Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MWL
|

Minister finansów dla Bloomberga. "Polska może stać się centrum decyzyjnym UE"

24
Podziel się:

Polska odwróciła się od miękkiej autokracji i pewnie zmierza w kierunku stania się centrum decyzyjnym Unii Europejskiej - powiedział Andrzej Domański, minister finansów, w rozmowie z agencją Bloomberga.

Minister finansów dla Bloomberga. "Polska może stać się centrum decyzyjnym UE"
Minister finansów, Andrzej Domański (East News, Filip Naumienko/REPORTER)

Andrzej Domański podkreślił, że zamierza ożywić polską giełdę poprzez pobudzenie inwestycji w transformację energetyczną i zachęcenie państwowych spółek do tego, by wypłacały większe dywidendy.

Bloomberg podkreśla, że nowy szef resortu finansów w rządzie Donalda Tuska w przeszłości był zarządzającym portfelem akcji. W rozmowie z agencją Domański ubolewał nad losem inwestorów mniejszościowych, którzy "zostali odsunięci na bok przez poprzednią nacjonalistyczną administrację, która starała się zacieśnić kontrolę nad spółkami kontrolowanymi przez państwo". Dodał, że GWP od 2017 r. opuściło więcej firm niż na niej zadebiutowało.

- Było niewiele pierwszych ofert publicznych, a wiele spółek wycofało się z giełdy, ponieważ nie było przekonania, że obecność na rynku kapitałowym jest opłacalna - powiedział Domański. Dodał, że "ma nadzieję, że to się teraz zmieni".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Polska płaci cenę za rozdawnictwo. "Czesi zrozumieli i mają cud"

Domańskiego plan na ożywienie giełdy

Jak czytamy, Domański chce, aby inwestorzy przekazywali więcej pieniędzy firmom, które pomogą Polsce odzwyczaić się od brudnego węgla i wykorzystać energię odnawialną. Celem jest spełnienie surowych unijnych celów w zakresie emisji gazów cieplarnianych.

Dodał, że nie można tego zrobić wyłącznie ze środków publicznych, nawet jeśli administracja stara się przekonać Unię Europejską do uwolnienia prawie 60 mld euro z funduszy przeznaczonych na odbudowę po pandemii. Bloomberg przypomniał, że Bruksela zablokowała pomoc ze względu na obawy dotyczące cofania się demokracji w ciągu ośmiu lat rządów poprzedniej administracji.

Gabinet Tuska zobowiązał się do zacieśnienia więzi z UE, a Domański stara się zrobić to samo z biznesem. Agencja podkreśliła, że firmy z zadowoleniem przyjmą przywrócenie rządów prawa i zaprzestanie politycznego majstrowania przy kodeksach podatkowych i przepisach, powiedział.

- Polska odwróciła się od miękkiej autokracji i pewnie zmierza w kierunku stania się centrum decyzyjnym Unii Europejskiej - powiedział Domański. "Utrzymywanie niedoważonej pozycji w polskich aktywach jest moim zdaniem ryzykowną strategią".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(24)
buhaha
2 miesiące temu
Będzie centrum ale decyzje podejmować będą inni a polski niewolnik będzie za obsługę hote4lu i knajpy dla panów zza granicy !!!
edo
2 miesiące temu
to co w polsce publicznie wypluwa jakis minister czy prezydent, na zachodzie nie powiedzialby nawet wojt w malej gminie. polska mialaby byc centrum decyzyjnym Europy, nie daj boze,,, bo w ciagu roku dojdzie do wojny swiatowej i polakow wybija kamieniami, co od dawna sie slyszy w Europie i nie tylko.mniemam, ze wladze UE DOBRZE O TYM WIEDZA.
mmb
2 miesiące temu
Polska, z potencjałem przemysłowym jednej francuskiej prowincji lub mniej uprzemysłowionego niemieckiego landu chce się stać centrum decyzyjnym. Ciekawe... Jak zaczniemy produkować własne samoloty, samochody, rakiety kosmiczne, chipy komputerowe, i miliony produktów których jesteśmy konsumentami a nie wytwórcami, to nasz potencjał pozwoli nam na sterowanie czymkolwiek, w tym własnym losem!
lokata
2 miesiące temu
jak był dyrektorem w BBH to ludziom zniknęły z tego banku miliony
lokata
2 miesiące temu
jak był dyrektorem w BBH to ludziom zniknęły z tego banku miliony
...
Następna strona