Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Udana sesja w Europie. Dobre nastroje ominęły GPW

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, który europejska giełda poradziła sobie równie słabo.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

Europejskie indeksy mają za sobą dobrą sesję. Entuzjazm ominął jednak GPW i rosyjską giełdę. Inwestorom udzieliły się pozytywne informacje dotyczące Grecji. Na krajowym parkiecie pojawiły się najnowsze dane GUS, ale tutaj rewolucji nie było.

WIG20 zakończył sesję tylko 0,01 procent poniżej poziomu wczorajszego zamknięcia. Tym samym indeks krajowych blue chipów utrzymuje się w przedziale 2500-2550 punktów od 4 tygodni. Najlepszą spółką w stawce był PKN Orlen, a najsłabszą Alior Bank.

Małe i średnie spółki nie miały dziś lekkiego życia. Wśród średnich spółek najlepiej spisała się Grupa Lotos. Na drugim miejscu jest JSW, które zyskały prawie 4 procent. Wczoraj spółka poinformowała o odwołaniu członka zarządu do spraw handlu.

Obrazu sesji nie zmieniły dane GUS dotyczące zatrudnienia i wynagrodzeń. Wzrost wyniósł odpowiednio 1,1 procent i 3,7 procent. W przypadku zatrudnienia odczyt jest zgodny z oczekiwaniami. Jeżeli chodzi o wynagrodzenia, to rosły one w kwietniu o 0,1 punktu procentowego wolniej od prognoz.

Notowania indeksów z GPW podczas wtorkowej sesji

W pozostałej części Europy, nastroje we wtorek były o wiele lepsze. Tylko rosyjska giełda odnotowała ponad 2-procentowy spadek.

Słabiej niż DAX, CAC czy FTSE-MIB, poradził sobie brytyjski FTSE100. To efekt słabych danych o inflacji, które pojawiły się przed południem. Spadek cen nie był duży, bo wyniósł tylko 0,1 procent, ale jest to negatywny sygnał dla inwestorów. Tamtejszy rynek nie miał do czynienia z deflacją od wielu lat.

Rynkom europejskim spodobały się również informacje dotycząca Grecji. Szef Komisji Europejskiej powiedział, że spodziewa się porozumienia pomiędzy stronami pod koniec maja lub na początku czerwca. Dodał, że osobiście jest zaangażowany w to, aby nie dopuścić do sytuacji, w której Grecja nie będzie w stanie spłacić długów. W czerwcu Ateny mają do zapłacić 1,5 mld euro.

Notowania europejskich indeksów podczas wtorkowej sesji

Po 90 minutach sesji, indeksy na Wall Street nadal znajdują się blisko poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Inwestorów nie poruszyły dane z tamtejszego rynku nieruchomości, który wypadły nieco lepiej od oczekiwań.

Inwestorzy najprawdopodobniej czekają na wystąpienie szefowej FED. Weźmie ona udział w spotkaniu Financial Stability Oversight Council w Waszyngtonie. Konkretów dotyczących polityki monetarnej raczej nie usłyszymy.

GPW słabe na tle Europy. Wall Street reaguje na dane

Przemysław Ławrowski, godz. 15:35

W porównaniu z pozostałymi rynkami Europy, GPW wypada dziś raczej słabo. Obrazu sesji nie zmieniły dane z polskiej gospodarki, które opublikował GUS. Według nich wynagrodzenia w kwietniu rosły wolniej niż spodziewał się tego rynek. Amerykańska giełda rozpoczęła handel bez wyraźnego kierunku, na co wskazywały wcześniejsze notowania kontraktów terminowych.

WIG20 na niespełna 2 godziny przed końcem sesji oscyluje blisko poziomu poniedziałkowego zamknięcia. Jego wartość cały czas znajduje się poniżej mocnego oporu utworzonego na poziomie 2550 punktów. Na o wiele większym minusie są pozostałe wskaźniki (mWIG40 i sWIG80).

Najsłabszy wśród średnich spółek jest producent Wiedźmina 3, CD Projekt. Przed premierą najnowszego tytułu akcje doszły do historycznych szczytów cenowych. Teraz część inwestorów realizuje zyski.

Popołudniu poznaliśmy najnowsze dane GUS, które nie zmieniły obrazu sesji na GPW. Wynagrodzenia w kwietniu rosły wolniej niż spodziewał się tego rynek (opublikowana wartość: 3,7 procent, prognoza: 3,8 procent).

