Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

GPW: To była dobra sesja. WIG20 powyżej 2600 punktów

0
Podziel się:

Swoje rekordowe poziomy świętują dziś również amerykański S&P500 oraz niemiecki DAX.

 Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl
 
Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.
Przemysław Ławrowski , analityk Money.pl Pasjonat rynków finansowych. Przedkłada długoterminową inwestycję ponad krótkoterminową spekulację. Zwolennik analizy fundamentalnej, jednakże nie gardzi informacjami płynącymi z analizy technicznej. Wyznaje teorię, że w podejmowaniu decyzji inwestycyjnych emocje są złym doradcą.

To była dobra sesja nie tylko dla warszawskiej giełdy. WIG20 przekroczył poziom 2620 punktów i tym samym znalazł się najwyżej od 13 stycznia 2013 roku. Wysokie wyceny zaliczały dziś także dwa inne ważne indeksy.

Znakomity początek tygodnia miał dziś polski WIG20. Indeks blue chipów zyskał dziś 2,95 procent. Tym samym jego wartość znalazła się dużo powyżej poziomu 2600 punktów (2622,75). Dobre nastroje panowały dziś mimo braku znaczących publikacji danych makroekonomicznych.

Dziś poznaliśmy informacja na temat planowanego debiutu spółki Energa. Jutro mają się rozpocząć zapisy na akcje firmy dla inwestorów indywidualnych. Potrwają one do 2 grudnia. Z kolei inwestorzy instytucjonalni będą mogli się zgłaszać w dniach 4-6 grudnia. Ostateczna cena sprzedaży zostanie podana 3 grudnia, a przydział pojawi się parę dni później (około 9 grudnia).

Notowania indeksu WIG20 podczas poniedziałkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeksy z europy zachodniej także mocno rosły. DAX pod koniec sesji zyskiwał dziś 0,7 procent. Jest to wartość nieco niższa od szczytu wszech czasów (9253,68 punktów) zanotowanego dzisiaj.

Mocny start sesji zaliczył także S&P500. W pierwszych minutach handlu przekroczył on poziom 1800 punktów. Aktualnie zyskuje on 0,14 procent. O około 0,3 procent wzrasta Dow Jones natomiast Nasdaq znajduje się blisko poziomu wczorajszego zamknięcia.

Wśród danych jakie się pojawiły podczas dzisiejszej sesji można wymienić m.in. bilans handlu zagranicznego strefy euro. Nadwyżka wyniosła 14 mld euro, czyli nieco mniej niż oczekiwano (18 mld euro). W USA opublikowano natomiast odczyt napływu kapitałów do Stanów Zjednoczonych.

WIG20 na najwyższym poziomie od stycznia 2013 roku

Przemysław Ławrowski, godz. 15:45

Wartość indeksu grupującego największe spółki z warszawskiej giełdy znalazł się na najwyższym poziomie stycznia tego roku. Na rekordowych poziomach znajduje się dziś również DAX oraz S&P500.

Na niecałe pół godziny przed rozpoczęciem handlu na Wall Street nastroje na najważniejszych europejskich giełdach pozostawały bardzo dobre. Tempo wzrostu znów przyspieszyło po rozpoczęciu handlu przez amerykanów. WIG20 rośnie już o 1,8 procent. Nieco gorzej radzą sobie wskaźniki grupujące małe i średnie spółki. Po raz kolejny okazuje się, że nastoje panujące na dużych spółkach nie przekładają się na to, co dzieje się na tych mniejszych. Lider wzrostu na WIG20 także spowolnił swój wzrost.

Wśród europejskich indeksów spada jedynie indeks z giełdy w Irlandii oraz węgierski BUX. Reszta wskaźników świeci się na zielono. Niemiecki DAX rośnie o 0,8 procent i cały czas znajduje się blisko historycznych szczytów.

Zobacz, jak przebiega sesja na najważniejszych rynkach w Europie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Z danych makroekonomicznych, pojawiła się przed chwilą wrześniowy odczyt napływu kapitału netto. Najnowsze dane ujawniły, że ze Stanów Zjednoczonych odpłynęło 106,8 mld dolarów. Dane te najprawdopodobniej nie będą miały większego wpływu na notowania amerykańskich indeksów. Nico większy wpływ powinno to mieć na dolara.

