Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Pałka
|

Wzrostowa sesja na GPW. Nie przeszkodziły wieści z USA

0
Podziel się:

W komentarzu Money.pl zobacz, jak przebiegła sesja na warszawskim parkiecie.

  Łukasz Pałka , Analityk Money.pl 
 
Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.
Łukasz Pałka , Analityk Money.pl Dziennikarz ekonomiczny, który w 2009 r. porzucił prasę papierową dla internetu. Giełdowy optymista, dla którego analiza techniczna to wróżenie z fusów, bo liczą się tylko twarde dane. Czasami zdarza mu się świadomie łapać noże, a w okresie bessy śpi spokojnie.

Handel na warszawskiej giełdzie przebiegł dzisiaj pod dyktando inwestorów kupujących akcje. Nie przeszkodziły im w tym słabsze dane z amerykańskiej gospodarki.

Kluczowe dzisiaj informacje dla inwestorów dotyczyły kondycji rynku pracy w największej gospodarce świata. Raport ADP jest zwykle interpretowany w kontekście piątkowych danych na temat wskaźnika bezrobocia w USA. Tym razem okazało się, że zmiana liczby miejsc pracy w sektorze prywatnym poza rolnictwem wyniosła +175 tysięcy. To wynik gorszy od prognoz, które kształtowały się na poziomie 180 tysięcy. Z kolei indeks ISM dla usług wyniósł 54 punkty, co okazało się zgodne z wcześniejszymi oczekiwaniami.

Handel na nowojorskiej giełdzie od początku sesji przebiega pod znakiem niewielkiej wyprzedaży akcji. Lepiej wyglądał dzisiaj sesja na warszawskim parkiecie, gdzie główne indeksy odnotowały wzrosty.

Główne indeksy na GPW podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Wśród największych spółek warszawskiego parkietu najwięcej dały dzisiaj inwestorom zarobić akcje koncernu PGNiG, które zyskiwały ponad 5 procent. Wyraźniejsze odbicie notują też akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej, która w ostatnich tygodniach przyniosła spore straty w portfelach inwestorów.

Większego znaczenia dla rynku nie miała dzisiaj decyzja Rady Polityki Pieniężnej, która utrzymała stopy procentowe na niezmienionym poziomie (2,50 proc. dla głównej stopy referencyjnej). RPP podtrzymała swoje stanowisko, że stopy nie ulegną zmianie co najmniej do końca pierwszego półrocza.

Wall Street rusza pod kreską. Na GPW więcej optymizmu

Łukasz Pałka, godz. 15.45

Handel na nowojorskiej giełdzie rozpoczął się od niewielkich spadków głównych indeksów. Pretekstem do słabego otwarcia okazały się gorsze od prognoz dane z rynku pracy.

Według najnowszego raportu ADP w styczniu w amerykańskiej gospodarce przybyło 175 tysięcy miejsc pracy w sektorze prywatnym poza rolnictwem. Tymczasem prognozy mówiły o 180 tysiącach.

Inwestorzy nie przyjęli tych wiadomości z zachwytem, co skutkuje na razie niewielką przeceną na nowojorskim parkiecie. Na warszawskiej giełdzie dzisiejsza sesja cały czas upływa jednak pod znakiem wzrostów.

WIG20 na tle wskaźników w Europie Zachodniej Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

GPW w górę, a stopy procentowe bez zmian

Przemysław Ławrowski, godz. 13.13

Polska giełda na tle największych europejskich indeksów radzi sobie całkiem dobrze. Wśród ważniejszych dla rodzimej gospodarki informacji, możemy dziś znaleźć decyzję dotyczącą stóp procentowych, która nie wstrząsnęła notowaniami. To jednak nie koniec publikacji. Przed inwestorami jeszcze dane z USA.

