Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Wykres WIG20 sygnalizuje dalsze spadki?

0
Podziel się:

W tym tygodniu gospodarczych wrażeń dostarczyły przede wszystkim Stany Zjednoczone.

Wykres WIG20 sygnalizuje dalsze spadki?

Polski indeks zanotował w tym tygodniu korektę, podobnie jak główne europejskie indeksy, choć te radziły sobie nieco lepiej. Złożyła się ona na część formacji, która w ostatnich tygodniach pojawiła się na wykresie WIG20.

W tym tygodniu gospodarczych wrażeń dostarczyły Stany Zjednoczone. Z jednej strony mieliśmy na pozór bardzo słaby wzrost gospodarczy w pierwszym kwartale, z którego wynika, że gospodarka USA skurczyła się o 2,9 procenta. Trzeba jednak pamiętać, że dane o PKB w tym kraju podawane są w formie annualizowanej (mnożonej przez 4), a więc rzeczywisty spadek kwartał do kwartału wyniósł około 0,73 procenta. W dodatku, duży, negatywny wpływ na wielkość wydatków konsumentów (czyli sporą część amerykańskiego PKB) miały wydatki na opiekę zdrowotną, które w pierwszym odczycie dodawały do tego komponentu ponad 9 procent, natomiast w ostatecznej rewizji odjęły 1,4 procenta. Ma to związek oczywiście z reformą służby zdrowia, czyli tzw. Obamacare. Ostatecznie, wzrosto gospodarczy w tym kraju wyniósł 1,5 procenta rok do roku.

Z drugiej strony mieliśmy wypowiedź członka FED, Jamesa Bullarda, który stwierdził, że rynki powinny wyceniać podwyżkę stóp procentowych na podstawie słów członków banku centralnego, a nie danych gospodarczych. Jest to więc oficjalne potwierdzenie, że w obecnych czasach rynki finansowe są w znacznym stopniu oderwane od fundamentalnych podstaw.

MFW podwyższył prognozy wzrostu gospodarczego w Polsce. Według analityków Funduszu, polska gospodarka ma się rozwijać w tempie 3,3 proc. i 3,5 proc. w ciągu 2014 i 2015 roku. Rada Wykonawcza MFW ostrzega jednak przed ryzykiem geopolitycznym, oraz słabym wzrostem w Europie. Pozytywne informacje opublikował również ONZ - z najnowszego raportu organizacji wynika, że pod względem inwestycyjnym Polska to 13. najbardziej atrakcyjny kraj na świecie i 5. w Europie. Sytuację w kraju doceniają również dziennikarze The Economist, którzy na 10 stronach brytyjskiego tygodnika nie szczędzą Polsce pochwał, wskazując na szybki rozwój, jakim cechuje się polska gospodarka od 1989 roku.

WIG20 wyrysował formację głowy z ramionami, przed którą ostrzegałem przed tygodniem. Zwykle oznacza ona spadki, a jej minimalny zasięg w tym przypadku to 2380 punktów. W tym miejscu znajduje się również strefa wsparcia, której przebicie powinno skutkować ruchem na 2280 pkt, a nawet niżej. Niemniej, poziom 2380 pkt to silna strefa, która ma szanse powstrzymać wyprzedaż.

GPW ma nowego prezesa. Zgodnie z oczekiwaniami został nim Paweł Tamborski, były wiceminister Skarbu. Walne Zgromadzenie na wniosek Skarbu Państwa zostało przerwane do 15 lipca, czyli do momentu kiedy KNF wyda zgodę na powołanie nowego prezesa.

Enea, Energa, PGE i Tauron podpisały list intencyjny w sprawie współpracy przy projektach rozwojowo-badawczych. Współpraca ma pozwolić na efektywniejsze wykorzystanie środków unijnych, oraz w łatwiejszy i bardziej elastyczny sposób pozyskiwać kapitał zewnętrzny.

Zamieszanie z powodu afery taśmowej wywołało tym razem zatrzymanie głównego akcjonariusza Hawe i ZWG, Marka Falentę, oraz wiceprezesa tej pierwszej spółki, Krzysztofa Rybkę. Hawe podało, że zatrzymania nie mają związku z działalnością tych osób w spółkach. Obie firmy straciły w tym tygodniu ponad 10 proc. swojej wartości.

Na warszawskiej giełdzie zadebiutowała PCC Rokita. Akcje spółki dynamicznie rosły w czasie debiutu, jednak wzrost ten został w dużej części zniesiony, a od swojej pierwszej ceny papiery drożeją obecnie o 4 proc. Firma PCC planuje w ciągu następnych dwóch lat wprowadzić na giełdę kolejne swoje spółki.

Na główny parkiet wejść chcą również Indata Softwarel, Torpol oraz Alumetal. Pierwsza z nich, notowana na NewConnect spółka informatyczna ma zamiar przeprowadzić ofertę publiczną w trzecim kwartale tego roku. Torpol zakończył w piątek budowanie księgi popytu wśród inwestorów indywidualnych, a cena akcji ustalona została na poziomie 8 PLN - debiut 8 lipca. Na akcje Alumetalu z kolei będzie można zapisać się do 3 lipca, a pierwszy dzień notowań zaplanowany jest na 17 lipca.

Agora oraz ABC Data będą skupować akcje własne. Agora na zakup w celu umorzenia przeznaczy 50 milionów złotych, a zarząd upoważniony został do skupu ponad 3,6 mln akcji. ABC Data z kolei kupi akcje w celu odsprzedaży lub umorzenia, i wyda na to 20 milionów złotych. Zarząd może skupić nie więcej niż 5 procent łącznej ilości akcji, znajdujących się w obrocie.

Spółka zależna Budimeksu, Budimeks Nieruchomości, rozpocznie realizację projektu budowy prawie 1400 mieszkań w Krakowie. Wartość lokali ma przekroczyć 300 mln złotych. Budowa zakończy się w 2016 roku, jednak wielkość gruntu, jaki w Czyżynach posiada Budimeks Nieruchomości pozwala na budowę łącznie 3500 mieszkań.

Spółka CD Projekt wydała komunikat w związku z nieplanowanym upublicznieniem materiałów nt. najnowszego produktu - Wiedźmina 3. Oświadczyła, że przeciek jest wynikiem działania osoby niezwiązanej z firmą, jednak w żaden sposób nie wpłynie na harmonogram prac nad grą. Kolejna część Wiedźmina ma ukazać się w lutym nadchodzącego roku.

GPW zakwalifikowała 28 spółek groszowych na listę alertów, z czego 8 pojawiło się na niej po raz pierwszy. Zmiana systemu obrotu wynikająca z kwalifikacji nastąpi 1 lipca. W tym samym czasie spółki te wykreślone zostaną z indeksów giełdowych, do których należą.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)