Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Za nami tydzień pełen gospodarczych wrażeń

0
Podziel się:

Nie sprawdziły się przewidywania rynków, o zmianie retoryki Fedu w sprawie podwyżki stóp procentowych. Nadal wiemy że zobaczymy ją "za jakiś czas”.

Za nami tydzień pełen gospodarczych wrażeń

To był tydzień ważnych, makroekonomicznych wydarzeń. W pierwszej kolejności poznaliśmy spojrzenie Fedu na kwestię podnoszenia stóp procentowych, następnie przyszły informacje o TLTRO w Strefie Euro, a w piątek reagowaliśmy na odrzucenie w referendum szkockiej niepodległości. Dodatkowo, we wtorek rząd w Chinach zdecydowały się na długo wyczekiwany ruch.

Nie sprawdziły się przewidywania rynków, o zmianie retoryki Fedu w sprawie podwyżki stóp procentowych. Nadal wiemy że zobaczymy ją "za jakiś czas”, a Rezerwa Federalna będzie się kierować stanem amerykańskiej gospodarki. Była to dla inwestorów ulga, ponieważ spodziewano się odejścia od tego zwrotu i bardziej jastrzębiego oświadczenia, wskazującego przyspieszenie wzrostu stóp procentowych w tym kraju.

Jeśli chodzi zaś o kolejną rundę długoterminowych pożyczek dla europejskich banków komercyjnych, to Targeted LTRO (bo tak nazywa się ten program) nie przyniosło oczekiwanego zainteresowania. Banki w pierwszej części programu zgłosiły zapotrzebowanie jedynie na 80 mld Euro, choć w tej i grudniowej rundzie EBC chce na ten cel przeznaczyć łącznie nawet 400 mld Euro. Istnieje prawdopodobieństwo, że małe zainteresowanie wynika z faktu, że banki, zanim zdecydują się na udział w programie, chcą poznać szczegóły planowanego przez EBC skupu aktywów.

Niosące za sobą wiele emocji referendum w Szkocji rozstrzygnęło się na korzyść rynków finansowych, ponieważ Szkoci w stosunku 55-45 odrzucili pomysł odłączenia się od Wielkiej Brytanii. Taki wynik przyniósł jednak jedynie krótkotrwałe odbicie europejskich indeksów, oraz umocnienie brytyjskiego funta.

Niespodziewanym, choć długo wyczekiwanym przez rynki wydarzeniem było wprowadzenie niewielkiego pakietu stymulacyjnego w Chinach. Z ujawnionych informacji wynika, że 5 największych chińskich banków może się spodziewać zastrzyku gotówki o łącznej wielkości 81 miliardów dolarów, ze strony Ludowego Banku Chin (chińskiego banku centralnego). Nie jest to jednak prawdopodobnie wystarczające wsparcie, by utrzymać wzrost gospodarczy w tym kraju na ustalonym poziomie 7,5%, ponieważ z powodu słabości rynku nieruchomości chińska gospodarka w czwartym kwartale najprawdopodobniej jeszcze bardziej spowolni. Już pojawiają się głosy, że nie jest to koniec stymulacji, ponieważ gospodarka tego kraju będzie potrzebowała silniejszego, rządowego wsparcia.

Jeśli chodzi o informacje z Polski, to z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że deflacja w sierpniu się pogłębiła, a ceny w tym miesiącu były niższe o 0,4 proc. m/m i o 0,3 proc. r/r. Największy wpływ na to miały niższe ceny żywności oraz obuwia, a więc można się tutaj doszukiwać przyczyn w konflikcie ukraińskim, oraz spowolnieniu w Niemczech. Wzmacnia to oczywiście presję na Radę Polityki Pieniężnej i obniżenie stóp procentowych, co z dużym prawdopodobieństwem stanie się już na następnym posiedzeniu w październiku.

WIG20 w tym tygodniu rzeczywiście pogłębił korektę, i po odbiciu od często wskazywanego przeze mnie poziomu 2475 pkt odbił w górę. Daje to duże szanse na dłuższe utrzymanie się powyżej bariery 2500 pkt i atak na wrześniowe szczyty. W następnym tygodniu poznamy ważne dane o wskaźnikach PMI, które mogą pogorszyć sentyment ponieważ z prognoz wynika, że przewidywania znowu będą gorsze od, już i tak zrewidowanych w dół, poprzednich odczytów.

Najważniejsze wiadomości z polskich spółek.

Tauron rozpoczął budowę bloku energetycznego o mocy 910 MW. Zrealizowanie inwestycji planowane jest na połowę 2019 roku, a nowopowstały, węglowy blok energetyczny będzie w stanie zaspokoić 5 proc. zapotrzebowania na energię elektryczną w kraju. Budowana w Jaworznie jednostka będzie także jednym z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie.

BNP Paribas przejmie kontrolę nad BGŻ 23 września, nabywając od Rabobanku około 90 proc. udziałów we wspomnianej instytucji. Bank Gospodarki Żywnościowej wyceniony został na 4,5 mld złotych i połączy się z BNP Paribas w pierwszej połowie nadchodzącego roku, a celem fuzji jest "€œstworzenie większego, lecz nadal średniej wielkości, uniwersalnego banku w Polsce”.

W ostatnim tygodniu października odbędzie się premiera stworzonej przez CI Games gry - Lords of the Fallen. Prezes spółki zaznaczył, że jest to największa i najdroższa gra, jaką firma w tym roku wypuści, a z jej debiutem wiązane są duże nadzieje. W celu maksymalizacji korzyści spółka podpisała atrakcyjne umowy ze swoimi partnerami handlowymi, a premiera ma mieć duży wpływ na wyniki firmy.

Cena akcji debiutującego 6 września PolWaxu ustalona została na poziomie 15 PLN za akcję. Należący dawniej do Lotosu producent parafin przemysłowych wyemituje nieco ponad 3,8 mln akcji, co stanowi prawie 40 proc. kapitału spółki.

Nowy prezes GPW, Paweł Tamborski, poinformował o kilku ważnych kwestiach dotyczących warszawskiej giełdy. Po pierwsze, sesja do końca 2015 roku będzie trwać, tak jak do tej pory, do 17:05. Po drugie, GPW skoncentruje się na WIG20, jako indeksie będącym bazą dla instrumentów pochodnych. Po trzecie, rozważany jest powrót do mnożnika 10 dla kontraktów terminowych na WIG20, który w czerwcu podniesiony został do poziomu 20. Po czwarte, GPW zrezygnuje z publikacji nowych indeksów WIG50 i WIG250 - mWIG40 i sWIG80 pozostaną. Spółka analizuje także efekty połączenia z giełdą wiedeńską, a Tamborski zaznacza, że żadne decyzje w tej sprawie jeszcze nie zapadły.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

giełda
komenatrze giełdowe
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)