- poinformował PAP Piotr Nurowski, prezes Elektrimu.
"Złożone w piątek oświadczenie woli jest ostateczne. Umowa prywatyzacyjna PAK przestaje obowiązywać. Rozwiązujemy umowę i MSP jest z powrotem większościowym akcjonariuszem PAK" - powiedział Nurowski.
Dodał, że automatycznie oznacza to, że Elektrim będzie żądać od MSP zwrotu wartości akcji PAK będących w posiadaniu spółki, nakładów inwestycyjnych na Pątnów II oraz pożyczki dla PAK.
"Będzie to nie mniej niż 250 mln euro" - powiedział.
Zdaniem Nurowskiego decyzja co do dalszej obecności Elektrimu w PAK zależy od MSP.
Konflikt pomiędzy Elektrimem a MSP dotyczy zobowiązań inwestycyjnych warszawskiej spółki wobec PAK nad, którym Elektrim sprawuje kontrole operacyjną.
Na początku lipca, Elektrim zwrócił się do MSP o przesunięcie terminu oddania Pątnowa II z końca marca 2005 roku na koniec grudnia 2005 roku. Zgoda taka wymagała jednak zmiany umowy prywatyzacyjnej ZE PAK.
Przesunięcie terminu oddania inwestycji Pątnów II pozwoliłoby Elektrimowi spokojnie myśleć o znalezieniu koniecznego finansowania inwestycji, która obecnie jest zawieszona z powodu kłopotów finansowych giełdowej spółki.
Pod koniec lipca MSP nie wykluczało spełnienia postulatów Elektrimu i przesunięcia terminu realizacji inwestycji Pątnów II.
Jednak w sobotnim komunikacie Elektrim poinformował, że obecnej sytuacji zarząd Elektrim SA złożył w Ministerstwie Skarbu Państwa pismo zawierające oświadczenie, w którym uchylił się od skutków prawnych oświadczenia woli złożonego przez Spółkę, zawartego w treści Umowy Prywatyzacyjnej.
Przyczyną zerwania umowy prywatyzacyjnej przez Elektrim były żądania MSP.
"MSP chce wykorzystać ten moment do zmiany umowy prywatyzacyjnej. Ministerstwo stawia warunki, które odbiegają od ducha umowy i zmierzają bezpośrednio i pośrednio do przejęcia kontroli nad PAK" - powiedział Nurowski.
Jego zdaniem stanowisko MSP uniemożliwia dalszą realizację umowy sprzedaży akcji ZE PAK SA zawartej pomiędzy Skarbem Państwa a spółką Elektrim SA w dniu 30 marca 1999 roku.
"Doszliśmy do wniosku, że zawierając umowę byliśmy w błędzie co do pobudek i przekonań MSP" - powiedział Nurowski.
Według niego umowa stanowi, że obaj współwłaściciele PAK będą zgodnie współdziałać nad realizacje umowy, której kluczowym elementem jest inwestycja Pątnów II.
"Jeżeli Elektrim gotówką finansuje 47 proc. inwestycji w Pątnów to oczekuje współpracy także od drugiego współwłaściciela" - powiedział.
Dotychczas Elektrim zainwestował w budowę Pątnowa II 210 mln euro. Aby zakończyć tę inwestycję konieczne są kolejne 330 mln euro.
Nurowski nie rozstrzyga czy to już definitywny koniec obecności konglomeratu w PAK.
"Może są inne możliwości, jeżeli obie strony znajdą konsensus to wszystko jest możliwe" - powiedział Nurowski.
Elektrim ma 37,5 proc. akcji PAK, 50 proc. należy do MSP, natomiast pozostałe są w rękach pracowników.
Janusz Kwiatkowski, rzecznik MSP poinformował PAP, że resort wyda jeszcze w poniedziałek komunikat w sprawie Elektrimu.