Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień pod znakiem KGHM

0
Podziel się:

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdowały się notowania akcji KGHM, w dużym stopniu związane z wypłatą dywidendy dla akcjonariuszy tej spółki.

W tym tygodniu w centrum uwagi inwestorów znajdowały się notowania akcji KGHM, w dużym stopniu związane z wypłatą dywidendy dla akcjonariuszy tej spółki.

KGHM w czwartek notowany był pierwszy dzień bez prawa do dywidendy (16,97 zł. na akcje). Spowodowało to automatyczny spadek indeksu WIG 20 o ok. 50 pkt. Tym samym indeks zbliżył się do ważnego poziomu wsparcia w okolicach 3680-3690 pkt. Myślę, że zachowanie rynku przy tym poziomie może sugerować, w którą stronę podążymy w najbliższych dniach. Przebicie do dołu oznaczać może kłopoty i potencjał dalszego spadku.

Obrona tego poziomu i zwiększone obroty będą pozytywnym sygnałem i dają szansę ataku na nowe szczyty. Piątkowa sesja sugeruje raczej drugie rozwiązanie, choć za wcześnie aby na pewno to rozstrzygać. Kluczowe będzie także zachowanie rynków światowych. Motorem piątkowych wzrostów były głównie spółki paliwowe, wśród których prym wiódł MOL (ponad 6% wzrost). Dodatkowo pozytywną rolę nie tylko dla rodzimego parkietu może odegrać ,,kalendarz". W przyszłym tygodniu mamy zakończenie kwartału i półrocza. Będzie to powód do tzw. window dressing ze strony funduszy inwestycyjnych, czyli ,,podciągania" indeksów na koniec okresów rozliczeniowych w celu prezentacji wysokich stóp zwrotu zarządzanych aktywów.

Na GPW zadebiutowała kolejna międzynarodowa spółka, podnosząca prestiż naszego parkietu w oczach inwestorów. Orco Property Group jest już notowana na giełdach w Paryżu i Pradze, a w czwartek zadebiutowała w Warszawie i Budapeszcie.

Z wydarzeń związanych z giełdą należy odnotować fakt wyboru po kilkunastu miesiącach prezesa zarządu przez Radę Nadzorczą PKO BP. Po akceptacji KNB zostanie nim Rafał Juszczak.

Japonia, Chiny, Indie, Brazylia

Obecny tydzień w regionie azjatyckim stał pod znakiem zmienności walorów giełdowych na cenowość których w dużym stopniu miały wpływ dane makroekonomiczne oraz sytuacja wokół papierów dłużnych i walut.

Na giełdzie w Tokio po udanym poprzednim tygodniu również i w tym widać było pozytywny sentyment inwestorów do zakupów. Przez niemal cały tydzień odnotowaliśmy dużą zmienność cenową, która ostatecznie dobrze zakończyła się dla byków. W efekcie operacji carry trade wartość jena uległa znacznej deprecjacji względem głównych walut koszyka i przekroczyła poziom 124 względem dolara. Taki poziom był odnotowany ostatnim razem pod koniec 2002 roku. Na takim obrocie sytuacji korzystali głównie najwięksi eksporterzy, których zyski w znacznej części pochodzą z handlu międzynarodowego. Na spadek indeksu w trakcie ostatniej sesji bieżącego okresu miały zdecydowanie wpływ spółki ubezpieczeniowe i z sektora nieruchomości w efekcie wzrostu rentowności japońskich papierów dłużnych. W ujęciu całego tygodnia indeks Nikkei225 zyskał 1,21%.

Z kolei giełda w Shanghaiu nie była już tak korzystna dla inwestorów. Pierwsze sesje stały pod znakiem popytu do czasu kiedy rozpoczęły się spekulacje o zaciśnięciu polityki monetarnej przez Bank Centralny Chin. Ryzyko podwyżki ma swoje uzasadnienie zdaniem analityków ze zbyt rozgrzanego parkietu giełdowego. W dalszym ciągu widoczny jest bardzo dynamiczny wzrost nowo otwartych rachunków inwestycyjnych, który przekroczył w tym roku już ponad 20 milionów. Dodatkowo władze chcą schłodzić gospodarkę, która rozwijając się zbyt szybko powoduje wzrost inflacji. Na tle całego tygodnia indeks Shanghai Composite Index stracił niecały 1%.

Na południowo azjatyckiej giełdzie w Bombaju ten tydzień również był udany dla byków. W głównej mierze było spowodowane to niższą jak prognozowali analitycy inflacją, która osiągnęła poziom 4,28% niespotykany dotąd od blisko roku. Takie dane automatycznie spowodowały spadek rentowności obligacji, bowiem odsunęło się widmo podwyżki stóp procentowych. Indeks największych 30 blue chipów indeksu BSE30 zyskał ponad 2% w tym tygodniu.

Natomiast na największej giełdzie w Ameryce Łacińskiej - brazylijskiej Bovespie - nastroje były zbliżone do tych w Stanach Zjednoczonych. Na parkiecie panowała zmienność, dwie sesje spadkowe przeplatały się z dwiema wzrostowymi. Na czwartkowej sesji, podczas której zyskiwały największe spółki indeksu na skutek lepszych danych o sektorze przemysłowym, Bovespa zyskała 1,16%. Bez piątkowej sesji obecny tydzień dla inwestorów był przeciętny bowiem indeks zyskał zaledwie 0,27%.

dziś w money
giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)