Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

BCG: 3/4 polskich studentów z Wielkiej Brytanii chce wrócić po studiach do kraju

0
Podziel się:
BCG: 3/4 polskich studentów z Wielkiej Brytanii chce wrócić po studiach do kraju

Odsetek polskich studentów z Wielkiej Brytanii, którzy po zakończeniu nauki chcą wrócić do Polski spadł w tym roku do 75% z 83% w ub.r., wynika z ankiety przeprowadzonej przez Boston Consulting Group (BCG) wśród uczestników Polish Economic Forum 2017 (PEF). Agencja ISBnews jest patronem medialnym Forum.

"Od 2014 r., kiedy prowadzimy badanie, co roku wzrastał odsetek studentów deklarujących, że po studiach zamierzają wrócić do Polski. W tym roku po raz pierwszy zaobserwowaliśmy w tym obszarze spadek - chęć powrotu zadeklarowało 75% studentów wobec 83% w 2016 r." - czytamy w prezentacji wyników badania.

W 2015 r. deklarację chęci powrotu do kraju składało 77% studentów, a w 2014 r. - 40%.

"Pomimo Brexitu, 25% ankietowanych studentów zamierza po studiach zostać w Wielkiej Brytanii. Pozostali chcą zdobyć doświadczenie zawodowe i wrócić do kraju" - podkreślono w materiale.

BCG zwraca też uwagę na duże różnice w podejściu kobiet i mężczyzn - panowie zdecydowanie częściej deklarują, że zamierzają wrócić zaraz po studiach (16,7% mężczyzn wobec 9,1% kobiet) lub po zdobyciu pewnego doświadczenia (1-4 lata po studiach: 50% mężczyzn, 13,6% kobiet; 5-7 lat po studiach: 16,6% mężczyzn, 36,4% kobiet).

Z kolei nie planuje powrotu do Polski po zakończeniu nauki 16,7% mężczyzn i 40,9% kobiet.

"Studentom za granicą doskwiera tęsknota za krajem i rodziną. Ale obok powodów emocjonalnych o chęci powrotu decydują przyczyny praktyczne - jakość życia, która w ocenie ankietowanych jest w Polsce wyższa" - czytamy dalej.

Jako powody powrotu najczęściej wskazywano (ankietowani mogli wymienić po 3 przyczyny) tęsknotę za krajem (50%), wyższą jakość życia (50%), powody rodzinne (46%), niższe koszty życia (40%) oraz chęć założenia własnej firmy (31%).

Jeśli chodzi o plany zawodowe, praca w globalnej korporacji jest pierwszym wyborem ścieżki zawodowej dla studentów uczestniczących w Forum. Drugim wyborem jest praca we własnej firmie, trzecim - praca w startupie.

Studenci uczestniczący w badaniu uważają, że zawód, jaki w przyszłości będą wykonywać, będzie od nich wymagał kompetencji w obszarze współpracy ze sztuczną inteligencją (72,8% odpowiedzi) oraz umiejętności w dziedzinie Data Science (60,3%).

"Uczestnicy PEF uważają, że w przyszłości rynek pracy będzie wymagał zaawansowanych kompetencji technicznych oraz wiedzy technologicznej. Co trzeci student uczestniczący w badaniu przewiduje, że zawody przyszłości będą związane z programowaniem, 25% - z robotyką oraz nanotechnologią" - napisano też w prezentacji.

Badanie zostało przeprowadzone w lutym 2017 r. wśród 152 studentów, którzy będą brali udział w Polish Economic Forum na London School of Economics. 90% uczestników badania studiuje na uczelniach w Wielkiej Brytanii, pozostali studiują w Niemczech, Francji i Holandii. 66% ankietowanych to mężczyźni, 34% - kobiety.

Organizatorami badania są międzynarodowa firma doradztwa strategicznego The Boston Consulting Group oraz stowarzyszenie studentów Polish Business Society działające na London School of Economics.

Organizatorami Forum, które odbędzie się w najbliższy weekend, są polscy studenci z London School of Economics, zrzeszeni w "LSE SU Polish Business Society" oraz The Boston Consulting Group. Jak podkreślają organizatorzy, w ciągu kilku lat Forum, z projektu studenckiego, przerodziło się w największe wydarzenie gospodarcze i biznesowe, w którym uczestniczą przedstawiciele rządu, think tanków oraz kluczowych polskich firm.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)