Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Rynkiewicz
|

Spółka dnia: Przychody w górę, ale zysk mógłby być wyższy

0
Podziel się:

Qumak po wynikach jest jedną z najgorzej radzących sobie spółek z indeksu sWIG80.

Spółka dnia: Przychody w górę, ale zysk mógłby być wyższy
(Qumak)

Ponad sześć procent tracą papiery spółki informatycznej Qumak po publikacji wyników finansowych za czwarty kwartał 2013 roku. Nie licząc groszówek, po dwóch godzinach od startu notowań to dziś najgorzej radząca sobie firma z sWIG80.

Na zdjęciu Paweł Jaguś, prezes Qumak

Z 10,4 do 7,3 miliona złotych spadł zysk Qumak w całym 2013 roku, poinformowała spółka w raporcie. Wynik na działalności operacyjnej wyniósł 7,74 względem 11,74 miliona złotych przy przychodach na poziomie 539,55 miliona złotych (rok temu było to 482,6 miliona złotych).

Firma podała w komunikacie prasowym podała, że wynik netto byłby o 5,43 miliona złotych wyższy, gdyby nie rezerwa zawiązana w związku ze sporem z Narodowym Centrum Sportu, dotyczącym należnego spółce wynagrodzenia za prace na Stadionie Narodowym.

Rynek negatywnie odebrał wyniki i papiery spółki od rana tracą - godzinę od początku notowań sporo ponad 6 procent. Patrząc na zmianę kursu od początku roku, posiadacze spółki wciąż są na niewielkim, ponad procentowym plusie.

Notowania Qumak od początku 2014 roku

Warto zwrócić uwagę na przepływy pieniężne. O połowę spadły przepływy z działalności operacyjnej, z 34,1 do 15,5 miliona złotych. Był to efekt głównie spłaty części zobowiązań - zmiana wyniosła minus 20,5 miliona względem plus 37,7 miliona w poprzednim roku. Spółka równocześnie lepiej _ upominała się _ o należności - zmiana wyniosła plus 46,2 miliona złotych względem minus 27,4 miliona złotych.

Przepływy netto ostatecznie wyniosły minus 8,8 miliona złotych wobec plus 35,3 miliona rok wcześnie. Negatywny wpływ - oprócz operacyjnych - miały też przepływy finansowe, które z plus 1,6 w 2012 roku wyniosły minus 21,4 miliona złotych. Był to efekt wypłaty dywidendy w wysokości 18,1 miliona złotych. Spółka przeznaczyła w tym celu 10,4 miliona złotych zysku plus 7,8 miliona z kapitału rezerwowego. Zarząd rekomendował przeznaczenie 10,4 miliona, ale o wyższą dywidendę wnioskowało PTE Allianz.

Spółka przy okazji publikacji wyników podała też wartość portfela zamówień, który na lata 2014-2015 opiewa na kwotę ponad 540 milionów złotych. Wliczają się w to dwie umowy z Data Techno Park na dostawę infrastruktury i oprogramowania w zakresie e-medycyny o wartości 144,8 miliona złotych. To największy kontrakt w historii firmy. Spółka na początku roku podała też, że tworzy symulator jazdy lokomotywą, przeznaczony między innymi dla pociągu Pendolino. Wartość zawartego kontraktu to 13,1 miliona złotych.

_ - Optymizmem napawa nas nie tylko wielkość backlogu, ale również jego jakość. Coraz większą rolę odgrywają w nim złożone kontrakty dla sektora publicznego oraz inne strategiczne obszary, takie jak choćby ekspozycje multimedialne czy inteligentne systemy transportowe. Liczymy na to, że zaowocuje to wyższą rentownością w roku 2014 i kolejnych latach - _ mówi cytowany w komunikacie prasowym Paweł Jaguś, prezes Qumak.

Porównaj na wykresach spółki i indeksy

spółka dnia
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)