Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

WIG20 wreszcie przebił poziom 2500 punktów

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl, przeczytasz, dlaczego inwestorzy tak chętnie kupowali dzisiaj akcje na GPW.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Łukasz Pałka, godz. 17.42

Za nami bardzo udana końcówka sesji na warszawskim parkiecie. Gdy już wydawało się, że WIG20 nie zdoła dziś pokonać granicy 2500 punktów, inwestorzy zabrali się do kupowania akcji.

Wskaźnik blue chipów kończy sesję na poziomie powyżej 2500 punktów, którego nie widzieliśmy na giełdzie od sierpnia 2011 roku. Słowem, rajd św. mikołaja w pełni, choć można mieć duże wątpliwości co do jego podstaw.

WIG20 na tle europejskich indeksów podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pretekstem do wzmożonych zakupów akcji podczas dzisiejszego handlu były dobre dane z Niemiec, gdzie grudniowy odczyt wskaźnika ZEW wyniósł nieoczekiwanie aż 6,9 pkt. W dobrych nastrojach rozpoczęli też dzisiaj handel inwestorzy za oceanem, gdzie główne indeksy idą w górę.

[ ( http://static1.money.pl/i/citigold/belki/lokata-z-ubezpieczeniem.png ) ] (http://pl.gmads.net/r?gmttzd=-120&gmtr=2134065478%26gmtctrl=16%26gmttopic=115_391%26gmtsrc=gmpl_imec%26gmtcl=17%26gmtredir=http://gde-default.hit.gemius.pl/hitredir/id=nLia0UgIG4mjbdId5fhnMZeAroDsZE79n7q3NY5FlOL.c7/fastid=2377900603271890841/stparam=udepnmogce/url=http://diff.smartadserver.com/call/cliccommand/7437647/95424/20121210113750?https://www.online.citibank.pl/retail/landing/zgrany_duet_gd/?prID=33304200)

Wśród informacji z warszawskiej giełdy warto dzisiaj zwrócić uwagę przede wszystkim na doniesienia o tym, że na rynku bankowym nie dojdzie jednak do fuzji Banku Pocztowego i PKO BP, bo Poczta Polska odrzuciła ofertę PKO BP. Notowania banku podczas dzisiejszej sesji zachowywały się spokojnie, zyskując na koniec handlu niecały 1 proc.

Najwięcej wśród blue chipów, ponad 5 proc., zyskały akcje TVN. Mocno w górę poszły też notowania PKN Orlen, PGNiG i Lotosu i to głównie za ich sprawą WIG20 pokonał ważną barierę.

2500 punktów na WIG20. To najwyższy poziom od...

Łukasz Pałka, godz. 15.35

Indeks WIG20 właśnie sięgnął na moment granicy 2,5 tysiąca punktów. Tak wysoko nie ten wskaźnik nie był notowany od lata 2011 roku.

Jest duża szansa, że pułap 2,5 tysiąca punktów pęknie i utrzyma się do końca sesji. Nastroje wśród inwestorów są bowiem dzisiaj bardzo dobre i WIG20 od rana notuje wzrosty. To wynik między innymi bardzo dobrego odczytu niemieckiego wskaźnika ZEW, który w grudniu wyniósł aż 6,9 pkt.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Kilka spółek z WIG20 wyraźnie dzisiaj zyskuje, już ponad 2 proc. To PGNiG, Handlowy, JSW, Lotos i TVN. Niewiele mniej idą w górę akcje PKN Orlen. Tylko cztery spółki wśród blue chipów notują spadki, ale nie przekraczają one 1 procenta.

Czy lada chwila padnie kolejna bariera na WIG20?

Damian Słomski, godz. 13.00

O 11:00 inwestorzy poznali dane niemieckiego instytutu ZEW, które okazały się zdecydowanie lepsze od oczekiwań analityków. W grudniu indeks wzrósł z poziomu -15,7 pkt. w listopadzie do 6,9 pkt. (prognozy zakładały -12 punktów). Informacja ta wspiera panujące od rana dobre nastroje zarówno na rynkach akcji w Europie jak i na kontraktach terminowych w USA.

