Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Spadkowy tydzień na GPW. WIG20 obronił ważny poziom

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, co ważnego wydarzyło się podczas ubiegłego tygodnia.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Mimo stosunkowo dobrej końcówki tygodnia indeks WIG20 kończy tydzień pod kreską. Dość dobre dane z polskiej gospodarki nie wsparły GPW. Zrobiły to dopiero w czwartek publikacje z innych światowych gospodarek. Tym samym indeks WIG20 zdołał utrzymać się powyżej 2400 punktów.

Za nami ciekawy tydzień na rynkach finansowych. W ujęciu tygodniowym indeks WIG20 spadł o 1,16 procent i zakończył notowania na poziomie 2417 punktów. Lekko stracił także indeks mWIG40. Jego zmiana miała wartość 0,3 procent. Pierwsze trzy dni zarysowały na polskich blue chipach trend spadkowy, ale czwartek i piątek okazał się dobry nie tylko dla polskiej giełdy.

Ostatnia sesja na warszawskiej giełdzie zakończyła się spadkiem indeksu WIG20 o 0,14 procent. Nieco lepsze nastroje panowały w pozostałej części Europy. Tamtejsze indeksy urosły o około 0,3 procent. Wyjątkiem był londyński FTSE100, który po lepszym odczycie PKB wzrósł o 0,8 procent.

W piątek rozpoczęła się także konferencja bankierów centralnych w kurorcie Jackson Hole. Niestety podczas wydarzenia zabraknie takich oficjeli jak Ben Bernanke oraz Mario Draghi.

Lepsze dane z polskiej gospodarki

Dane z polskiej gospodarki dominowały w pierwszej części tygodnia. W poniedziałek poznaliśmy jak wygląda zatrudnienie w Polsce oraz ile Polacy zarabiają. W lipcu przeciętne wynagrodzenie brutto wyniosło 3830,1 złotych. Jest to wzrost w stosunku do poprzedniego miesiąca o niespełna 22 złote. Natomiast rok do roku wzrost wynagrodzeń wyniósł 3,5 procent, a zatem był wyższy od stopy inflacji. Przeciwną zmianę można było obserwować na wskaźniku zatrudnienia, który w stosunku do analogicznego miesiąca roku poprzedniego spadł o 0,7 procent. Liczba osób pracujących w polskich przedsiębiorstwach wyniosła 5489,5 tysiąca. Drugą ważną informacją z rodzimej gospodarki była wtorkowa publikacja zmiany wartości produkcji przemysłowej i budowlano-montażowej. W lipcu wartość wyprodukowanych dóbr przez przemysł w Polsce zwiększył się rok do roku o 6,3 procent. Odczyt produkcji budowlano-montażowej był ujemny (-5,2 procent), ale spadek był niższy niż miało to miejsce w poprzednim odczycie.

Zobacz notowania indeksu WIG20 w minionym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy z warszawskiej giełdy pozytywnie zareagowali na poniedziałkowe informacje. Mimo tego indeks WIG20 w stosunku do wartość z poprzedniego zamknięcia spadł o 0,3 procent. Wtorkowe dane, mimo że nieznacznie lepsze, nie wpłynęły na wzrost warszawskiego indeksu blue chipów.

Informacje z Fed nadal niekonkretne. Wzrosty zapewniły indeksy PMI

Środa na rynkach finansowych upłynęła pod znakiem wyczekiwania. Powodem takiego stanu rzeczy była wieczorna publikacja z poprzedniego posiedzenia FOMC. Zapiski nie zaskoczyły inwestorów. Wszyscy członkowie Komitetu zgodzili się, że narazie nie należy ograniczać programu QE3. Są jednak zgodni, że zmniejszenie skali dodruku dolara jest potrzebne. Zanim pojawiła się ta informacja na rynkach europejskich indeksy oscylowały blisko poziomów wtorkowego zamknięcia. Ciekawa była reakcja wskaźników na Wall Street. Nie zareagowały one wzrostem, tak jak to zwykle miało miejsce. Amerykanie _ obudzili _ się dopiero w czwartek, kiedy pojawiły się także dane dotyczące nastrojów z czołowych gospodarek świata.

Czwartkową reakcję Wall Street można utożsamiać nie tylko z informacjami z FOMC. Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street pojawiły się bowiem publikacje indeksów PMI z Chin, Francji , Niemiec oraz Strefy Euro. Wszystkie z wymienionych krajów, poza Francją zaprezentowały lepsze niż oczekiwano dane dotyczące nastrojów w przemyśle i usługach. Trzeba jednak dodać, że gospodarka chińska opublikowała dane dotyczące tylko przemysłu.

Notowania europejskich indeksów w ubiegłym tygodniu Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeksy w Europie podczas czwartkowej sesji rosły znacząco. Powszechne były wzrosty o ponad jeden procent. Indeks WIG20 urósł o ponad 1,5 procent. Rekordzistami były indeksy FTSE MIB oraz IBEX.

Raporty ze spółek przede wszystkim w czwartek

W minionym tygodniu dane za drugi kwartał działalności opublikowało kilka większych spółek. Wśród blue chipów dane pokazał Tauron, TVN, GTC. Wyniki dystrybutora energii były lepsze od oczekiwań. Pozostałe dwie zaprezentowały stratę netto. W przypadku GTC była wyższa od przewidywań, a TVN niższa. W czwartek wyniki pokazały spółki odzieżowe takie jak LPP oraz Redan, a w piątek dominowały spółki z branży spożywczej takie jak Otmuchów, AmRest oraz Wawel.

Ciekawą informacją okazała się rekomendacja Espirito Santo dla spółki LPP. Analitycy wycenili spółkę na poziomie 10010 złotych. W uzasadnieniu czytamy, że obecne tempo rozwoju spółki jest możliwe w kolejnych kwartałach.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)