Zobacz, jak wygląda wtorkowa sesja na GPW

Giełdy z Europy zachodniej zachowują się znacznie lepiej. DAX oraz CAC zyskują prawie 2 procent. Inwestorów z Wielkiej Brytanii zaniepokoił natomiast odczyt deflacyjny za kwiecień.

Notowania kontraktów terminowych na amerykańskie indeksy nie wskazywały konkretnego kierunku notowań przed startem sesji na Wall Street. Rynek zainaugurował sesję minimalnymi wzrostami.

Dane z rynku nieruchomości w USA były dziś lepsze od oczekiwań. Możemy się zatem spodziewać, że ruch w kolejnych godzinach sesji może pojawić się ruch wzrostowy.

Słabe dane z Niemiec i Wielkiej Brytanii. Jak reagują giełdy?

Damian Słomski, godz. 13:20

Tylko pierwsze 30 minut handlu na GPW było pozytywne. Kolejne godziny przyniosły powolne osuwanie się kursu WIG20, choć na półmetku indeks broni się przed zejściem pod kreskę. Niepokojące dane płyną z Niemiec i Wielkiej Brytanii.

Za nami seria publikacji wskaźników dotyczących cen w strefie euro. W Wielkiej Brytanii mamy do czynienia z pierwszym odczytem deflacyjnym od kilkudziesięciu lat. Na razie ceny rok do roku spadły tylko o 0,1 procent, ale to wystarcza by wzbudzić niepewność na rynku.

Brytyjski indeks FTSE100 rośnie około 0,4 procent. To dużo gorszy wynik od niemieckiego DAX-a czy francuskiego CAC40. Tu notowania pozostają blisko dziennych maksimów. Inwestorów zza naszej zachodniej granicy nie zraził duży spadek wartości indeksu ZEW, obrazującego nastroje wśród analityków i inwestorów instytucjonalnych w Niemczech. Spadł on do 41,9 punktów z 53,3 poprzednio. Prognozy zakładały wynik na poziomie 49 punktów.

Notowania głównych indeksów giełd europejskich

Zobaczymy co pokaże GUS. O 14:00 poznamy dane o wynagrodzeniu i zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw. Nie powinny jednak w żaden sposób wpłynąć na nastawienie inwestorów z GPW, którzy do tej pory wykazują znacznie mniej chęci do podejmowania ryzyka, niż obserwujemy to na pozostałych parkietach w Europie. Co więcej, od 10:00 WIG20 powoli obsuwa się w dół.

Ciążą mu walory Alior Banku, który traci blisko 3 procent. Około 2 procent pod kreską są też Orange i LPP. Liderem wzrostów jest od samego rana PKN Orlen (+3,4 procent).

Na szerokim rynku uwagę zwracają papiery CD Projekt. Dziś wielka premiera trzeciej części Wiedźmina. Giełdowi gracze wykorzystali to jako pretekst do realizacji zysków. Przed południem spadki przekraczały 10 procent. Teraz to już tylko minus 4 procent. Więcej na temat spółki piszemy TUTAJ.

#

Wyśmienite nastroje na giełdach. Mocny PKN Orlen

Damian Słomski, godz. 12:55

Od wyraźnych wzrostów rozpoczął się handel akcjami w Europie. Inwestorzy ignorują temat Grecji. Słabiej wypada indeks WIG20, w którym na razie hitem są akcje PKN Orlen.

Papiery płockiego koncernu zyskują ponad 2,5 procent. Kurs przebił 70 złotych. Uwzględniając dywidendy i inne operacje na akcjach, to najlepszy wynik w historii. Towarzyszy temu już 20 milionów złotych obrotu. To najaktywniejsze papiery na rynku.

Nie tylko Orlen zyskuje na wartości. Na plusie jest większość blue chipów, a indeks WIG20 idzie w górę około 0,5 procent. Gorzej radzą sobie indeksy grupujące mniejsze spółki.

Dzisiejsze notowania indeksu WIG20

W dużo lepszych nastrojach są giełdowcy z zachodniej Europy. Prawie 2 procent zyskuje niemiecki DAX i francuski CAC40. Na czele stawki jest też Grecja. Inwestorzy ignorują rosnące rentowności obligacji i doniesienia Jean Claude Junckera, który wyklucza możliwość osiągnięcia porozumienia z Grecją na najbliższym szczycie unijnym w Rydze.