WIG20 znajduje się przy kolejnym ważnym poziomie oporu na linii 2500 punktów. W ciągu dnia, wartość indeksu była tylko o trzy punkty od tej granicy. Wszystko wskazuje, że w najbliższym czasie inwestorzy podejmą jeszcze jedną próbę przebicia psychologicznej bariery.

Również blisko ważnego poziomu znajduje się indeks średnich spółek. Ostatni raz na poziomie 2561 punktów mWIG40 był w połowie marca. Na półmetku notowań indeks ten zyskuje blisko 1 procent. Nieco słabiej radzą sobie mniejsze spółki - sWIG80 rośnie około 0,5 procent, a WIG-Plus przez dłuższy czas nie może przebić się przez poziom z wczorajszego zamknięcia.

Główne indeksy GPW na półmetku notowań Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród najmocniej rosnących blue chipów znajdują się akcje PGNiG, zyskujące blisko 2,5 procent oraz spółek paliwowych - Lotosu i PKN Orlen. Jedną z ciekawszych spółek w mWIG40 jest dzisiaj Getin Noble Bank, który rośnie ponad 1,5 procent po informacjach o pozyskaniu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego 50 mln euro na rozwój akcji kredytowej w segmencie małych i średnich przedsiębiorstw oraz na rynku leasingu.

Największe obroty notuje PKO BP (ponad 50 mln zł, co stanowi 1/6 obrotów na całym rynku). Wydaje się, że inwestorzy w ostatnim czasie nieco zapomnieli o tej spółce. Kurs PKO BP w ostatnim miesiącu wzrósł jedynie 2 procent, co w porównaniu z większością spółek z WIG20 jest wynikiem nadzwyczaj słabym jak na największy polski bank.

GPW: To dobry wynik na tle europejskich parkietów
Maciej Rynkiewicz, godzina 09:25

Indeks WIG20 wzrósł na starcie dzisiejszych notowań o 0,14 proc., podobną skalę zwyżki notują szersze indeksy akcji. Inwestorzy czekają dziś przede wszystkim na wynik niemieckiego indeksu ZEW.

Na europejskich rynkach akcji od rana panują umiarkowane nastroje. Niemiecki DAX otworzył się niemal równo z wczorajszym zamknięciem, symboliczna skala spadków panuje na giełdzie w Paryżu. Jeśli ta tendencja się utrzyma, to WIG20, drugi dzień z rzędu, stosunkowo pozytywnie będzie wyróżniać się na tle rynków Starego Kontynentu.

Notowania indeksu WIG20 na dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Inwestorzy czekają na publikację indeksu ZEW, obrazującego opinie ekspertów z branży finansowej na temat niemieckiej gospodarki. Analitycy prognozują, że dzisiejszy wynik zamknie się na poziomie -12 punktów, względem -15,7 w poprzednim miesiącu.

Uwaga rynków będzie dziś skupiona na negocjacjach w Waszyngtonie w sprawie polityki fiskalnej w USA. Oprócz tego, swoje dwudniowe posiedzenie rozpoczyna Fed. Ben Bernanke ma jutro zaprezentować najnowsze projekcje dotyczące wzrostu gospodarczego, bezrobocia, inflacji i innych wskaźników ekonomicznych w 2013 roku.

WIG20 oddala się od 2450 punktów. Istnieją jednak dwa zagrożenia
Maciej Rynkiewicz, godzina 22:50, 10. grudnia

Po ewakuacji inwestorów z rynków akcji po politycznym trzęsieniu ziemi we Włoszech, sytuacja na światowych parkietach we wtorek powinna być dużo bardziej stabilna. Giełdowi gracze wciąż jednak bacznym okiem przyglądają się sytuacji politycznej za Oceanem. Prezydent Barack Obama i reprezentant GOP John Boehner odmówili komentarza po dzisiejszych rozmowach w sprawie walki z tzw. _ klifem fiskalnym _.

Inwestorzy w Warszawie nie dali się ponieść poniedziałkowej fali emocji, jaka nadeszła po decyzjach Berlusconiego i Montiego. Najważniejszy WIG20, przy obrotach na poziomie pół miliarda złotych, zyskał 1,05 proc. i okazał się niemal najlepszy w całej europie. Najwięcej w tym dniu wzrósł grecki Athex - niemal półtora procent, z kolei niemiecki DAX i francuski CAC40 zakończyły dzień na symbolicznych, około 0,2-proc. plusach.

