Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Fitch: Wzrost PKB Polski będzie wspierał rating w średnim i dłuższym terminie

0
Podziel się:
Fitch: Wzrost PKB Polski będzie wspierał rating w średnim i dłuższym terminie

Choć w ostatnich latach wzrost gospodarczy Polski był silny, nadal pozostaje on stosunkowo niski w porównaniu do innych krajów z ratingiem kategorii A. Jednakże w tym roku Polska może osiągnąć 2/3 mediany w zakresie PKB na osobę w tej grupie, uważa dyrektor w Zespole Ratingów Państw w Fitch Ratings Arnaud Louis. Według niego, utrzymanie przez Polskę wzrostu PKB na poziomie powyżej 3% w kolejnych latach powinno stanowić wsparcie dla ratingu suwerennego w średnim i długim okresie.

"Choć w ostatnich latach wzrost gospodarczy Polski był silny, jego rozwój nadal pozostaje stosunkowo niski w porównaniu do innych krajów z ratingiem kategorii A. Spodziewamy się, że w tym roku PKB na osobę w Polsce może osiągnąć 2/3 mediany grupy posiadającej rating A. Zakładając, że potencjał Polski to nieco powyżej 3%, polska gospodarka powinna stopniowo zbliżać się do poziomu innych krajów z grupy porównywalnej. To powinno stanowić wsparcie dla ratingu suwerennego w średnim i długim okresie" - powiedział ISBnews Louis.

W czerwcu Fitch podniósł prognozy wzrostu PKB Polski o 0,3 pkt proc. - do 3,3% w 2017 r. i 3,2% w 2018 i 2019 roku. W piątek wieczorem, informując o podtrzymaniu ratingów Polski na poziomie A- z perspektywą stabilną, agencja podtrzymała także prognozy wzrostu gospodarczego.

"Podwyższyliśmy nasze prognozy wzrostu PKB do 3,3% na 2017 r. z wcześniejszych 3%. Odzwierciedla to przede wszystkim dobre wyniki I kw. 2017 r., gdy PKB wzrósł o 4% r/r. W naszej opinii, wzrost będzie napędzany przez trwające przyspieszenie konsumpcji oraz odbicie w inwestycjach w porównaniu z niskim poziomem z 2016 r." - powiedział też dyrektor.

Dodał, że pozytywnie na prognozę PKB może wpłynąć szybszy niż obecnie oczekiwany wzrost inwestycji, np. dzięki szybszemu wykorzystaniu środków unijnych. Z kolei zagrożeniem dla prognozy jest potencjalnie słabszy od oczekiwań popyt zewnętrzny.

Louis zwrócił też uwagę, że podejmując decyzję dotyczącą ratingu Polski, Fitch obniżył prognozę deficytu sektora publicznego (general government) na ten rok do 2,6% PKB z poprzednio oczekiwanych 3%, głównie dzięki lepszemu od oczekiwań wykonaniu budżetu centralnego za pierwszych pięć miesięcy br.

Przypomniał jednocześnie, że obniżenie ratingu jest możliwe w przypadku osłabienia determinacji do utrzymania deficytu budżetowego poniżej granicy 3%, trudności w ustabilizowaniu relacji długu publicznego do PKB w średnim okresie lub w przypadku osłabienia ram polityki makroekonomicznej.

Renata Oljasz

forex
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)