Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Słaby tydzień dla GPW. Zobacz, jak wiele straciły akcje banków

0
Podziel się:

W komentarzu money.pl przeczytasz o najważniejszych wydarzenia minionego tygodnia na giełdzie.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Gigantyczna przecena banków, krach na greckiej giełdzie oraz dane z amerykańskiego rynku pracy. Oto najważniejsze wydarzenia, jakie miały miejsce w tym tygodniu na rynku finansowym. Najlepiej w tym tygodniu wpadły małe spółki, których indeks zyskał ponad 3 procent. Rekordowy spadek zaliczył Getin Noble Bank, którego akcje w ciągu pięciu sesji potaniały o ponad 20 procent.

W ostatecznym rozrachunku warszawska giełda straciła w tym tygodniu na wartości. Indeks reprezentujący wszystkie notowane na niej papiery stracił 0,49 proc. WIG20 stracił w skali tygodnia 1,38 proc. Najlepiej poradziły sobie mały spółki, gdyż sWIG80 poszedł w górę o 3,14 procent.

Zobacz, jak wyglądał miniony tydzień na GPW

Dla dużych spółek najgorsza była czwartkowa sesja. Powodem był krach na akcjach banków, który był wywołany decyzją sejmu na temat możliwości przewalutowania kredytów w obcych walutach np. we frankach szwajcarskich. Sama możliwość przewalutowania nie jest tak zaskakująca jak fakt, że 90 procent kosztów transakcji, a nie tak jak wcześniej zapowiadano 50 procent, ma umorzyć bank. Przewalutowanie ma następować po kursie, jaki obowiązywał w dniu sporządzenia umowy restrukturyzacyjnej. Zatem można się spodziewać sporego obciążenia wyników banków.

Indeks WIG-Banki stracił w czwartek 5,6 procent. Najbardziej poszły w dół akcje Getin Noble Banku, Banku Millennium oraz mBanku. W skali tygodnia ich przecena przekroczyła 10 procent.

Zmiana cen akcji banków notowanych na GPW w tym tygodniu

Miniony tydzień na GPW, to również wyniki największych spółek. We wtorek bank Pekao podał, że w drugim kwartale zarobił 619,21 mln zł zysku netto. To mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Mimo czwartkowych spadków, w skali tygodnia akcje banku zyskały około 0,5 procent.

Również we wtorek wyniki podał TVN. Spółka medialna zanotowała trzykrotnie mniejszy zysk niż rok wcześniej. Powodem był m.in. spadek oglądalności oraz zmniejszająca się ilość abonentów platformy NC+. Dodatkowo potwierdzona jest już informacja, że TVN zniknie z giełdy do końca roku.

Dobrymi rezultatami działalności pochwalił się ING Bank Śląski. Jego zysk poszedł w górę o 22 procent rok do roku. Wśród najważniejszych wydarzeń, które miały wpływ na zysk banku były zawirowania dotyczące kursu franka szwajcarskiego, a także zawarcie umowy kredytowej z jedną ze spółek z branży handlu detalicznego.

Krach w Grecji i nadzieja w USA

W tym tygodniu pierwszy raz od 29 czerwca, otwarto grecką giełdę. Większości inwestorów nie wystraszyły spadki w Atenach, które przekraczały nawet 20 procent. Ostatecznie na zakończeniu sesji, główny indeks zanotował spadek o 16 procent. Sytuacja Grecji odbiła się przede wszystkim na nastrojach inwestorów z giełd rynków wschodzących takich jak Polska i Turcja.

Rynek akcji w Grecji zamknięto w obawie o totalną wyprzedaż papierów spowodowaną bankructwem kraju. Spaków z tego powodu nie było widać w Europie zachodniej. DAX, CAC, czy IBEX zyskały ponad procent w tym tygodniu.

Notowania najważniejszych europejskich indeksów w tym tygodniu

Sporo działo się również za Oceanem. Punktem kulminacyjnym była piątkowa publikacja danych z rynku pracy. Stopa bezrobocia w USA wyniosła w lipcu 5,3 procent. To tyle samo, co w czerwcu i jednocześnie najlepiej od kwietnia 2008 roku. Dobre dane z amerykańskiego rynku pracy mogą przekonać amerykański bank centralny do pierwszej od 9 lat podwyżki stóp procentowych, co byłoby jednym z najważniejszych wydarzeń w tym roku dla rynku finansowego.

Rynek bierze pod uwagę dwa scenariusze podwyżki stóp. Bardziej radykalne głosy mówią o zmianie już we wrześniu, część analityków opowiada się za podwyżką w grudniu. Pomiędzy wrześniowym, a grudniowym posiedzeniem, Fed będzie miał jeszcze jedno - 27-28 października.

Do myślenia dają również wyjątkowo dobre dane z sektora usług w USA. Indeks wyrażający nastroje wśród menadżerów firm usługowych osiągnął wartość 60,3 pkt, co jest najlepszym wynikiem od sierpnia 2005 roku.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)