Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Paweł Satalecki
|

Fundusze hedgingowe - idealne?

0
Podziel się:

Zarabiają, gdy rynek rośnie. Zarabiają, gdy spada. Przez pół roku wzrosły nawet o 40 proc. Idealne? Niekoniecznie.

Fundusze hedgingowe - idealne?
(PAP/EPA)

Przez ostatnie pół roku większość funduszy inwestycyjnych straciła na wartości i to sporo. Były też takie, które wzrosły o nawet 40 procent - mowa o funduszach hedgingowych.

Mimo że WIG20 oraz WIG przez ostatnie 6 miesięcy straciły po około 25 procent, to najlepszy z funduszy wzrósł o 41 procent. A najgorszy? Przeszło 18 procent.

Czym są fundusze hedgingowe?


Słowo hedging oznacza _ zabezpieczać się _. W praktyce chodzi o wykorzystywanie kontraktów terminowych na różne aktywa (indeksy, surowce, towary). Dzięki temu fundusze hedgingowe mogą zarabiać nawet na spadkach indeksów.

Inną cechą takich funduszy jest ich automatyzacja. Często bowiem decyzję o kupnie bądź sprzedaży kontraktów podejmują komputery, a właściwie systemy opracowane przez zarządzających. Opierają się one przede wszystkim na analizie technicznej - gdy z niej wynika sygnał kupna, system składa takie zlecenie. Czynnik ludzki ma tu mniejsze znaczenie.

Przypadek polski

W Polsce fundusze typu hedge oferuje bezpośrednio tylko jedna instytucja - Superfund. Instrumenty pochodne wykorzystują jeszcze dwa TFI: Investors TFI oraz Opera TFI, jednak nie są to fundusze stricte hedgingowe. Wyniki funduszy Superfund przedstawiają się rewelacyjnie.

Fundusz Stopa zwrotu - 6 miesięcy [proc.]
Trend Plus a 41
Trend Plus c 41
Superfund SFIO C 34
Superfund SFIO B 27
Superfund SFIO A 18

Źródło: Superfund

W tym samym czasie główne indeksy giełdowe straciły 25 proc. na wartości, najlepszy fundusz akcji (UniAkcje Mistrzostwa Europy 2012) zyskał nieco ponad 2 proc. - co i tak jest dobrym wynikiem, w porównaniu do innych, tracących nierzadko 25 - 30 procent.

Superfund oferuje dwa rodzaje funduszy - fundusz parasolowy Superfund o trzech strategiach, odpowiednio: tradycyjnej, dynamicznej i agresywnej oraz Superfund Trend, którego jednostka _ a _ oznacza tradycyjne wpłaty, a jednostka typu _ c _ - małe wpłaty dokonywane co miesiąc. Superfund Trend nie inwestuje bezpośrednio na rynkach terminowych, tylko w inne fundusze z grupy Superfund (dokładnie Quadriga a , b lub c).

Gdzie jest haczyk?

W teorii strategia jest idealna - zyskujesz gdy indeksy rosną, zyskujesz gdy indeksy tracą. W praktyce jednak do dobrych wyników funduszu potrzebny jest wyraźny, długi trend indeksów. Nieważne czy wzrostowy, czy spadkowy. Systemy transakcyjne muszą dostać wyraźne sygnały, które będą potwierdzone przez ich kolejne odczyty.

Widać to bardzo dobrze po wynikach funduszy w całym 2007 roku.

Fundusz Stopa zwrotu - 2007 r. [proc.]
Superfund SFIO B 5,4
Superfund SFIO A 1,56
Superfund SFIO C - 0,81
Trend Plus c - 6,35
Trend Plus a - 6,38

Źródło: Superfund

Dodajmy, że w tym okresie popularne wówczas fundusze małych i średnich spółek zyskiwały po kilkadziesiąt procent (np. PKO/Credit Suisse Akcji Małych i Średnich Spółek FIO - 35 procent).

Jest jeszcze inny minus takich inwestycji - ich płynność. Fundusze z serii Superfund SFIO możemy nabyć raz w tygodniu, a odkupić raz na miesiąc. Jednak nie w dowolnym dniu, lecz w pierwszym dniu roboczym miesiąca. Zlecenie takie musimy złożyć nie później niż 7 dni przed terminem. W przypadku Trend Plus obydwie czynności możemy wykonać raz w tygodniu.

Niedogodności związane są z charakterem inwestycji funduszu, w kontrakty futures. Musi on zaplanować jak zamknąć niektóre pozycje, czasem stratne, nie naruszając sygnałów systemu.

Propozycja jednak dla bogatszych

Właściwie jedynie Superfund Trend Plus c umożliwia inwestycje w fundusze hedge za małe kwoty, minimalna wpłata to 100 zł lub 100 euro. Pozostałe nadają się dla inwestorów z grubszymi portfelami. Aby zainwestować w Superfund A musimy mieć przynajmniej 5 tys. euro, w Superfund B 10 tys. euro (kolejne wpłaty to min. 5 tys. euro), a w najbardziej agresywny Superfund C - aż 100 tys. euro (kolejne wpłaty to min. 50 tys. euro).

To jeszcze nie koniec - całkowita minimalna wpłata do Superfund SFIO to 40 tys. euro - pieniądze te możemy rozdzielić dowolnie na powyższe fundusze z uwzględnieniem ich minimalnych wymogów.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
|

Paweł Satalecki, analityk Money.pl Rodzime fundusze hedgingowe osiągnęły bardo dobre rezultaty. Nareszcie sytuacja sprzyjała ich systemom, które mogły pokazać swoją siłę. Nie powinniśmy jednak popadać w przesadny optymizm, co do tych produktów - często we wcześniejszych okresach zdarzało się, że fundusze zachowywały się o wiele gorzej od rynku. Należy pamiętać, że mimo zapewnień zarządzających, są to fundusze ryzykowne. Do ryzyka dużych, niekorzystnych zmian, dochodzi wspomniane w tekście ryzyko płynności - szybko z tej inwestycji wyjść się nie da. Niech fundusz typu hedge będzie tylko składową naszego portfela, powiedzmy 20 procent. Tutaj, podobnie jak w przypadku kontraktów futures, zarówno skala inwestycji, jak i spore wahania wskazują, że jest to propozycja skierowana dla bardziej doświadczonych i, mimo wszystko bogatszych, inwestorów, którzy będą potrafili wykorzystać właściwości funduszy. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)