W połowie dzisiejszej sesji indeksy na GPW zyskują. Skala wzrostu największa jest na indeksie małych spółek (około 1 procent). WIG20 zyskuje 0,5 procent. Informacją dnia z polskiego rynku jest decyzja RPP w sprawie stóp procentowych. Po godzinie 12-tej dowiedzieliśmy się, że nie zostały one zmienione. Główna stopa procentowa nadal wynosi 2,5 procent. O godzinie 16-tej odbędzie się konferencja prasowa, na której z pewnością poznamy uzasadnienie takiej decyzji.

Na giełdach zachodniej Europy widzimy niewielkie wzrosty. Wyjątkiem jest niemiecki DAX. Z Niemiec poznaliśmy dziś gorszy od oczekiwań indeks PMI dla usług. Wyniósł on 53,1 punkty (prognoza 53,6).

Zobacz, jak przebiega sesja na europejskich parkietach Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Przed rozpoczęciem sesji na Wall Street inwestorzy poznają usługowy indeks PMI oraz raport ADP. Ten drugi przedstawia szacunkową zmianę zatrudnienia w sektorze prywatnym nie uwzględniając rolnictwa. Indeks ISM dla amerykańskich usług pojawi się nieco później. Jest to odpowiednik dzisiejszych porannych danych (indeksy PMI) z Europy. Prognozy sugerują, że wskaźnik ulegnie poprawie.

Dobre dane z europejskiego sektora usług. Oto reakcje giełd

Przemysław Ławrowski, godz. 9:59

Nastroje w sektorze europejskich usług się poprawiają. Dynamika wzrostu w strefie euro była jednak nieco niższa niż oczekiwano. Pozytywne publikacje nie popchnęły mocno w górę europejskich indeksów.

Indeks dużych spółek rozpoczął sesję blisko poziomu wczorajszego zamknięcia. W pierwszych minutach notował on symboliczny wzrost. Rosną także indeksy małych i średnich spółek. Poprawa nastrojów na GPW przyczyniła się lepsza od poniedziałkowej, wczorajsza sesja na Wall Street. Nie bez znaczenia pozostały indeksy PMI dla sektora usług europejskich gospodarek.

Wśród polskich danych, popołudniu poznamy decyzję RPP w sprawie stóp procentowych. Nie będzie to jednak rewolucyjna informacja, gdyż rada od dawna zapowiada, że pozostaną one bez zmian w najbliższych miesiącach.

Notowania indeksu WIG20 podczas dzisiejszej sesji Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Indeksy na rynkach zachodniej Europy zachowują się dziś dość rozbieżnie. Wzrost widzimy w Londynie. DAX z kolei znajduje się na minusie.

To co dzieje się w pierwszej połowie sesji w Europie jest podporządkowane publikowanym dziś indeksom nastrojów w przedsiębiorstwach usługowych. Nieznacznie lepiej wypadły indeksy PMI dla przedsiębiorstw usługowych w Hiszpanii (wartość: 54,9 pkt., prognoza: 54,8 pkt.) oraz Francji (wartość: 48,9 pkt.; prognoza: 48,6 pkt.). Nieco gorzej od oczekiwań wypadły Niemcy. Z kolei dla całej strefy euro wskaźnik ten uzyskał wartość 51,6. Rynek spodziewał się wartości 51,9 punktów (w grudniu było to 51 pkt.).

Zmiana kierunku na Wall Street. Co czeka ceny akcji na GPW?

Paweł Zawadzki, 4 luty, godz. 22:20

*Wyhamowanie spadków na amerykańskich giełdach pozwala mieć nadzieję na to, że na GPW powrócą kupujący. Krajowych graczy nie straszy już problem transferu środków z OFE do ZUS, cieszyć mogą natomiast zaskakująco dobre dane makro. Jeśli nie rozczarują kolejne dane z bardziej rozwiniętych gospodarek, na rynkach znów zobaczymy wzrosty indeksów. *

Po fatalnej, zakończonej ponad 2-procentowymi spadkami najważniejszych indeksów, poniedziałkowej sesji na Wall Street, we wtorek atmosfera panująca na amerykańskich giełdach była już zdecydowanie lepsza. Tym razem inwestorzy nie musieli zmagać się ze znacznie słabszymi od prognoz danymi makro, bo jedyne dane jakie poznali (zamówienia w przemyśle) były nieznacznie lepsze od szacunków analityków.

