiego rynku pracy. Tym razem będą to cotygodniowe informacje na temat liczby osób, które po raz pierwszy zgłosiły się po zasiłki dla bezrobotnych. Prognozy mówią o tym, że w ubiegłym tygodniu było ich 340 tysięcy, czyli o 18 tysięcy mniej niż tydzień wcześniej.

Dane z rynku pracy w USA mają teraz kluczowe znaczenie dla giełd. Po wtorkowych, wyraźnie gorszych od oczekiwań informacjach na temat zmiany zatrudnienia poza rolnictwem indeksy na Wall Street zaczęły wyraźnie zyskiwać. Dla inwestorów jest to bowiem sygnał dający nadzieję na to, że program skupu obligacji QE3 nie zostanie szybko zakończony.

Na polskim rynku istotną przed rozpoczęciem handlu informacją będzie to, że TPSA sprzedała Wirtualną Polskę grupie o2 za 375 milionów złotych. Transakcja ma zostać sfinalizowana w pierwszym kwartale przyszłego roku, po uzyskaniu zgody od Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Ostatnie dwa dni przyniosły wyraźne wzrosty notowań TPSA, po znacznie lepszych od prognoz wyników finansowych za trzeci kwartał.

W czwartek kolejna spółka notowana w indeksie WIG20 opublikuje swój raport finansowy. Tym razem będzie to bank BZ WBK. Analitycy prognozują zysk netto na poziomie 430 milionów złotych w trzecim kwartale, co oznaczałoby wzrost o 28 procent w porównaniu do tego samego okresu ubiegłego roku.

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)