Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Bank Millennium: Polacy będą posiadać 50 mln kart płatniczych do 2020 r.

0
Podziel się:
Bank Millennium: Polacy będą posiadać 50 mln kart płatniczych do 2020 r.

W ciągu 25 lat od wydania przez Bank Inicjatyw Gospodarczych BIG S.A. - obecnie Bank Millennium - pierwszej karty płatniczej, którą była karta Visa, Polska z kraju o słabo rozwiniętych płatnościach bezgotówkowych stała się ważnym i innowacyjnym rynkiem w Unii Europejskiej. Do 2020 roku w rękach klientów w Polsce będzie 50 mln fizycznych kart, szacuje prezes banku Joao Bras Jorge.

"Rozwój technologii mobilnych prawdopodobnie przyniesie nam z czasem ograniczenie liczby kart. Póki co, jedynie w niewielkim stopniu spowalnia dynamikę przyrostu ich liczby. Polacy wciąż cenią sobie wygodę plastiku. Przewidujemy, że do 2020 roku w ich rękach będzie 50 mln fizycznych kart. Prawdopodobnie kilka lat później osiągniemy peak - w kieszeni każdego dorosłego Polaka mogą być statystycznie dwie karty" - powiedział Joao Bras Jorge, cytowany w komunikacie.

W 1993 roku wydano pierwszą kartę dla klientów indywidualnych. Dwa lata później pojawiły się karty kredytowe. W 1996 roku liczba kart wydanych przez polskie banki przekroczyła milion. W ciągu kolejnej dekady ta liczba wzrosła ponad dwudziestokrotnie. Później wzrosty były niższe, ale jednak wyraźne. Pomiędzy 2006 a 2016 rokiem liczba aktywnych kart płatniczych wydanych przez Bank Millennium wzrosła z ok. 700 tys. do blisko 1,8 mln, podano także.

"W ostatnich latach znacząco rozwinęła się sieć akceptacji, w dużej mierze dzięki finansowanemu przez banki członkowskie Visa Europe unikalnemu na skalę światową programowi 'Kartą Visa zapłacisz wszędzie'. W ramach rozpoczętego w 2010 r. programu, kosztem ponad 30 mln euro, uruchomiono ponad 202 tys. terminali, podwajając do 2015 r. ich ogólną liczbę w Polsce. Sieć akceptacji została także bardzo unowocześniona: obecnie ponad 85% terminali akceptuje płatności zbliżeniowe, co zapewnia Polsce status lidera w Europie. Już ponad 55% krajowych płatności Visa to płatności zbliżeniowe" - czytamy także.

"W ciągu 25 lat osiągnęliśmy znaczący sukces, realizując konsekwentnie kolejne etapy rozwoju obrotu bezgotówkowego, budując nowoczesną sieć akceptacji i wdrażając innowacje - od pierwszej karty przez technologię EMV, karty zbliżeniowe po płatności mobilne. To właśnie mobilne płatności zbliżeniowe, w połączeniu z tokenizacją Visa, która otwiera nowe możliwości w zakresie bezpieczeństwa płatności, wyznaczą przyszłość obrotu bezgotówkowego. Przewidujemy, że do 2020 r. ponad połowa wszystkich transakcji Visa będzie dokonywana z poziomu urządzeń mobilnych" - powiedziała dyrektor zarządzająca regionem Europy Środkowo-Wschodniej Visa Europe Małgorzata O'Shaughnessy, cytowana w komunikacie.

Dzięki współpracy z Visa Europe, klienci Banku Millennium już w trzecim kwartale 2016 roku będą mogli korzystać z rozwiązania opartego o HCE i płacić zbliżeniowo odpowiednim modelem smartfona, podała instytucja. Bank Millennium, jako pierwszy bank w Polsce, wdraża rozwiązanie, które będzie wykorzystywało system tokenizacyjny Visa Europe zapewniający wyższy poziom bezpieczeństwa poprzez zastępowanie w procesie przetwarzania wrażliwych danych transakcji - np. numeru karty - ciągiem cyfr, tzw. bezpiecznym tokenem płatniczym.

"Poza tokenizacją, jednym z rozwiązań wpływających na zwiększenie bezpieczeństwa transakcji jest potwierdzanie ich z wykorzystaniem biometrii palca. Bank Millennium wykorzystał ten sposób jako pierwszy w Polsce, wprowadzając takie rozwiązanie do aplikacji mobilnej poprzez m.in. usługę Verified by Visa" - czytamy również.

Visa Europe od lat dostarcza bankom i ich klientom coraz bardziej bezpieczne rozwiązania, dzięki czemu stopa transakcji nieuprawnionych w Europie wynosi obecnie poniżej 5 centów na każde 100 euro wartości transakcji. W Polsce wskaźnik ten jest jeszcze lepszy bo dziesięciokrotnie niższy od średniej europejskiej wynosząc 0,4 grosza na każde 100 zł transakcji.

Bank Millennium jest ogólnopolskim, uniwersalnym bankiem, działającym pod tą marką od 2003 roku. W roku 1992 akcje banku (wówczas BIG SA) - jako pierwszej instytucji finansowej - zadebiutowały na GPW. Strategicznym akcjonariuszem Banku Millennium jest Banco Comercial Portugues (Millennium bcp) - największy komercyjny bank w Portugalii.

Według danych Narodowego Banku Polskiego (NBP), liczba wyemitowanych kart wyniosła 35,21 mln sztuk na koniec 2015 r., co oznacza spadek o 2,4% r/r, w tym liczba kart debetowych sięgnęła 26,91 mln szt. (spadek o 9,5% r/r), kredytowych - 5,81 mln szt. (spadek o 3,9% r/r), zaś obciążeniowych - 0,26 mln szt. (spadek o 7,3% r/r).

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)