Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ceny ropy naftowej może wywindować w górę kryzys w Iraku

0
Podziel się:

Skutkiem obecnego kryzysu może być spadek produkcji irackiej ropy i wzrost jej cen o około 20 dol. na baryłce.

Ceny ropy naftowej może wywindować w górę kryzys w Iraku
(Seesea/Dreamstime)

Ofensywa dżihadystów z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL) na północy Iraku stwarza zagrożenia dla dostaw irackiej ropy - mówią eksperci. Ich zdaniem możliwa jest podwyżka ceny ropy o 20 dolarów na baryłce, co zaszkodziłoby ożywieniu gospodarczemu świata.

_ - Najgorszy scenariusz dla Iraku to spadek produkcji irackiej ropy do poziomu z czasów ostatniego konfliktu zbrojnego w tym kraju _ - powiedział, cytowany przez dziennik _ The Daily Telegraph _, Ole Hansen z Saxo Banku.

Irak - drugi największy producent w OPEC-u po Arabii Saudyjskiej - produkuje średnio około 3,5 mln baryłek dziennie. Oddanie do użytku nowych złóż West Qurna-2 w pobliżu Basry w marcu do końca br. miało zwiększyć produkcję średnio do 4 mln b/d.

Tymczasem skutkiem obecnego kryzysu może być spadek produkcji irackiej ropy i wzrost jej cen o ok. 20 dol. na baryłce. W czasie wojny z Saddamem Husajnem produkcja irackiej ropy obniżyła się do kilkuset tysięcy b/d.

Zdaniem Hansena kruche ożywienie globalnej gospodarki mogłoby w tej sytuacji wyhamować.

_ - Eskalacja przemocy w Iraku stwarza perspektywę potencjalnego zmniejszenia wydobycia. Dzieje się to w czasie, gdy innym producentom, np. Libii "wyparowała produkcja" wskutek rosnącego politycznego wrzenia _ - mówi gazecie Helima Croft z Barclays Capital.

Większość irackich pól naftowych znajduje się w Kurdystanie, na północy w rejonie kontrolowanym przez autonomiczny rząd kurdyjski, oraz w południowym Iraku na terenach kontrolowanych przez rząd w Bagdadzie.

Baryłka ropy West Texas Intermediate w dostawach na czerwiec, na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, kosztuje 104,68 dol.

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)