Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Duże spadki w Europie. A na GPW...

0
Podziel się:

O tym, co się stało na warszawskim parkiecie, dowiesz się w komentarzu Money.pl.

 Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl
  
Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.
Maciej Rynkiewicz , analityk Money.pl Analityk rynków finansowych i procesów zachodzących w gospodarce. Stawia na chłodną analizę fundamentalną, jednak nie ignoruje emocji tłumu. Gorący zwolennik komentowania zdarzeń ekonomicznych za pomocą liczb.

Indeks blue chipów stracił dziś 0,89 procenta i zamknął się na poziomie 2072 punktów. Nieco lepiej zachowywały się dziś mniejsze spółki, mWIG40 co prawda stracił 0,9 procenta, ale sWIG80 równo 0,06 procenta.

Dzisiejsza sesja upłynęła pod znakiem planów dywidendowych największych spółek. Walne PZU, na wniosek Skarbu Państwa, zadecydowało o wypłacie 22,43 złotego na akcję, co da stopę na poziomie ponad 7,5 procenta. Cena za walor spółki spadła dziś prawie półtora procenta.

O podziale zysku poinformowała też spółka PGE, w przypadku której akcjonariusze dostaną 1,83 złotego na papier. W przypadku spółki energetycznej stopa dywidendy będzie (na dzisiaj) wyższa niż PZU i wyniesie ponad 10 procent. Akcje spółki na koniec dnia spadły o 0,33 procenta.

Te spółki uplasowały się w środku tabeli blue chipów. Najlepiej dzień skończyły KGHM oraz Pekao - odpowiednio +2,12 i -0,22 procenta. To nie był udany dzień dla akcjonariuszy Bogdanki i Lotosu , którzy stracili odpowiednio 3,31 i 6,28 procenta.

Oto dzisiejsze notowania WIG20

Inwestorzy skupili swoją uwagę dziś wokół publikacji raportu Komisji Europejskiej. Politycy nie wykluczyli w nim bowiem, iż banki mogłyby dostać dodatkowe wsparcie pieniężne bezpośrednio z Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

Wszystkie najważniejsze indeksy na Starym Kontynencie ostatecznie zakończyły dzień na minusie. Niemiecki DAX stracił 1,8 procenta, a francuski CAC40 ponad 2 procenty.

GPW: Coraz więcej spółek dało już zarobić

Maciej Rynkiewicz, godz. 15:10

Chwilę przed godz. 13 inwestorzy zabrali się do zakupów i wyprowadzili kurs WIG20 do poziomu 2075 punktów.

Wśród największych spółek, najwięcej w portfelach przybyło posiadaczom GTC (4,5 procenta) oraz KGHM (2,6 procenta). Znacznie gorzej radzą sobie najsłabsze dzisiaj Bank Handlowy i Lotos, które straciły odpowiednio 3,75 i 3,8 procenta.

Notowania WIG20 i wybranych spółek

Indeks blue chipów wciąż jednak traci 0,83 procenta. W skali dzisiejszej zniżki na europejskich parkietach, ten wynik można uznać za przeciętny. Najwięcej stracił grecki Athex Comp - 3,6 procenta i węgierski BUX - 2,1 procenta. Niemiecki DAX jest na procentowym minusie, a francuski CAC40 na 1,7-procentowym minusie.

Inwestorzy na Starym Kontynencie czekają teraz na wystąpienie Mario Draghiego, szefa Europejskiego Banku Centralnego. Oprócz tego, po godzinie 16 pojawi się indeks podpisanych umów kupna domów w USA.

GPW: Tylko KGHM opiera się spadkom

Artur Nawrocki, godz. 12:00

Niepokojące doniesienia z europejskiego rynku długu są dominującym czynnikiem wpływającym na przebieg sesji w Warszawie. Rentowność dziesięcioletnich hiszpańskich obligacji zbliża się poziomu 6,70 procenta.

W przypadku hiszpański 5-letnich papierów przekroczony został poziom 6 procent. Podobnie jest z włoskimi _ dziesięciolatkami _, które również przekroczyły ten pułap. Po części przyczyniła się do tego nieudana aukcja długoterminowych włoskich obligacji. Dziesięcioletnie obligacje osiągnęły rentowność 6,03 procenta, która jest niemal 0,2 procenta wyższa niż podczas poprzedniego przetargu.

Zobacz, jak zachowują się dzisiaj najważniejsze polskie indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W Europie pogłębiły się spadki. Najważniejsze giełdy (Londyn, Paryż, Frankfurt) tracą już ponad 1 procent. Najgłębsze spadki dotknęły jednak parkiet w Atenach, który osunął się o ponad 3 procent, pomimo coraz korzystniejszych sondaży wskazujących na wygranie wyborów przez siły proreformatorskie.

