Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

ECDC: Liczba zakażeń w europejskich szpitalach sięga 2,5 mln rocznie

0
Podziel się:
ECDC: Liczba zakażeń w europejskich szpitalach sięga 2,5 mln rocznie

Liczba zakażeń w europejskich szpitalach sięga 2,5 mln rocznie, zaś w wyniku zakażenia, do którego doszło w szpitalu umiera w Europie co roku nawet 90 tysięcy osób, wynika z raportu opublikowanego pod koniec 2016 r. przez Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC). "Wpływ braku kontroli utrzymania procesów czystości na zakażenia" będzie jednym z tematów poruszanych w trakcie Ogólnopolskich Dni Czystości, które odbędą się w dniach 26-27 kwietnia 2017 roku. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym tego wydarzenia.

"Nie ma możliwości wyeliminowania tego zjawiska całkowicie, ale należy podjąć debatę o sposobach jego redukcji. Jednym z priorytetów powinno być utrzymanie czystości w podmiotach leczniczych na najwyższym możliwym poziomie. Misją szpitali jest leczenie i profilaktyka zdrowotna, ale inne zadania - jak utrzymanie czystości - są także bardzo ważne i mogą być realizowane zarówno przez sam szpital, jak i zewnętrze podmioty specjalizujące się w tego typu usługach" - czytamy w komunikacie organizatora - Polskiej Izby Gospodarczej Czystości (PIGC).

W Polsce działa 979 szpitali, w których w ciągu roku leczy się ok. 7,9 miliona osób (wg danych GUS za 2014 r.). Jak wykazała ubiegłoroczna kontrola wybranych placówek przez Najwyżyszą Izbę Kontroli (NIK) alternatywą dla szpitali w zakresie utrzymania czystości jest korzystanie z zewnętrznych usług, ponieważ może to być tańsze od samodzielnego wykonywania tych zadań. Brakuje natomiast odpowiednich procedur weryfikacji jakości wykonanej usługi, podkreślono w materiale.

"Primum non nocere to naczelna zasada etyczna w medycynie. Odnosi się ona również do standardów proceduralnych w zakresie utrzymania czystości w podmiotach leczniczych - każde obniżenie jakości może mieć negatywne skutki dla bezpieczeństwa pacjentów. Nie wolno dopuścić, żeby byli oni narażeni na dodatkowe zagrożenia dla ich zdrowia. W związku z tym wszystkie podmioty lecznicze powinny podchodzić do tematu prawidłowego utrzymania czystości z identyczną pieczołowitością, jak do diagnozy i skutecznego leczenia. Niezbędna jest również ciągła weryfikacja czy zachowywane są właściwe standardy proceduralne w zakresie utrzymania czystości" - wskazała Mirosława Malara, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pielęgniarek Epidemiologicznych, cytowana w komunikacie.

Według PIGC, kluczowe jest wprowadzenie odpowiednich kontroli procesów utrzymywania czystości - muszą być one dokładnie zaplanowane i realizowane z należytą starannością. Konieczna jest również ich ciągła weryfikacja - najmniejsze zaniedbania mogą mieć potencjalnie katastrofalne skutki. Kontrola wewnętrzna - a szczególnie jej dokumentowanie w obszarze prewencji zakażeń nabytych w szpitalu - istotnie eliminuje transmisję drobnoustrojów i wpływa na poprawę czystości środowiska nieożywionego oraz staranność personelu sprzątającego.

Jednym ze sposobów kontroli jest stosowanie znaczników fluorescencyjnych i wskaźników UV - istotnie poprawia to jakości sprzątania, a tym samym eliminuje transmisje drobnoustrojów ze środowiska nieożywionego. Regularne audyty czystości poprzez stosowanie jednorazowych markerów to obecnie najważniejszy element procesu utrzymania czystości wykonywanego przez różne podmioty zewnętrzne, wskazano w materiale.

"Utrzymanie wysokich standardów proceduralnych związanych z szeroko pojętą higieną środowiska nieożywionego w podmiotach leczniczych przekłada się także na skrócenie średniego czasu hospitalizacji pacjenta. Jest to dodatkowa korzyść oraz niezwykle istotny argument, często pomijany w trakcie debaty na temat ochrony zdrowia. Utrzymanie czystości w szpitalach i innych podmiotach leczniczych na najwyższym poziomie sprawia, że koszty leczenia chorych są niższe - ponieważ mniej zakażeń w szpitalach oznacza szybszy powrót pacjentów do zdrowia" - podsumowała Malara.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)