Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
PRC
|
aktualizacja

Rysa na filarze systemu petrodolarowego. Arabia Saudyjska otwarta na rozliczanie w innych walutach

28
Podziel się:

Minister finansów Arabii Saudyjskiej Mohammed Al-Jadaan stwierdził, że jego kraj gotowy jest na rozliczenia również w innych walutach niż amerykańskie dolary. Jak przypomina Bloomberg, Saudowie są filarem systemu petrodolarowego. Jednak przyszłe umowy z Chinami mogą zakładać płatności w juanach.

Rysa na filarze systemu petrodolarowego. Arabia Saudyjska otwarta na rozliczanie w innych walutach
Minister finansów Arabii Saudyjskiej Mohammed Al-Jadaan. Photographer: Hollie Adams/Bloomberg via Getty Images (GETTY, Bloomberg)

Największy na świecie eksporter ropy naftowej, który od dziesięcioleci utrzymuje powiązanie swojej waluty z dolarem, dąży do wzmocnienia relacji z kluczowymi partnerami handlowymi, w tym przede wszystkim z Chinami - donosi Bloomberg.

Jak przypomina amerykańska agencja, do tej pory Arabia Saudyjska od lat 70. była filarem systemu petrodolarowego, czyli wycen eksportu ropy w amerykańskiej walucie.

Obecny w Davos minister finansów Arabii Saudyjskiej Mohammed Al-Jadaan zapowiedział na antenie Bloomberga, że królestwo jest otwarte na rozliczenia w różnych walutach, "czy to w dolarach amerykańskich, czy w euro, czy w rialach saudyjskich".

Arabia Saudyjska uelastyczniła swoje stanowisko w sprawie rozliczeń po ubiegłorocznej wizyty prezydenta Xi Jinpinga w Rijadzie. Jak przypomina Blommberg Pekin i Rijad zgodziły się zwiększyć współpracę w ramach polityki energetycznej i eksploracji złóż.

Przywódca Chin Xi Jinping zapowiedział, że Chiny będą chciały kupować więcej ropy naftowej z Bliskiego Wschodu, ale chciałby rozliczać się w juanach, a nie dolarach.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(28)
Bogdan
rok temu
Dyrektor naukowy firmy Toyota G. Pratt mówi w Davos o wodorze jako surowiec energetyczny do pojazdów rożnego rodzaju. Wodór jest niebezpiecznym gazem ! Przykład : jeżeli by na globie poruszało się 100 milionów samochodów napędzanych wodorem A efektem spalania wodoru jest para wodna . I tutaj mam pytanie : Ile wytworzy te 100 milionów samochodów pary wodnej która to jest emitowana do atmosfery ? Zamiast spalin przy drogach będzie moc wilgoci !!!! Przypuszczam że wilgoć ze spalania wodoru wcale nie będzie ustępować spalinom z benzyny , oleju napędowego czy innych spalin. Nadmiar wilgoci też jest szkodliwym zjawiskiem ! Fundusze na badania wodoru dla celów komercyjnych uważam to nie ta droga .
Ja5
rok temu
Zaraz Amerykance ogĺoszà ze Arabia Saudyjska to panstwo terorystyczne I kolejna wojenke zrobia
Martin80
rok temu
Myślą w jaki sposób zachować swoje bogactwo i ogołocić przeciętne społeczeństwo wolnego świata.
Normalny
rok temu
Jestem ciekaw czy Arabia Saudyjska będzie chciała złotówki za ropę bo jakość o tym nie mówił
rych
rok temu
USA są największym producentem i exporterem ropy i gazu od momentu rewolucji łupkowej, więc ciężko bedzie zmienić system ogólnoświatowego rozlicznia w dolarze. Musi być wycena baryłki podawana w jakieś jednej walucie referencyjnej
...
Następna strona