Amerykański indeks S&P500 podczas dzisiejszej sesji znajduje się na swoich rekordowych poziomach. Jego aktualna wartość to niespełna 1800 punktów.

Świetne nastroje na [GPW](https://www.money.pl/gielda/indeksy_gpw/), a na niemieckim DAX rekord wszech czasów

Maciej Rynkiewicz, godz. 12:55

Niemal 2600 punktów i 1,7 procent w górę to dzisiejsze statystyki indeksu WIG20. Nastroje wśród kupujących od początku sesji uległy znacznej poprawie.

Pekao i Bogdanka to jedyne w WIG20 spółki, które po niemal trzech godzinach sesji na GPW są pod kreską. Ogromna większość walorów zyskuje, z czego wciąż najlepiej radzi sobie Eurocash (ponad 6 procent). Niewiele mniej powodów do zadowolenia mają posiadacze BRE (plus niemal 4 procent) i Handlowego (ponad 4 procent). Obroty na całym rynku wynoszą już niemal pół miliarda złotych.

Notowania najważniejszych indeksów na GPW

Inwestorzy na GPW handlują dziś w rytmie europejskich parkietów - turecki XU100 i hiszpański IBEX35 rosną około procent, jeszcze lepiej radzą sobie kupujący w Grecji. Tylko nieco mniej zyskują spółki w Niemczech, jednak indeks DAX z wynikiem 9220 punktów wykreślił swój historyczny rekord.

Przez pryzmat niemal pustego dzisiaj kalendarza makro, tematem dnia jest debiut Energi na GPW. Spółka podała dzisiaj, że cena maksymalna akcji wyniesie 20 złotych. Oznacza to, że może ściągnąć z rynku nawet 2,8 miliarda złotych. Więcej o debiucie Energi piszemy w jutrzejszym, porannym materiale.

GPW: Początek tygodnia dla kupujących

Maciej Rynkiewicz, godzina 9:05

Od 0,22-proc. wzrostu rozpoczyna nowy tydzień indeks WIG20. Jeszcze lepiej radzą sobie spółki z szerszych grup.

Pierwsze minuty sesji przebiegają pod znakiem wzrostu większości blue chips. Blisko 2-procentowym wzrostem może pochwalić się Eurocash, w czołówce są też KGHM i Asseco Poland. Obecnie pod kreską są cztery spółki, jednak ich strata nie przekracza pół procent.

Początek handlu na GPW - indeks WIG20

W podobnych nastrojach rozpoczyna się handel w Europie - niemal procent rośnie turecki XU100, niemiecki DAX balansuje na poziomie piątkowego zamknięcia.

Krajowi inwestorzy czekają dzisiaj na konferencję prasową po publikacji prospektu emisyjnego Energi. W piątek zaakceptowała go Komisja Nadzoru Finansowego. Skarb Państwa zamierza zaoferować do 34 procent walorów. Resortu ma dzisiaj ponad 84 procent udziału w kapitale zakładowym. Energa zamierza wejść na GPW jeszcze w tym roku.

WIG20 blisko poziomu 2550 punktów. Co będzie dalej?

Przemysław Ławrowski, godzina 21:00, 17. listopada

Kolejny tydzień na rynku kapitałowym przyniesie kilka ciekawych publikacji. GUS poda m.in. informacje o zatrudnieniu, wynagrodzeniach, a w Stanach Zjednoczonych nadal będzie się przewijał temat QE3. Do tego zapowiada się, że WIG20 już na początku tygodnia będzie się zmagał z barierą 2550 punktów. Wzrost rynku cały czas wspiera napływający kapitał do funduszy inwestycyjnych.

Poprzedni tydzień z punktu widzenia inwestora z polskiego rynku, to przede wszystkim raporty za trzeci kwartał spółek notowanych na GPW oraz dane dotyczące PKB i inflacji. Duża część firm osiągnęła wynik netto lepszy niż spodziewał się tego rynek. Efektem tego były dość energiczne zmiany notowań ich akcji. To natomiast pod koniec tygodnia wywindowało w górę indeksy z GPW.

Ostatecznie wskaźnik grupujący dwadzieścia spółek o najwyższej kapitalizacji zakończył tydzień na poziomie 2547 punktów. Zatem w nowym tygodniu rynek będzie się mierzył z granicą 2550 punktów.

