Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Artur Nawrocki
|

Wyniki spółek uratowały WIG20 przed spadkami

0
Podziel się:

O tym, co będzie mieć największe znaczenie na środowej sesji, dowiesz się z komentarza Money.pl.

  Artur Nawrocki , analityk Money.pl 
  
Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.
Artur Nawrocki , analityk Money.pl Makler papierów wartościowych z uprawnieniami do doradztwa inwestycyjnego. Zwolennik łączenia analizy fundamentalnej i technicznej.

Choć debata budżetowa w Stanach Zjednoczonych ciąży na światowych indeksach, to polską giełdę podratowały lepsze od oczekiwań wyniki finansowe spółek z warszawskiego parkietu.

Inwestorzy w Europie nie podzielali optymizmu z GPW. Najważniejsze indeksy Starego Kontynentu znajdowały się pod kreską. DAX tracił 0,81 proc., CAC40 spadał 0,78 proc., z kolei brytyjski FTSE250 zniżkował 0,41 procent.

Zobacz, jak zamknęły się najważniejsze indeksy na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Rentowność 10-letnich obligacji skarbowych, po tym jak znalazła się blisko minimów, znowu zaczęła rosnąć. Obecnie znajduje się w pobliżu 4,2 procenta. Sytuacja dziwi, gdyż malejąca inflacja powinna korzystnie wpływać na wycenę polskich obligacji.

Na koniec sesji w indeksie WIG20 mieliśmy lekkie przetasowanie. Na lidera wysunął się ukraiński Kernel (2,36 proc.), natomiast najgorszym blue chipem okazał się być Boryszew (-1,85 proc.). Wyniki finansowe ożywiły nieco inwestorów i wyniosły blisko miliard złotych.

GPW: Wysyp danych makro, a inwestorzy...

Artur Nawrocki, godz. 15.25

Dane makroekonomiczne oraz wyniki spółek nie wywołały dużego wrażenia na inwestorach. Indeks WIG20 znajduje się w pobliżu kursu odniesienia.

W Polsce opublikowany został wskaźnik cen i towarów konsumpcyjnych, który był zgodny z oczekiwaniami analityków na poziomie 3,4 procent wobec 3,8 proc. przed miesiącem. Tak nisko inflacja nie była od 22 miesięcy.

Zobacz, jak dzisiaj zachowuje się indeks blue chipów Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Stanach Zjednoczonych sprzedaż detaliczna okazała się nieco gorsza od prognoz spadając o 0,3 proc. miesiąc do miesiąca. Inflacja producencka w USA wyniosła 2,3 proc. i była znacznie lepsza od oczekiwań na poziomie 2,6 procent.

Wśród największych spółek warszawskiej giełdy najwięcej zyskują koncerny paliwowe - Lotos i PKN Orlen - odpowiednio (2,21 i 1,86 procent). Wczorajszy spadek po słabych wynikach kontynuuje Synthos (-3,33 proc.). Obroty wynoszą 580 milionów.

Dzięki tym spółkom GPW jest w czubie Europy

Arkadiusz Droździel, godz. 12.55

Inwestorzy w Warszawie mają powody do zadowolenia. Na tle europejskich parkietów indeksy na GPW radzą sobie nadspodziewanie dobrze.

To przede wszystkim efekt lepszych niż się spodziewano danych finansowych PZU oraz PGE. Największy rodzimy ubezpieczyciel w trzecim kwartale zarobił o 260 procent więcej niż przed rokiem i o 270 mln więcej niż zakładali analitycy. Wynik netto PGE też okazał się lepszy od prognoz, ale już przychody i zysk operacyjny nieco ich rozczarowały. Drożeją także akcje spółek paliwowych, co jest zasługą rosnących cen ropy na giełdach surowców.

Zobacz sytuację na warszawskim parkiecie

Liderem wzrostów na GPW są jednak akcje Zelmera, których kurs zyskuje około 30 procent. Znany producent AGD zapowiedział, że jego inwestorem strategicznym zostanie BSH Bosch und Siemens Hausgerte GmbH z czym wiąże się wezwanie na sprzedaż 100 proc. akcji spółki po cenie 40 złotych (na zakończenie wczorajszej sesji kurs wynosił 30,8 zł).

