Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Surowce i waluty pomagają GPW

0
Podziel się:

Przed większą przeceną GPW chroni dobra sytuacja na rynkach surowcowych i na walutowym, ale nie ma gwarancji, że utrzyma się ona przez cały dzień.

WYDARZENIE DNIA
Niespodzianki raczej nie będzie. Zarówno Ministerstwo Finansów jak i ekonomiści spodziewają się, że inflacja wyniosła 1,9 proc. w minionym miesiącu.

Co więcej, również we wrześniu i być może październiku uda się utrzymać inflację nisko, w okolicach 2 proc., ale głównie ze względu na efekt bazy z ubiegłego roku (wtedy mieliśmy wzrost inflacji ze względu na ceny żywności). Dopiero końcówka roku może przynieść szybszy wzrost cen, a Rada Polityki Pieniężnej weźmie taki scenariusz pod uwagę i być może zdecyduje się na kolejną podwyżkę stóp już w październiku.

Niespodziankę szykuje za to Senat - senackie komisje nie zgodziły się na obniżenie ulgi prorodzinnej, a ulga może wejść w życie jeszcze w tym roku, co oznaczałoby zmniejszenie dochodów budżetu o 1,7 mld PLN.

SYTUACJA NA GPW
Wczorajsza sesja przyniosła silny, prawie 3 proc. wzrost WIG20 i niewielki spadek indeksów mWIG i sWIG. Wzrost w Warszawie nastąpił przy neutralnej postawie pozostałych giełd europejskich, ale trzeba pamiętać, że kiedy we wtorek indeksy na Starym Kontynencie mocno zyskiwały, GPW wyraźnie się ociągała.

Wzrost płytkiego rynku (więcej spółek taniało niż zyskiwało na wartości) i zainteresowanie niemal wyłączenie papierami dużych firm, każe rozważać, czy na GPW nie działali wczoraj inwestorzy zagraniczni. To prawdopodobny scenariusz, biorąc pod uwagę ostatni wzrost notowań złotego, a także notowań surowców, które zwykle przyciągały do nas zachodni kapitał, ale przeczą mu niewielkie obroty na sesji, które podliczono na 1,2 mld PLN (na całym rynku).

GIEŁDY ZAGRANICZNE
Wczorajsza sesja w Stanach przebiegła jeszcze spokojniej, niż poprzedzające ją notowania na giełdach europejskich. Indeks S&P nie zmienił wartości, a Dow Jones został przeceniony o zaledwie 0,1 proc.

Nieznacznie słabiej zachował się Nasdaq (spadek o 0,2 proc.) po tym jak obniżenie prognozy sprzedaży przez Texas Instruments (największy światowy producent chipów do telefonów) negatywnie obiło się na wycenie spółek technologicznych. Wprawdzie nie mamy dziś ważniejszych danych marko, ale inwestorzy amerykańscy przyzwyczaili nas do sporych emocji na czwartkowych sesjach. Niewiele zmienił się również brazylijski Bovespa, który przeceniono o 0,1 proc.

Hang Seng wzrostem o 0,4 proc. ustanowił nowy rekord (podczas notowań był jeszcze wyżej), Nikkei wzrósł o 0,3 proc., a koreański Kospi zyskał aż 1,9 proc.

OBSERWUJ AKCJE
Prokom - był niewątpliwie gwiazdą wczorajszych notowań. Po informacji o pozostaniu Ryszarda Krauze ze granicą do najbliższych wyborów, jej kurs rósł w ciągu dnia nawet o 10 proc.

Wprawdzie zakończył sesję 2-procentowym wzrostem, ale narysowana świeca nie wygląda negatywnie. Tak żywiołowa reakcja inwestorów świadczy o tym, że w spółce drzemie potencjał wzrostowy, rynek tylko czeka na poprawę aury wokół gdyńskiego inwestora.

Warto jednak zauważyć, że może ono przyjść dopiero po wyborach i pod warunkiem porażki PIS-u. Ewentualne zwycięstwo tej partii może przełożyć się na wybicie w dół z budowanej bazy i drugą falę spadków.

BZWBK - na wczorajszej sesji, która była bardzo dobra dla sektora bankowego, kurs spółki przebił opór trendu spadkowego i jest szansa na jego odwrócenie. W takiej sytuacji, kurs powinien powrócić do wspomnianego oporu (w okolice 250 PLN), a następnie odbić się w górę.

Akcjonariuszy, którzy zapewne byliby zadowoleni z takiego obrotu sprawy martwić mogą bardzo niskie obroty przy wczorajszym wybiciu, co podważa jego autentyczność (spekulanci mogli wykorzystać niższą aktywność do przełamania trendu spadkowego).