Przed nami ciekawe dane z Europy, które mogą nieco ostudzić zapędy kupujących akcje. Mowa o odczytach inflacji oraz niemieckim indeksie instytutu ZEW. Obie informacje pojawią się około godziny 11:00.

#

Coraz więcej Grecji na giełdzie im bliżej końca miesiąca

Jacek Frączyk, 18. maja, godz. 23:12

W przeciwieństwie do poniedziałku, wtorek będzie wypełniony wydarzeniami w obszarze danych makro. Kluczowym momentem dnia będzie publikacja o 11:00 majowego indeksu Instytutu ZEW.

Ten jeden z najbardziej cenionych wskaźników, obrazujących prognozowane zmiany w sytuacji gospodarczej Niemiec, oczekuje się, że osiągnie wartości 49,5 pkt. co oznacza spadek z 53,3 pkt. miesiąc wcześniej.

Również o godzinie 11:00 poznamy istotny wskaźnik z punktu widzenia dalszego dodruku pieniądza przez Europejski Bank Centralny, czyli kwietniowy wskaźnik inflacji dla Strefy Euro. Oczekiwania inflacyjne ostatnio wzrosły m.in. po wzroście cen paliw. W kwietniu oczekuje się braku zmiany indeksu, przy deflacji 0,1 proc. w marcu. Ewentualne przyśpieszenie inflacji może zadziałać wstrzymująco na dalsze działania banku.

O 14:00 dowiemy się szczegółów odnośnie zatrudnienia i płac w Polsce za kwiecień. Ostatnie wzrosty były imponujące.

Wzrost wynagrodzeń w Polsce (dynamika % rok do roku)

Teraz oczekuje się 3,8-procentowego przyrostu wynagrodzeń rok do roku i 1,1-procentowego zwiększenia zatrudnienia.

Późnym wieczorem, dawno po zamknięciu giełd europejskich, Janet Yellen przedstawi na konferencji treść zapisków obrad Fed. Ostatnie dane z gospodarki amerykańskiej są słabe, co skłania do wniosków, że spodziewana na jesieni podwyżka stóp procentowych, może być przełożona w czasie. Treść przemówienia prezes Fed może na to rzucić trochę światła.

Utrzymanie status quo jest traktowane pozytywnie przez rynki, dlatego w poniedziałek indeks Dow Jones Industrial pobił swój rekord w trakcie dnia, osiągając poziom 18.311,09 pkt., przebijając tym samym rekord z marca.

Grecja ma coraz mniej czasu

Ważnym do końca miesiąca tematem będzie Grecja. W poniedziałek oprocentowanie obligacji greckich skoczyło: dwuletnich o 289 punktów bazowych do 23,99 proc., a dziesięcioletnich o 76 punktów bazowych do 11,54 proc., co pokazało, że prawdopodobieństwo bankructwa w opinii inwestorów wzrosło. Była to reakcja na coraz częściej pojawiające się w mediach komentarze z dwóch stron negocjacji, które wskazywały, że Grecja będzie mieć nawet problem z uzupełnieniem funduszy w MFW do 5 czerwca, które 12 maja zużyła do spłaty pożyczki w tymże samym MFW (650 mln euro).

Na koniec dnia pojawiła się jednak informacja, która może ustawić optykę wtorkowych notowań w górę. Minister finansów Grecji, Yanis Varoufakis ogłosił, że jego kraj jest już bardzo blisko do podpisania umowy z kredytodawcami, podając termin tygodnia jako czasu podpisania wszystkich niezbędnych umów. - Zmiana waluty nie jest już na naszym radarze, ani w naszych myślach - powiedział Varoufakis.

Ze spółek

We wtorek trzeba mieć akcje spółki Neuca, żeby zasłużyć na dywidendę. Dzień ustalenia praw 21 maja, czyli 19 maja będzie ostatnim dniem, żeby te prawa uzyskać. Do wypłaty dla akcjonariuszy trafi prawie 20 mln zł z zysku za 2014 r., co na pojedynczą akcję da 4,33 zł.

19 maja to ostatni dzień zapisów dla inwestorów instytucjonalnych na akcje Braster, produkujący urządzenie do diagnostyki raka piersi. Cenę 2,6 mln akcji ustalono na 15 zł, mimo że początkowo miała wynieść maksymalnie 13 zł.

Na giełdzie w USA swoje wyniki kwartalne przed sesją giełdową ogłoszą Wal-Mart Stores (oczekiwany zysk 1,04 dolara na akcję) i Home Depot (oczekiwany zysk 1,15 dolara na akcję).

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)