Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Tydzień sporych wahań na giełdzie

0
Podziel się:

Miniony tydzień charakteryzował się ponad przeciętną zmiennością nastrojów w trakcie sesji. Tym nie mniej główne indeksy odnotowały wzrost w przekroju tygodnia, choć w ujęciu sektorowym sytuacja jednak znacznie gorzej.

Miniony tydzień charakteryzował się ponad przeciętną zmiennością nastrojów w trakcie sesji. Tym nie mniej główne indeksy odnotowały wzrost w przekroju tygodnia, choć w ujęciu sektorowym sytuacja jednak znacznie gorzej. Wpływ na taka sytuację miało w głównej mierze silne zachowanie KGHM, który ma duży udział w głównych indeksach, natomiast nie jest zaliczany do żadnego indeksu sektorowego.

Zwyżce cen akcji sprzyja nieustanny wzrost cen miedzi na giełdach światowych, co z kolei skutkuje oczekiwaniem na bardzo dobre wyniki finansowe spółki. W ujęciu sektorowym wzrost odnotowały jedynie banki, co było zasługą ponad przeciętnej postawy PKO BP, które sukcesywnie zbliża się do swojego wcześniejszego maksimum na 33,90 zł. Spadek odnotowały natomiast akcje Pekao S.A., Millenium czy Kredyt Banku. Najsłabiej w ujęciu sektorowym wypadły branże: Media i Telekomunikacja. W przypadku pierwszej z nich wpływ na taki stan rzeczy miała Agora, która sukcesywnie przebijała swoje poziomy wsparcia. Motywów należałoby się doszukiwać w zapowiedzi wejścia na rynek kolejnych dzienników, które stanowią zagrożenie dla „Gazety Wyborczej” i „Nowego Dnia”.

Dodatkowym aspektem jest słabsza od oczekiwanej sprzedaż tego ostatniego dziennika, co w połączeniu z dość agresywnym marketingiem sugeruje słabsze wyniki finansowe za ostatni kwartał 2005 r. Na wzmożoną zmienność indeksów miało wpływ również zachowanie spółek paliwowych, które na pierwszych sesjach aktywnie przyczyniały się do wyznaczania nowych szczytów, natomiast na kolejnych sesjach zachowywały się znacznie słabiej. Do tego przyczyniła się negatywna rekomendacja dla Lotosu, jak również spadek cen ropy na rynkach światowych w środku tygodnia. Na szerokim rynku zdecydowana większość spółek odnotowała wzrost, a palma pierwszeństwa przypadła tym razem walorom LZPS, który zyskał ponad 83%. Najbardziej zastanawiający jest fakt, iż nawet prezes spółki nie jest w stanie wyjaśnić przyczyn tak nagłego wzrostu spółki. Kolejnym szlagierem przez kolejny tydzień były akcje Skotana, gdzie podstawą do wzrostu by plany związane z budową największej w kraju instalacji do produkcji biopaliw. Mając na względzie fakt, iż
akcje tej spółki jeszcze w sierpniu oscylowały w okolicach 15 zł, to aktualne poziomy wydają się zdumiewające. Najwięcej straciły w minionym tygodniu walory Hydrobudowy, Bytomia i Fort Wrocław.

Najbliższy tydzień winien przynieść kontynuacje dominującego trendu, a taką interpretację narzuca zachowanie giełd zachodnich, które dość dynamicznie w minionym tygodniu odrobiły wcześniejsze spadki (poza USA). Inwestorzy będą oczekiwali na decyzje RPP w kwestii ewentualnej obniżki stóp procentowych, co z kolei winno być bodźcem do dalszych zakupów. Potencjalnych ryzyk należałoby się doszukiwać na scenie politycznej, a takim mogłyby być przyspieszone wybory parlamentarne.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)