Notowania indeksu WIG20 od początku listopada Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Początek nowego tygodnia rozpocznie się mało energicznie w punktu widzenia danych makroekonomicznych. W poniedziałek pojawi się bowiem tylko odczyt bilansu płatniczego oraz handlu zagranicznego ze strefy euro. Nadwyżka salda rachunku bieżącego państw posługujących się walutą wspólnotową ma wynieść 18 mld euro. W danych wcześniejszych (za sierpień) wyniosła ona 12 mld euro.

Ubiegły tydzień zakończył sezon wyników spółek, dlatego też z tego punktu widzenia zpowiadanych informacji ze spółek nie będzie wielu ciekawych wydarzeń. We wtorek PZU wypłaci zaliczkę na poczet dywidendy za rok obrotowy 2013 w wysokości 20 złotych na akcję, a w piątek zakończą się zapisy inwestorów indywidualnych na akcje producenta taboru kolejowego, spółki Newag.

Temat OFE także nie wzbudzi prawdopodobnie większych emocji na rynku akcji. Projekt ustawy zmienia się praktycznie z dnia na dzień i widać, że inwestorzy już się do tego przyzwyczaili. Po solidnych wzrostach podczas ostatniej sesji, indeks WIG20 rozpocznie tydzień od poziomu bliskiego poziomu piątkowego zamknięcia.

GUS poda kolejne dane

Dane gospodarcze za październik publikowane przez Główny Urząd Statystyczny pojawią się we wtorek oraz w czwartek. Pierwsza z nich będzie dotyczyć przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia. Publikacja przedstawia dane w ujęciu względnym oraz bezwzględnym. Analitycy szacują, że wartość wynagrodzeń wzrośnie o 2,9 procent rok do roku, a zatrudnienie spadnie o 0,2 procent. We wrześniu wartość przeciętnego wynagrodzenia wyniosła 3770 złotych brutto.

Z kolei w czwartek dowiemy się, jak w poradził sobie rodzimy przemysł. Prognozy mówią, że wzrost produkcji przemysłowej wyniesie 4,4 procent, czyli o 1,8 punktu procentowego mniej niż miesiąc wcześniej. Poza tymi danymi, poznamy również odczyt cen produkcji, a w piątek dowiemy się jak wypadły badania koniunktury w poszczególnych segmentach gospodarki. Dane te wpłyną na to, jak będzie się zachowywał polski rynek kapitałowy, jednakże równie ważnym elementem będzie sytuacja na innych europejskich rynkach oraz w Stanach Zjednoczonych.

Dzień z bankami centralnymi

Poza polskimi danymi gospodarczymi, czwartek będzie dniem, w którym po raz kolejny rynek będzie się przyglądał poczynaniom banków centralnych. Przed południem głos zabierze Mario Draghi, szef Europejskiego Banku Centralnego. Z pewnością wspomni on o ostatniej obniżce stóp procentowych oraz o potrzebach stymulowania gospodarki. Następnie o godzinie 14 poznamy protokół z posiedzenia polskiej Rady Polityki Pieniężnej, która ostatnio zdecydowała się pozostawić stopy na niezmienionym poziomie. Publikowany on jest raz w miesiącu, dwa tygodnie po posiedzeniu rady.

Nieco wcześniej, bo w środę wieczorem naszego czasu, protokołem z posiedzenia FOMC pochwalą się amerykanie. Rynek po raz kolejny będzie patrzył z niepokojem w kierunku QE3. Jednakże jak wskazują ostatnie słowa Janet Yellen, prawdopodobnej nowej szefowej Fed, program jak na razie nie jest zagrożony.

Przyszłotygodniowe dane z państw Europy zachodniej to przede wszystkim indeks instytutu ZEW oraz Ifo z Niemiec, a także wstępne odczyty indeksów PMI za listopad.

Od września indeks WIG20 znajduje się w trendzie wzrostowym. Jeszcze dłuższą tendencję można zauważyć na wskaźniku obrazujący cały warszawski parkiet (WIG)
. Tam początku wzrostu można szukać w lipcu. Zdaje się, że hossa jak na razie się nie skończy. Jednym z powodów jest duża popularność funduszy inwestycyjnych. W październiku do funduszy agresywnych wpłacono najwięcej pieniędzy od ponad sześciu lat. Kluczowym dla osiągnięcia dobrego rezultatu będzie uchwycenie dobre momentu wyjścia z inwestycji.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)