W WIG20 najwięcej traci PKN Orlen, który nie wypłaci dywidendy akcjonariuszom z zysku za 2011 rok. Papiery spółki paliwowej tracą ponad 3 procent. Tylko KGHM utrzymuje się nad kreską.

WIG20 w dół. Nastroje coraz gorsze

Artur Nawrocki, godz. 10.01

Odmowa przez EBC wsparcia programu obligacji ratującego hiszpański bank Bankia wraz z wczorajszym wystrzałem WIG20 były wystarczającym pretekstem do sprzedaży akcji na początku dzisiejszej sesji.

Spadają niemal wszystkie giełdy Starego Kontynentu. Główne (DAX, CAC, FTSE) indeksy tracą około jeden procent. Jedynie parkiet w Rydze utrzymuje się nad kreską.

Zobacz, jak rozpoczęła się sesja na warszawskim parkiecie Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Pozytywnie zaskoczył odczyt szwajcarskiego instytutu KOF, który obrazuje perspektywy dla szwajcarskie gospodarki. Analitycy spodziewali się wartości 0,48 punktu, z kolei faktyczny poziom indeksu wyniósł 0,81 punktu.

Wśród blue chipów jedynie Bank Handlowy pozostaje nad kreską zyskując zaledwie 0,35 procenta. Na drugim biegunie znajduje się Tauron PE (-1,6 proc.) oraz Kernel (-2,4 proc.).

Wzrosty na GPW? Super Mario zadecyduje

Artur Nawrocki, 29.05, godz. 22.40

Dynamiczne wzrosty we wtorek mogą być ciężkie do utrzymania, aczkolwiek dobre nastroje posiadaczy akcji może wesprzeć szef Europejskiego Banku Centralnego. W środę rano Mario Draghi ma zaplanowaną konferencję prasową, co jest najważniejszym wydarzeniem dnia.

Inwestorzy spodziewają się, że szef EBC, nazywany również _ Super Mario _ przedstawi konkretne plany walki z kryzysem strefy euro. Plotki na ten temat miały już wpływ na końcowe godziny wtorkowego handlu. Zatem, by podtrzymać wzrosty Draghi musi przedstawić naprawdę dobry plan, gdyż kolejne pustosłowie spotka się niechybnie z giełdowymi spadkami.

Dużego wpływu na środowe otwarcie w Polsce nie powinien mieć przebieg sesji na Wall Street. Okazało się, że indeksy w Stanach Zjednoczonych zamknęły się blisko poziomów, które były notowane w trakcie fixingu w Europie. Sam S&P500 zakończył sesję 1,11-procentową zwyżką.

Wtorkowa rewelacyjna, jak na ostatnie dni, sesja mogła wyczerpać krótkookresowy potencjał wzrostowy. Indeks WIG20 zbliżył się do poziomu 2100 punktów i dokonał tego przy stosunkowo niewielkich obrotach. Nie wystąpił jednak żaden czynnik natury fundamentalnej, który pozwoliłby wybić się zakresu 2000-2100 punktów.

Wydaje się, że do czasu wyborów w Grecji niepewność będzie na tyle duża, że nie pozwoli wyjść powyżej 2100 punktów. Przynajmniej nie bez wsparcia banków centralnych bądź zaskakująco dobrych danych gospodarczych.

Zobacz, jak zachowywał się indeks WIG20 w ciągu ostatnich trzech miesięcy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W środę nie będzie zbyt wielu wydarzeń makroekonomicznych. W minutach po otwarciu sesji indeksami będą rządzić słowa Mario Draghiego. Na rynku spekuluje się, że prezes Europejskiego Banku Centralnego zapowie jakąś formę pomocy dla systemu bankowego, przede wszystkim hiszpańskiego.

W tym samym czasie opublikowany zostanie szwajcarski indeks instytutu KOF. Analitycy spodziewają się lekkiego wzrostu wskaźnika, który oznacza nieco lepsze perspektywy dla gospodarki Szwajcarii. Z punktu widzenia kogoś, kto posiada kredyt we frankach to nie jest dobra wiadomość.

Zza Oceanu o godzinie 16.00 spłyną informacje o liczbie podpisanych umowach sprzedaży domów w kwietniu. Eksperci spodziewają się minimalnej zmiany stosunku do poprzedniego miesiąca. Walne zgromadzenia akcjonariuszy trzech spółek z WIG20 - PZU, PGE i PKN Orlen - zadecydują m. in. o wypłacie dywidendy za rok 2011.

Bądź na bieżąco z sytuacją na rynkach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
dziś w money
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)