Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Zaskakujące dane z polskiej gospodarki. Co dzieje się na GPW?

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiega sesja na krajowej giełdzie

  Paweł Zawadzki , analityk Money.pl 
  
Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.
Paweł Zawadzki , analityk Money.pl Komentator wydarzeń gospodarczych i giełdowych. Zwolennik analizy technicznej, popartej podstawowymi badaniami sytuacji finansowej spółek i racjonalnego podejścia do finansów osobistych.

Niższe od prognoz dane o cenach w Polsce nie wpłynęły na decyzje rodzimych inwestorów. Krajowe indeksy w dalszym ciągu utrzymują się na około 0,5-procentowych minusach.

Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w maju wyniósł zaledwie 0,2 procent - podał równo o 14 :00 Główny Urząd Statystyczny. Miesiąc do miesiąca ceny spadły natomiast o 0,1 procent. Ekonomiści w ujęciu rok do roku oczekiwali inflacji na poziomie 0,4 procent. W ujęciu miesięcznym ceny miały pozostać na dotychczasowym poziomie.

Kolejne dane pokazujące, że ceny w Polsce stoją niemal w miejscu mogą lekko zmienić nastawienie RPP. Dotychczas na rynkach dominowało przekonanie, że kolejne decyzje ws. stóp procentowych zobaczymy w przyszłym roku i będą to podwyżki. Obecnie coraz częściej spekuluje się o interwencyjnej obniżce stóp w najbliższych miesiącach.

Informacje z polskiej gospodarki nie zmieniły nastrojów na krajowej giełdzie, na której w dalszym ciągu (wszystkie najważniejsze indeksy tracą po około 0,5 procent) obserwujemy lekką przewagę sprzedających.

Zobacz, jak przebiega dzisiejsza sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Warszawska GPW na tle dojrzalszych rynków i tak wygląda całkiem nieźle. Francuski CAC i niemiecki DAX tracą już po niemal procencie. Tę barierę przekroczył już natomiast brytyjski FTSE.

#

GPW: Kupujący nie mają siły, by pchnąć indeksy mocniej w górę

Łukasz Pałka, godzina 9:37

Handel na europejskich parkietach ruszył w okolicach wczorajszego zamknięcia. W Polsce lekką przewagę po starcie notowań zyskują inwestorzy pozbywający się akcji.

Główne indeksy na warszawskiej giełdzie podczas otwarcia handlu nieznacznie straciły na wartości w porównaniu do wczorajszego zamknięcia. Z kolei na innych europejskich parkietach indeks DAX spadł o 0,2 procent, a CAC40 o 0,14 procent.

Obserwuj bieżące notowania indeksu WIG20 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W indeksie WIG20 na razie żadna ze spółek nie zyskuje obecnie więcej niż 1 procent. Wzrost notuje m.in. Tauron, o około 0,7 procent. Z kolei w przypadku małych i średnich spółek mamy do czynienia z kontynuacją korekty notowań.

Najważniejsze informacje gospodarcze poznamy dzisiaj o godzinie 14. Wtedy GUS poda najświeższe dane na temat poziomu inflacji w Polsce. Rano z kolei poznaliśmy doniesienia z Azji. Według nich produkcja przemysłowa w Chinach była w maju o 8,8 procent wyższa niż przed rokiem. Z kolei w Japonii produkcja przemysłowa w maju była o 3,8 procent wyższa niż rok temu.

Nastroje w Azji i USA zdecydują o początku sesji w Europie

Przemysław Ławrowski, 12.06, 22.07

Indeksy w Europie znajdą się rano pod wpływem ostatnich amerykańskich nastrojów oraz danych z Azji. Popołudniu pojawi się publikacja GUS, która z pewnością nie przejdzie niezauważona, ale nie będzie miała wielkiego wpływu na losy sesji.

Za nami druga z rzędu spadkowa sesja na GPW. WIG20 w środę stracił 0,47 procent, a w czwartek 0,45 procent. Ostatecznie indeks blue chipów wylądował na poziomie 2476 punktów. Ostatnie dane ze strefy euro wypadły dość dobrze w stosunku do prognoz. Z kolei te zza Oceanu miały negatywny wydźwięk.

Na Wall Street inwestorzy mają za sobą również drugi dzień spadków. Najwięcej stracił indeks indeks Nasdaq (0,9 procent). Z kolei S&P500 i Dow Jones spadły o odpowiednio 0,71 i 0,65 procent. Gorzej od oczekiwań wypadł odczyt miesięcznej zmiany sprzedaży detalicznej oraz liczba nowych zasiłków dla bezrobotnych. Wartość sprzedanych dóbr i usług w detalu wzrosła w maju o 0,3 procent.

Notowania indeksów z Wall Street podczas czwartkowej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Nastroje panujące na Wall Street z pewnością wpłyną na początkową część sesji na starym kontynencie. Dodatkowo kiedy inwestorzy z Europy będą się dopiero budzić, na rynku w Azji pojawi się również kilka ważnych danych. Chińska gospodarka opublikuje odczyt produkcji przemysłowej, sprzedaży detalicznej oraz poziomu inwestycji w aglomeracjach miejskich. Według prognoz wartość dóbr wyprodukowanych przez tamtejszy przemysł wzrosła w maju w ujęciu rocznym o 8,8 procent, czyli nieznacznie więcej w stosunku do danych za ubiegły miesiąc. Sprzedaż detaliczna ma zwyżkować o 12,1 procent, a inwestycje na terenach miejskich o 17,1 procent. Informacje gospodarcze pojawią się również z Japonii.

Dane te będą miały przede wszystkim wpływ na spółki surowcowe, gdyż Chiny są jednym z największych na świecie odbiorców m.in. miedzi. Dlatego też odzwierciedlenie rezultatu z pewnością zobaczymy w notowaniach spółki KGHM.

Dużej szansy na wybicie na polskim rynku akcji nie ma. WIG20 powinien zakończyć tydzień na podobnych poziom, na których znajduje się obecnie. Ostatnia próba przełamania na dłuższy okres poziomu 2500 punktów nie powiodła się i prawdopodobnie w niedługim czasie będziemy świadkami następnej.

W kalendarzu dane GUS i nie tylko

W piątek przez inwestorów będą obserwowane dane GUS. Poznamy odczyt inflacji za maj. Wzrost cen nadal będzie niski. Według prognoz w stosunku do miesiąca poprzedniego, ceny mierzone indeksem cen konsumpcyjnych się nie zmieniły. Rok do roku inflacja ma wynieść 0,4 procent.

Mimo skupienia dużej ilość uwagi na tych informacjach, nie będą one miały wielkiego znaczenia z punktu widzenia piątkowej sesji. Będzie ona również pod obserwacją członków Rady Polityki Pieniężnej.

Poza tymi informacjami, GUS poda również poziom nadwyżki lub deficytu w saldzie rachunku bieżącego polski.

Z zagranicznych danych warto zwrócić uwagę na bilans handlu zagranicznego ze strefy euro (prognoza: +13,9 mld euro) oraz szereg publikacji dotyczących inflacji z gospodarek wspólnoty oraz USA.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)