Słabsze nastroje w Europie można wiązać z brakiem kompromisu w sprawie unijnego budżetu, ale przede wszystkim z sytuacją w Grecji. Produkt Krajowy Brutto Grecji w trzecim kwartale skurczył się o 7,2 proc. w skali roku, a nadal nie wiadomo ile i kiedy pieniędzy Grecy otrzymają w ramach kolejnej transzy z pakietu pomocowego.

Na GPW nieco lepiej niż w Europie. To ich zasługa

Arkadiusz Droździel, godz. 9:55

Doskonałe wyniki finansowe za trzeci kwartał PZU powstrzymują spadki na warszawskim parkiecie. W Europie na większości najważniejszych giełd niewielką przewagę posiadają sprzedający.

Wśród indeksów w Warszawie najlepiej wpada sWIG80, który zyskuje niemal procent. To zasługa ponad 30-procentowego wzrostu kursu akcji Zelmera. Znany producent sprzętu AGD poinformował, że niemiecki potentat w tej branży BSH Bosch und Siemens Hausgerte GmbH został wybrany na inwestora strategicznego polskiej spółki. Równocześnie zostało ogłoszone wezwanie na sprzedaż 100 proc. akcji Zelmera po cenie 40 złotych. Wczoraj na zamknięciu wynosiła ona 30,8 złotych.

Wśród spółek z WIG20 najlepiej wypadają papiery PZU. Gigant ubezpieczeniowy zarobił w trzecim kwartale 1,12 mld zł, czyli o ponad 260 procent więcej niż przed rokiem i o prawie 270 mln zł więcej niż spodziewali się analitycy.

O ponad 150 procent wyższy niż przed rokiem zysk netto pokazał ostatni debiutant na GPW - PAK. Informacja ta nie robi jednak większego wrażenia na inwestorach. Kurs akcji spółki zyskuje niecały procent, ale jest niższy od ceny, po jakiej inwestorzy kupowali papiery od skarbu państwa.

Nawałnica danych. Czego dowiemy się o naszej giełdzie

Artur Nawrocki

Choć kiepskie zakończenie sesji na Wall Street będzie mocno ciążyć na otwarciu sesji w środę, to decydujący głos będą mieć wyniki finansowe blisko 500 spółek notowanych na GPW i NewConnect. Analitycy będą mieć zatem * *pełne * *ręce * *roboty.

Warto zauważyć, że WIG20 znalazł się przy górny ograniczeniu zakresu wahań z ostatnich tygodni. Daje to duże szanse na powrót do trendu wzrostowego. Wiele zależy jednak od wyników spółek na GPW, rozstrzygnięcia kwestii fiskalnej oraz odsunięcia bankructwa Grecji.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ostatnich trzech miesiącach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę czeka inwestorów wiele danych makroekonomicznych. Tych, którzy grają również na funtowych parach walutowych zainteresuje szereg danych z brytyjskiej gospodarki. Między 11.30 a 12.30 dowiemy się m. in. o stopie bezrobocia, liczbie wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz projekcjach inflacyjnych Banku Anglii.

W południe zostanie opublikowana dynamika produkcji przemysłowej w strefie euro. Analitycy spodziewają się spadku produkcji w ujęciu rocznym o 2,2 procent, co jest wartością lepszą niż przed miesiącem (-2,9 procent). O godzinie 15.00 w Polsce światło dzienne ujrzy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych sporządzany przez GUS. Ekonomiści prognozują spadek inflacji do poziomu 3,4 procent.

Pół godziny później spłyną dane zza Oceanu. Poznamy wyniki sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych oraz wysokość inflacji producenckiej. Eksperci oczekują wzrostu przyspieszenia wzrostu cen po stronie producentów. Dzień w kalendarzu makroekonomicznym zakończy ujawnienie protokołu z posiedzenia z Federalnego Komitetu Otwartego Rynku o 21.00.

Jutro swoje sprawozdania finansowe opublikuje blisko 500 spółek z GPW oraz rynku alternatywnego NewConnect. W tym gronie znajdzie się sześć spółek z WIG20 - Asseco Poland, Boryszew, GTC, Kernel, PGE oraz PZU. Analitycy szacują, że zysk największej grupy ubezpieczeniowej w Polsce będzie ponad dwa razy większy niż przed rokiem.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)