Choć do odrobienia całości poniedziałkowej przeceny jeszcze daleka droga, to cieszyć może fakt, że amerykańscy gracze opanowali nerwy, które widoczne były na wykresach także w pierwszej godzinie wtorkowych notowań. Cieszyć może także to, że S&P500 ponownie wyskoczył powyżej linii 1.750 punktów oraz to, że sesja kończyła się znacznie bliżej dziennych maksimów niż minimów.

Argumentem przemawiającym za trwalszym odbiciem jest też sytuacja na wykresie świecowym S&P500. W poniedziałek powstała na nim (zgodna z kierunkiem wcześniejszych spadków) ciemna świeca o długim korpusie. Wtorkowa sesja otworzyła się natomiast powyżej poniedziałkowego zamknięcia, a zamknęła poniżej poprzedniego otwarcia. Potwierdzeniem - zapowiadającego odwrócenie trendu spadkowego układu znanego w japońskiej analizie wykresów jako _ harami wzrostowe _ - będzie kolejna wzrostowa sesja w wykonaniu S&P500.

Zobacz, jak od początku roku radzi sobie indeks S&P500 Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

Chęć do kupowania akcji mieli we wtorek również krajowi gracze. Po - będącym następstwem gwałtownej przeceny na Wall Street - nerwowym początku notowań na GPW sukcesywnie pomniejszali oni skalę przeceny. Całości spadków odrobić nie zdołali, ale najważniejsze warszawskie indeksy notowania kończyły znacznie wyżej niż je rozpoczynały.

Zobacz, jak przebiegała wtorkowa sesja na GPW Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

W przypadku rodzimej giełdy zdematerializował się już największy lokalny czynnik ryzyka w postaci transferu ponad połowy aktywów OFE do ZUS. Kupującym sprzyjają lepsze od prognoz dane makroekonomiczne (np. poniedziałkowy PMI dla przemysłu), a zagraniczne instytucje coraz częściej podnoszą prognozy dla polskiej gospodarki. Jeśli na rynki napłyną również przyzwoite dane o charakterze globalnym (z USA, strefy euro, czy Chin) wśród giełdowych graczy znów przeważać powinni kupujący akcje.

Będzie na to szansa, bo choć inwestorzy w tym tygodniu czekają przede wszystkim na czwartkowe komunikaty po posiedzeniu Europejskiego Banku Centralnego i piątkowe - oficjalne - dane z amerykańskiego rynku pracy (stopa bezrobocia i zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w styczniu), to także środowe kalendarium makroekonomiczne wygląda bardzo interesująco.

W początkowej (europejskiej) fazie notowań najważniejsze będą publikacje, obrazujących aktywność gospodarczą w usługach w poszczególnych krajach, indeksów PMI oraz sprzedaż detaliczna w strefie euro. W drugiej (amerykańskiej) części sesji kluczowe znaczenie będą miały usługowy indeks ISM w USA oraz raport ADP o zatrudnieniu w sektorze pozarolniczym, który da inwestorom przedsmak danych piątkowych.

Będziemy mieli także rodzimy akcent. Także w środę decyzję w sprawie stóp procentowych w Polsce podejmie Rada Polityki Pieniężnej. Mogłoby to wpłynąć na notowania indeksów na GPW tylko pod warunkiem, że decyzja RPP byłaby inna niż pozostawienie ich na dotychczasowym poziomie. Na to się jednak nie zanosi.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

giełda
komenatrze giełdowe
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)