Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Tomasz Jerzyk
|

Tydzień na giełdzie pod znakiem wyprzedaży

0
Podziel się:

Miniony tydzień zakończył się spadkiem indeksów. Na poniedziałkowej sesji podjęli wysiłek wybicia indeksów ponad ważne opory techniczne, jednakże silna fala wyprzedaży na sesji wtorkowej zniweczyła wysiłki kupujących. Na kolejnych sesjach indeksy sukcesywnie pogłębiały tendencję spadkową.

Miniony tydzień zakończył się spadkiem indeksów. Na poniedziałkowej sesji podjęli wysiłek wybicia indeksów ponad ważne opory techniczne, jednakże silna fala wyprzedaży na sesji wtorkowej zniweczyła wysiłki kupujących. Na kolejnych sesjach indeksy sukcesywnie pogłębiały tendencję spadkową. Podaż inwestorów koncentrowała się na akcjach największych spółek, co należy powiązać z wyzbywaniem się akcji przez inwestorów zagranicznych. Bezpośredniej przyczyny takiej postawy doszukuję się we wzroście rentowności 10 letnich obligacji skarbowych, co z kolei oznacza, iż bardziej opłacalne jest lokowanie środków na rynkach finansowych w USA niż na Emerging Markets. Taka hipoteza znajduje potwierdzenie w osłabieniu złotego względem głównych walut.

Szczególnie negatywne wrażenie sprawiały spółki surowcowe, które mają kluczowe znaczenie dla kształtowania się indeksów. Obarczanie odpowiedzialnością słabsze zachowanie rynków surowcowych byłoby pewnym nadużyciem, bowiem mam wrażenie, iż na duże spadki PKN mają wpływ znacznie słabsze od oczekiwań wyniki finansowe za IV kw. ub., natomiast w przypadku KGHM-u do spadku przyczyniła się decyzja Rady Nadzorczej spółki w sprawie zakupu akcji Polkomtela od TDC. Pod presją sprzedających znalazły się tym razem również akcje, silnych dotąd banków, jak i spółek technologicznych. Relatywnie najmniej ucierpiały spółki medialne, co tłumaczyłbym słabością tej branży we wcześniejszych tygodniach. Tym nie mniej, mimo negatywnego sentymentu na całym rynku, były akcje które odnotowały wzrost. W gronie dużych spółek najlepsze wrażenie sprawiał Orbis, który zdołał odnotować nowe absolutne maksimum. Ponadto inwestorzy wykorzystywali niższe poziomy cenowe do kupna akcji Biotonu i PGNiG, co w przypadku tej ostatniej spółki wynikało
z planów podwyżki cen gazu od początku kwietnia br.

Na całym rynku najwięcej zyskały akcje Centrostalu Gdańsk, ATM Grupy ( bardzo dobre wyniki finansowe oraz niezwykle przychylna prasa) oraz Torfarmu. Na drugim biegunie znalazły się akcje niedawnego lidera Alchemii, co z kolei tłumaczyłbym słabą postawą innych spółek które przeprowadzają nowe emisje tanich akcji z prawem poboru. Zachowanie rynku w minionym tygodniu oceniam negatywnie i spodziewam się pogłębieni spadków w kolejnych tygodniach. Końcówka nadchodzącego tygodnia winna charakteryzować się zwiększoną aktywnością arbitrażystów, w związku z wygasaniem marcowych serii kontraktów i opcji, co zapewne będzie utrudniało budowanie jednoznacznych prognoz.

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)