Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadki kursów na Wall Street i zaskakujące zachowanie WIG20

0
Podziel się:

W Money.pl czytaj o tym, jak przebiegała dzisiejsza sesja na krajowej giełdzie.

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Mimo wyraźnej przeceny, którą od początku notowań obserwujemy na Wall Street, WIG20 _ rzutem na taśmę _ pierwszą sesję grudnia zakończył na minimalnym plusie. Tego samego nie można już powiedzieć o indeksach grupujących spółki średnie i małe.

Po tym, jak w czwartek - z powodu _ Święta Dziękczynienia _ - Wall Street nie pracowała, a dzień później - z okazji czarnego piątku - notowania były skrócone, dziś amerykańscy gracze wrócili do _ regularnego _ handlowania akcjami. Niestety - jak pokazał początek sesji - wśród nich zdecydowanie przeważali sprzedający.

Nastrojów za Oceanem na długo nie poprawiły optymistyczne sygnały dotyczące amerykańskiego sektora wytwórczego. Indeks obrazujący jego aktywność - ISM Manufacturing PMI - sięgnął w listopadzie 58,7 punktu. To nieznacznie mniej niż w październiku (59,0 pkt), ale sporo lepiej niż prognozowali analitycy, którzy spodziewali się jego spadku w okolice 58 punktów.

Co ciekawe, choć reakcja krajowych graczy na przecenę akcji na Wall Street była pesymistyczna, to w przypadku blue chipów kupujący całkowicie nie złożyli broni. Wyraźna poprawa nastrojów w ostatniej godzinie handlu wystarczyła nie tylko, aby WIG20 zdołał obronić psychologiczny poziom 2.4000 punktów, ale także zamknąć handel na minimalnym, bo 0,01-proc., plusie. Ta sztuka nie udała się już indeksom grupującym spółki średnie i małe.

Zobacz, jak przebiegała dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wcześniej do kupowania akcji na GPW inwestorów nie zachęciły znacznie lepsze od rynkowych szacunków dane z polskiego przemysłu. Krajowy indeks PMI wzrósł w listopadzie do 53,2 z 51,2 punktu miesiąc wcześniej. Tymczasem analitycy oczekiwali symbolicznego spadku do 51 punktów. Dzisiejsze dane były też najlepszymi od marca.

Poprawa nastrojów na GPW. W centrum uwagi inwestorów...

Paweł Zawadzki, godzina 15:34

Druga połowa sesji na krajowym rynku wygląda nieco lepiej niż początek handlu. WIG20 zmierza w kierunku zamknięcia ostatniej sesji ubiegłego tygodnia i miesiąca.

Strata WIG20 obecnie sięga już zaledwie 0,2 procent. Biorąc pod uwagę fakt, że najmocniej tanieją w indeksie takie tuzy, jak KGHM, PGNiG, czy Lotos, to wynik ten jest sporym sukcesem kupujących.

W centrum ich zainteresowania są dzisiaj akcje Kernela (+6,4 proc.), Polskiej Grupy Energetycznej (+3,5 proc.) i Taurona (+2,9 proc.). Na wyróżnienie zasługuje przede wszystkim pierwsza ze spółek.

Od kiedy - w ubiegłą środę - pochwaliła się ona wynikami, jej akcje ani jednej sesji nie zakończyły wzrostem kursu mniejszym niż 5 procent.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Czy WIG20 zdoła odrobić całość strat? Dużo zależeć będzie od Amerykanów. Jak dotąd wsparcia zza Oceanu jednak nie ma. Pierwsza sesja grudnia na Wall Street rozpoczęła się lekkimi spadkami najważniejszych indeksów.

GPW: Mocny spadek notowań JSW. Co z innymi spółkami?

Łukasz Pałka, godzina 12:45

Dobre dane z polskiej gospodarki na razie nie zachęciły inwestorów do kupowania akcji. W indeksie WIG20 mocne spadki dotykają akcje JSW i KGHM.

Przed południem na rynki napłynęły najnowsze odczyty wskaźników PMI dla przemysłu w europejskich gospodarkach. W przypadku Polski wynik na poziomie 53,2 punktu to najwyższy odczyt od ośmiu miesięcy. Wynik dla strefy euro to 50,1 punktu wobec 50,6 punktu ostatnim razem.

Na razie na warszawskim parkiecie nie widać, by inwestorzy byli skłonni do zwiększonych zakupów akcji. WIG20 traci około 0,4 procent, utrzymując się tuż powyżej poziomu 2400 punktów.

Główne indeksy GPW podczas sesji w poniedziałek Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Spore spadki na rynku surowców mają dzisiaj negatywny wpływ na notowania spółek surowcowych. JSW traci już ponad 5 procent, a KGHM ponad 3 procent.

GPW: Dobre dane z Polski. To nie wystarczy?