POINFORMOWALI PRZED SESJĄ
Erbud - podpisał umowę z Canadian Development Group na prace budowlane przy powstawaniu osiedla w Warszawie. Wartość kontraktu ustalono na 55 mln PLN, a termin jego realizacji na czerwiec 2009 roku.

Budimex - spółka zależna (Budimex Dromex) podpisała kontrakt na przebudowę drogi krajowej w Jaworznie. Jego wartość wyceniono na 48,7 mln PLN, a termin ukończenia robót ustalono na kwiecień 2009 roku.

Energomontaż Północ - spółka otrzymała zlecenie od Polimex Mostostal na wykonanie instalacji technologicznej w ramach modernizacji Koksowni Przyjaźń. Wartość robót wyceniono na 12,3 mln PLN, a termin ich zakończenia ustalono na marzec 2008 roku.

MCI - zainwestuje w bułgarskiego operatora telekomunikacyjnego spółkę WiMax. Za pakiet 32 proc. akcji zapłaci 5 mln USD. To pierwsza inwestycja funduszu w Bułgarii.

Getin - przewodniczący rady nadzorczej nabył 22.000 akcji banku o łącznej wartości 278 tys. PLN.

Elstaroil - przychody spółki w sierpniu wyniosły 21,5 mln PLN, w porównaniu z 183 mln PLN przychodów osiągniętych od początku roku.

Bioton - zawarł umowę sprzedaży insuliny ze swoją rosyjską spółką (Bioton Wostok) o równowartości 61 mln PLN. Umowa wiąże strony do końca 2008 roku.

PROGNOZA GIEŁDOWA
Dziś zachowanie giełd amerykańskich nie będzie dla nas inspiracją, azjatyckie rynki mogą tchnąć nieco optymizmu na nasz parkiet, ale raczej nie wystarczająco dużo, by utrzymać tempo zwyżek.

Po wczorajszym rajdzie WIG20, inwestorzy mogą dziś nie być tak skłonni do kupowania akcji, raczej należy oczekiwać, że na początku notowań indeks będzie się osuwał szukając mocniejszego wsparcia.

Przed większą przeceną GPW chroni dobra sytuacja na rynkach surowcowych i na walutowym, ale nie ma gwarancji, że utrzyma się ona przez cały dzień.
Zakładamy, że dziś przez większą część notowań będziemy czekać na początek sesji w USA, który także - z braku ważnych publikacji - nie przyniesie żadnych rozstrzygnięć. Zapowiada się więc spokojna sesja na GPW.

WALUTY
Dziś rano euro po raz pierwszy w historii osiągnęło poziom 1,39 USD, ale szybko zeszło nieco poniżej tej niewidzialnej bariery. Przyczyny wyprzedaży dolara nadal pozostają te same - oczekiwanie na cięcia stóp w Stanach i podwyżkę w Europie, a także obawa przed recesją w USA.

Jen traci dziś rano 0,3 proc. wobec dolara i 0,5 proc. wobec euro. Ostatnie trzy sesje przyniosły spadek jena, być może odradza się carry trade, tym bardziej, że spadły szanse na podwyżkę stóp w Japonii.

Dla złotego jest to wymarzony scenariusz. Dziś rano dolar kosztuje 2,715 PLN i testuje poziom dołków z połowy lipca. Nawet dziś jego kurs może spaść do najniższego poziomu od 11 lat.

Euro zaczyna dzień na poziomie 3,77 PLN, a frank wyceniany jest na 2,29 PLN.

SUROWCE
Ropa silnie podrożała po wczorajszym raporcie dotyczącym stanu rezerw benzyny, które spadły bardziej niż oczekiwał tego rynek. Na nowojorskiej giełdzie cena baryłki crude podskoczyła o 1,7 proc. ocierając się o poziom 80 USD. Blisko rekordu jest też londyńska baryłka brent, która otworzyła się dzisiaj 0,9 proc. wyżej na poziomie 77,60 USD.

Cena miedzi na giełdach w Szanghaju i Londynie zmieniła się nieznacznie, ale w ciągu dnia można spodziewać się jej wzrostu. Jest to związane z informacją Southern Copper (piąta największa firma wydobywcza na świecie)
, że strajki w kopalniach tego koncernu negatywnie odbiły się na produkcji. Na razie jednak, cena na londyńskiej giełdzie utrzymuje się na poziomie 7.420 USD.

Po pokonaniu poziomu 1,39 przez eurodolara na parze tych walut panuje spokój który udziela się również cenom metali szlachetnych. Cena uncji złota pozostaje o okolicach 711 USD.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
Open Finance
KOMENTARZE
(0)