Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Euler Hermes: Liczba upadłości firm spadła o 14% r/r do 68 w marcu

0
Podziel się:
Euler Hermes: Liczba upadłości firm spadła o 14% r/r do 68 w marcu

Liczba upadłości firm w marcu br. wyniosła 68 wobec 79 rok wcześniej, podał Euler Hermes na podstawie oficjalnych danych z Monitora Sądowego i Gospodarczego. Oznacza to spadek o 14% r/r.

"Firmy, które zniknęły z rynku w marcu zatrudniały wg. ostatnich dostępnych danych łącznie ok. 3000 osób, a ich tak liczony (razem) roczny obrót wynosił ok 1,3 mld. złotych" - czytamy w raporcie.

Skala problemów i straty dla gospodarki z tytułu upadłości nie wyraża się wyłącznie w liczbie bankrutujących firm, ale bardziej w ich skali działalności. Wyższe obroty firm znikających obecnie z rynku oznaczają także wyższe straty ich wierzycieli - dostawców, wyższe straty w przychodach podatkowych a także większe straty społeczne z tytułu większej liczby osób, które straciły pracę, podano także.

"Liczba upadłości jest więc niższa arytmetycznie o 14%, ale finansowy wymiar tegorocznych upadłości jest realnie większy" - powiedział członek zarządu Tomasz Starus, cytowany w komunikacie.

W porównaniu do marca ub. roku pod względem zsumowanego obrotu upadających firm nastąpił wzrost o ponad 60%, podano także.

"W marcu trzeci rok z rzędu obserwowaliśmy spadek liczby upadłości w budownictwie. Upadłości nie dotyczyły, jak w ubiegłych miesiącach, głównie firm wyspecjalizowanych w pracach infrastrukturalnych (drogowych, kanalizacyjnych) czy wykończeniowych, ale w budownictwie ogólnym i mieszkaniowym" - czytamy w komunikacie.

W głównych sektorach gospodarki liczba upadłości wzrosła w hurcie (15 wobec 13 rok wcześniej) i w usługach (19 wobec 15), spadła natomiast w budownictwie (11 wobec 13) i w produkcji (17 wobec 26).

"W przyszłości należy się spodziewać dalszych problemów i upadłości firm z sektora metalowego, maszyn i urządzeń. Jak na razie liczba upadłości w przemyśle rośnie za sprawą firm produkujących na rynek krajowy - i są to głownie wyroby konsumpcyjne: wyroby ciastkarsko-piekarnicze, farmaceutyki, gotowe posiłki, opakowania wyrobów konsumenckich (papierowe, z tworzyw sztucznych), drobny sprzęt AGD" - podsumowano w komunikacie.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)