Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 wzrósł o 18 pkt m/m do 1162 pkt w marcu

0
Podziel się:
Giełdowy Indeks Produkcji GIP60 wzrósł o 18 pkt m/m do 1162 pkt w marcu

Giełdowy Indeks Produkcji (GIP60) wzrósł o 18 pkt m/m do 1162 pkt w marcu, jednak - pomimo utrzymującej się dobrej koniunktury - ponad połowa spółek z indeksu zanotowała straty, które w skrajnych przypadkach przekroczyły 5%, podała firma DSR.

DSR podał, że jedna trzecia spółek z GIP60 osiągnęła w marcu wzrost wartości powyżej 5%, jednak Giełdowy Indeks Produkcji nie rósł już w tempie tak szybkim, jak w minionych miesiącach.

"Wzrost o 18 pkt i końcowy wynik w postaci 1162 pkt oznacza, że pomimo korekty na giełdzie, ten sektor gospodarki prężnie się rozwija i nic nie wskazuje na to, by ta tendencja w najbliższym czasie miała ulec zmianie. Stopa wzrostu na poziomie 1,6% z pozoru może wydawać się niewielka, ale jeśli zestawimy ją z głównymi indeksami GPW, to robi ona wrażenie" - skomentował Maciej Zaręba, pomysłodawca i współtwórca indeksu GIP z firmy DSR, cytowany w komunikacie.

DSR wskazał, że porównując indeks GIP60 z wykresami indeksów WIG (-0,67%) w marcu i WIG20 (-0,7%), można dostrzec, że wyższa stopa zwrotu została osiągnięta przy niższej zmienności, a więc przy niższym ryzyku. Największe wzrosty w ubiegłym miesiącu zanotowały spółki produkcyjne z branży motoryzacyjnej (+26,7%) i farmaceutycznej (+15,5%) oraz projektanci (+9,2%). W przypadku tych ostatnich do wzrostu wartości przyczyniły się bardzo dobre wyniki finansowe. Nie wszystkim firmom udało się jednak osiągnąć dodatnie wyniki. 31 przedsiębiorstw z GIP60 zanotowało spadek wartości, a w czternastu przypadkach przekroczył on nawet 5%, podano w komunikacie.

Spółki, które zyskały w marcu ponadprzeciętny wzrost wartości i które stały się motorem napędowym całego indeksu, to: Selvita (+61,4%), Ursus (+59,3%) i LPP (+20%), podało DSR.

"W przypadku dwóch pierwszych firm, przyczyn tak dobrych wyników należy doszukiwać się w podpisaniu nowych kontraktów. Kurs akcji krakowskiej spółki biotechnologicznej Selvita rósł dynamicznie po tym, jak na pojawiła się informacja o podpisaniu umowy partneringowej na cząsteczkę SEL24 z firmą Berlin-Chemie Menarini. Nowy kontrakt pozwolił zbliżyć rynkową wycenę spółki do 1 mld zł. Również Ursus może pochwalić się umową z nowym klientem z Zambii. Dołączy on do długiej listy afrykańskich kontrahentów spółki. Kontrakt podpisany przez rodzimego producenta ciągników oraz maszyn rolniczych opiewa na ponad 100 mln USD. Znalazło to odzwierciedlenie w giełdowych wynikach" - czytamy dalej.

Według DSR, obecna sytuacja daje nadzieje na dalsze wzrosty wartości spółek z GIP60. Rośnie liczba nowych zamówień, coraz więcej osób znajduje pracę w firmach z sektora produkcji a wskaźnik PMI nad Wisłą wyniósł 54,4 pkt, co oznacza, że był to najlepszy kwartał od dwóch lat.

Indeks GIP obejmuje 60 spółek notowanych na Rynku Podstawowym GPW, których wartość rynkowa w dniu bazowym, 1 stycznia 2016 r. wynosiła ponad 67 mld zł, co stanowiło niecałe 10% kapitalizacji akcji Głównego Rynku GPW. Do indeksu zostały włączone firmy, które deklarują w statucie charakter produkcyjny (odpowiedni dział sekcji C) oraz dystrybutorzy produktów, które wcześniej sami zaprojektowali. Kolejnym kryterium selekcji firm była całkowita lub większościowa kontrola spółki przez osoby rezydujące w Polsce.

giełda
wiadomości
giełda na żywo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)