Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Udany tydzień na GPW

0
Podziel się:

W oczekiwaniu na pozytywny rozwój wydarzeń na scenie politycznej oraz dalsze pozytywne raporty finansowe również największych spółek główne indeksy giełdowe WIG oraz WIG20 biły swoje szczyty.

Kolejny lutowy tydzień przyniósł ciąg dalszy emocji związanych z publikacją przez giełdowe spółki swoich wyników kwartalnych oraz dalszym wyczekiwaniem na toczące się rozmowy w sprawie poparcia planu Hausnera przez opozycję i ustaleniem jego ostatecznego kształtu. W oczekiwaniu na pozytywny rozwój wydarzeń na scenie politycznej oraz dalsze pozytywne raporty finansowe również największych spółek główne indeksy giełdowe WIG oraz WIG20 biły swoje szczyty.

W przypadku WIG przebicie poziomów z końca stycznia pozwoliło osiągnąć indeksowi nowe historyczne szczyty powyżej 23 tysięcy punktów. Daje to technicznie szanse na ruch barometru przynajmniej do 24,5 tysiąca punktów. W przypadku WIG20 mamy co prawda jedynie przebicie ubiegłorocznych szczytów i najwyższe poziomy od 3 lat, jednak szanse na dalszy wzrost jeszcze przed publikacją reszty wyników największych spółek wciąż istnieją. Relatywnie wysokie wyceny większości spółek zarówno o większej jak i mniejszej kapitalizacji powinny jednak zwiększyć czujność inwestorów liczących na dalsze wzrosty. Trwający bowiem okres publikacji raportów kwartalnych może okazać się doskonałym pretekstem do bardziej zdecydowanej realizacji zysków. W minionym tygodniu swoje wyniki za czwarty kwartał opublikowały m.in. TPSA oraz Orbis. Wynik finansowy ostatniego okresu ubiegłego roku u naszego narodowego telekomu, choć okazał się gorszy od tego z analogicznego okresu poprzedniego roku to i tak przewyższył oczekiwania rynku. Efektem
tego było silne zachowanie kursu papieru, który w skali tygodnia zanotował znaczny wzrost. Dodatkowo zadeklarowana gotowość Kompanii Węglowej do sprzedaży 2% udziału w spółce po okresie embarga, również podgrzała atmosferę wśród inwestorów. Zaskoczeniem dla rynku były natomiast wyniki Orbisu, jedynego przedstawiciela branży turystycznej na naszej giełdzie. Rezultat działania firmy w ostatnich 3 miesiącach 2003 roku nie zdołał zmieścić się powyżej najbardziej pesymistycznych prognoz analityków. Wśród mniejszych spółek wzrostami na dobre wyniki kwartalne zareagował Stalexport i Stalprodukt. Pierwsza ze spółek po okresie chudych lat zaczyna łapać drugi oddech, a restrukturyzacja zadłużenia znalazła potwierdzenie w poprawie wyników w zeszłym roku. Nadchodzący tydzień przyniesie kolejną falę publikacji wyników finansowych za czwarty kwartał. Już w poniedziałek ujawnią je m.in. KGHM, Agora, Computerland i Comarch.

Ubiegły tydzień to również ciąg dalszy utrzymujących się nad rynkiem spekulacji odnośnie możliwych przetasowań i konsolidacji w sektorze bankowym. Niejako na ich potwierdzenie do silnego wybicia doszło w przypadku kursu Banku Millennium, który przy mocno zwiększonych obrotach pokonał styczniowe szczyty. Równie pozytywnie należy ocenić zachowania innych spółek z sektora tj. Pekao i BHW. Zwiększone zainteresowanie i spore obroty towarzyszyły handlowi akcjami BACA. Po sporych wzrostach indeksów zwłaszcza na początku ubiegłego tygodnia, zapał inwestorów z upływem czasu zdawał się nieco maleć, a coraz bardziej wybiórczy popyt może sygnalizować chęć zrobienia przez rynek w najbliższym czasie przynajmniej korekty.

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)