Łukasz Pałka, godz. 9.30

Handel na warszawskim parkiecie rozpoczął się w poniedziałek od dalszego spadku indeksu WIG20. Trwa obrona poziomu 2400 punktów.

Zgodnie z tym, czego można było się spodziewać, wynik szwajcarskiego referendum i _ nie _ dla zwiększenia rezerw złota przez tamtejszy bank centralny powodują spadek cen złota oraz kursu franka szwajcarskiego. Inwestorzy zwracają też uwagę nataniejącą ropę, która ciągnie za sobą inne surowce.

WIG20 rozpoczął poniedziałek od przeceny, w tej chwili znajduje się tuż przy granicy 2400 punktów.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród spółek z indeksu WIG20 najmocniejszy spadek zaliczają akcje KGHM, które spadają obecnie o ponad 2 procent. Przecena dotyka też papiery Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Przed rozpoczęciem sesji inwestorzy poznali dane na temat wskaźnika PMI dla sektora przemysłowego w Chinach, a także w Polsce. Wynik dla Chin to równe 50 punktów. Okazał się zgodny z wcześniejszymi prognozami rynkowymi. Z kolei pozytywnym zaskoczeniem okazały się dane z polskiego przemysłu. Wskaźnik PMI ukształtował się na poziomie 53,2 punktu.

GPW: Jaka będzie reakcja na decyzję Szwajcarów?

Łukasz Pałka, 30.11, godz. 21.04

Bank centralny Szwajcarii nie będzie musiał zwiększyć rezerw złota z 8 do 20 procent. To informacja, która powinna uspokoić inwestorów, a także kredytobiorców, którzy obawiali się wzrostu kursu franka szwajcarskiego. Pierwszy tydzień grudnia na rynkach finansowych przyniesie jednak szereg nowych emocji.

Większość Szwajcarów w niedzielnym referendum opowiedziała się przeciwko inicjatywie, by bank centralny zwiększył rezerwy złota, a potem nie mógł ich sprzedawać. W poniedziałek rano inwestorzy powinni zareagować na te doniesienia pozytywnie bądź neutralnie. Wynik głosowania nie jest zaskoczeniem, bo już ostatnie sondaże wskazywały na przegraną zwolenników _ złotej inicjatywy _. Warto obserwować też kurs franka szwajcarskiego. Istniały bowiem obawy, że szwajcarskie _ tak _ w referendum może spowodować wzrost kursu waluty i tym samym zwiększenie wysokości rat osób spłacających kredyty we frankach szwajcarskich.

Szereg innych doniesień rynkowych ma jednak szansę wywołać w tym tygodniu sporo emocji na giełdzie. Z punktu widzenia polskich inwestorów ważne będą posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej, a także Europejskiego Banku Centralnego.

Decyzję RPP poznamy w środę. Chociaż w ostatnich tygodniach wśród ekonomistów pojawiało się coraz więcej głosów na temat możliwości kolejnego cięcia stóp procentowych, to RPP podczas grudniowego posiedzenia raczej nie zdecyduje się na taki krok. Można spodziewać się, że z decyzjami poczeka już do początku przyszłego roku.

Podobnie w przypadku EBC, którego decyzję poznamy w czwartek, trudno spodziewać się zmiany poziomu stóp procentowych. Ważne dla inwestorów mogą okazać się jednak słowa szefa EBC. Wśród inwestorów rosną bowiem oczekiwania pod adresem EBC, by ta instytucja uruchomiła program wsparcia gospodarki strefy euro za pomocą programu skupu rządowych obligacji.

W ubiegłym tygodniu aktywność inwestorów na giełdach była mniejsza niż zwykle, przez co główne indeksy na warszawskim parkiecie również nie odnotowały większych zmian. Wskaźnik WIG20 zdołał jednak utrzymać się powyżej poziomu 2400 punktów.

Główne indeksy GPW w ubiegłym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W pierwszym tygodniu grudnia na rynek napłyną również ważne informacje z USA. Będą one dotyczyły aktualnej sytuacji na amerykańskim rynku pracy. Najpierw w środę inwestorzy poznają najnowsze dane z raportu ADP na temat liczby nowych miejsc pracy. Według prognoz w sektorze prywatnym poza rolnictwem w listopadzie przybyło 22 tysięcy miejsc pracy. Z kolei w piątek inwestorzy poznają najnowszy odczyt stopy bezrobocia w USA.

W tym tygodniu na warszawskiej giełdzie będzie miał również miejsce ważny debiut. Na rynku pojawi się hiszpański Banco Santander. Wejście hiszpańskiego banku na GPW wynika z wcześniejszych ustaleń. Bank zobowiązał się do tego wobec Komisji Nadzoru Finansowego, kiedy dwa lata temu kontrolowany przez niego BZ WBK przejmował Kredyt Bank.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)