Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

ARP: Tylko restrukturyzacje mające na celu rozwój są efektywne

0
Podziel się:
ARP: Tylko restrukturyzacje mające na celu rozwój są efektywne

Restrukturyzacja nie powinna być wyłącznie procesem mającym na celu ratunek dla firm z problemami - powinna być impulsem do rozwoju i czynienia z nich liderów w swoich branżach, uważa prezes Agencji Rozwoju Przemysłu (ARP) Marcin Chludziński. Prezes zadeklarował, że ARP chce koncentrować się na takich rozwojowych restrukturyzacjach.

"Jeśli pojęcie restrukturyzacji na pierwszy rzut oka kojarzy się komuś negatywnie, warto zagłębić się w szczegóły takich działań i poznać dokładnie ich mechanizmy. Mówiąc o restrukturyzacji rozwojowej przedsiębiorstw trzeba zwrócić uwagę, że ma ona na celu nie tylko ratunek dla firm z problemami, ale również uczynienie z nich wiodących graczy na swoich rynkach. To oczywiste, że trzeba inwestować i wspierać polskie firmy, na których często przedwcześnie postawiono krzyżyk" - powiedział Chludziński podczas dyskusji panelowej pt. "Restrukturyzacja rozwojowa przedsiębiorstw w praktyce" na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

Chludziński zaznaczył, że w Polsce doszliśmy do punktu, w którym wsparcie państwa dla procesów modernizujących gospodarkę jest niezbędne.

"Co to oznacza w kontekście procesów restrukturyzacji? Tylko tyle i aż tyle, że jedynie restrukturyzacje rozwojowe są najbardziej efektywne. Przez lata Agencja Rozwoju Przemysłu była tak naprawdę Agencją Przetrwania Przemysłu. Przypominała trochę bankomat, który latami finansował jedynie trwanie, przetrwanie i wegetację. To był ten jeden ze znaczących elementów bylejakości zamiast jakości polskiej gospodarki. Na szczęście ten paradygmat się zmienił" - powiedział także prezes.

Prelegenci dyskutowali na panelu o roli restrukturyzacji, branżach najbardziej narażonych na spowolnienie gospodarcze oraz przesłankach ekonomicznych przemawiających za podjęciem działań restrukturyzacyjnych. Przedstawiciele ARP jako przykłady udanych procesów restrukturyzacyjnych, w których swój udział miała również Agencja, przywołali spółki Ursus, Wuzetem i Przewozy Regionalne.

Przewozy Regionalne dzięki skutecznie prowadzonej restrukturyzacji ubiegły rok po raz pierwszy w swojej historii zakończyły dodatnim wynikiem finansowym powyżej 50 mln zł. Z kolei spółka Wuzetem, która jeszcze kilka lat temu była na skraju upadłości, dzięki sprawnemu zarządzaniu obecnie może się pochwalić znakomitym bilansem i stabilną pozycją na rynku. Podobną drogę przeszedł również Ursus, który dzięki udzielonej przez ARP pożyczce stał się nie tylko liderem w segmencie ciągników i maszyn rolniczych, ale inwestuje także w innowacyjne branże takie jak elektromobilność, przypomnieli Chludziński i wiceprezes ARP Andrzej Kensbok.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)