Sytuacja we wtorek powinna być już dużo bardziej spokojna. O obrazie rynków akcji w dużej mierze zadecyduje publikacja Europejskiego Centrum Badań nad Gospodarką, które będzie zawierać odczyt indeksu ZEW dla niemieckiej gospodarki. Wskaźnik obrazuje opinie inwestorów instytucjonalnych na temat tamtejszej sytuacji ekonomicznej. Analitycy prognozują, że indeks wyniesie w grudniu -12 punktów, względem -15,7 punktów w listopadzie. Publikacja niższej prognozy mogłaby stanowić bodziec do sprzedaży na europejskich rynkach akcji.

Zapał kupujących mogą w każdym momencie również ostudzić doniesienia ze Stanów Zjednoczonych. Administracja Baracka Obamy negocjuje bowiem z Republikanami politykę przeciwdziałania tak zwanemu _ klifowi fiskalnemu. _Ewentualny brak porozumienia w tej sprawie wprowadziłby światowe rynki akcji w mocną korektę, za którą poszłyby indeksy w Polsce.

Inwestorzy na giełdzie w Warszawie wciąż mają za plecami - umacniający się z każdym odbiciem - poziom wsparcia na WIG20 na granicy 2450 punktów. Indeks znajduje się teraz w trendzie wzrostowym, zapoczątkowanym na początku czerwca. W najbliższym czasie linia 2450 punktów będzie równocześnie więc wyznaczać dno jego ewentualnej korekty. Warto będzie jednak w czasie lokalnych minimów bacznie obserwować wartość obrotów. Wyniki dużo powyżej średniej mogą bowiem oznaczać, że WIG20 szykuje się do mocniejszej zmiany.

Notowania WIG20 od połowy 2012 roku Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W kontekście zapoczątkowanego cyklu obniżek pieniądza i zaplanowanego na koniec tygodnia debiutu Alior Banku, w najbliższym okresie warto zwrócić uwagę na akcje banków notowanych na GPW. DI BRE podniósł w poniedziałek rekomendacje dla PKO, BZ WBK, Getin Noble, Millennium, Citi i Kredyt Banku. Dla największego PKO, analitycy wydali cenę docelową na poziomie 40 złotych, o 9 procent wyżej od obecnej ceny rynkowej.

Najnowsze rekomendacje dla banków
instytucja nowa rekomendacja poprzednia rekomendacja cena docelowa
źródło: DI BRE
BZ WBK akumuluj trzymaj 270 zł
Getin Noble Bank akumuluj trzymaj 1,90 zł
Bank Handlowy trzymaj redukuj 96 zł
ING trzymaj trzymaj 93 zł
Kredyt Bank kupuj akumuluj 18,80 zł
Bank Millennium akumuluj trzymaj 4,80 zł
Pekao SA trzymaj trzymaj 170 zł
PKO BP akumuluj trzymaj 40 zł

Indeks WIG-Banki od początku czerwca rośnie niemal równie szybko, co najważniejszy WIG20 - obie grupy spółek mają za sobą już niemal 20-procentowe wzrosty. Realizacja poniedziałkowych prognoz DI BRE będzie więc mocnym wsparciem dla ewentualnych wzrostów na GPW.

Inwestorzy w najbliższym czasie nie mają zaś co liczyć na drugie, bardzo mocne skrzydło kupujących, czyli fundusze inwestycyjne. Aktywa netto TFI wzrosły w listopadzie o 2,9 proc. do 140,6 mld złotych, wynika z najnowszych danych IZFiA i Analiz Online. Wynik zbliża się do historycznych rekordów na poziomie 144 miliardów złotych z końca 2007 roku. Powodem rosnącej wartości aktywów był jednak przede wszystkim lepszy wynik zarządzania. Większa sprzedaż wygenerowała mniej niż 20 procent listopadowych wzrostów. Wśród kupujących, wciąż najpopularniejsze są fundusze papierów dłużnych, względem spadającego salda aktywów wśród funduszy akcyjnych.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)