Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Grupa Azoty przygotowuje się do odbioru gazu LNG z terminala w Świnoujściu

0
Podziel się:

Proces dostosowania do korzystania z LNG to inwestycja warta kilkanaście milionów złotych.

Grupa Azoty przygotowuje się do odbioru gazu LNG z terminala w Świnoujściu
(materiały prasowe Gaz-System)

Grupa Azoty rozpoczęła inwestycje przygotowujące zakłady w Policach na korzystanie z LNG z terminala w Świnoujściu, poinformował wiceprezes Andrzej Skolmowski. Spółka nie jest zainteresowana udziałem w socjalizacji kosztów terminala.

- Przygotowujemy się do tego, że ten gaz ma inną strukturę chemiczną. Najbliżej położona wytwórnia będzie się musiała przygotować. Ten proces inwestycyjny został rozpoczęty - powiedział Skolmowski podczas konferencji prasowej.

Proces dostosowania do korzystania z LNG to inwestycja warta kilkanaście milionów złotych. Grupa Azoty podkreśla, że udział w socjalizacji kosztów terminala, postulowanej przez Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG)
musiałby przełożyć się na dodatkowe koszty dla jej klientów.

- Jesteśmy zainteresowani głównie podziałem korzyści, a nie kosztów - powiedział wiceprezes.

Grupa Azoty zajmuje drugą pozycję w UE w produkcji nawozów azotowych i wieloskładnikowych, a takie produkty jak melamina, kaprolaktam, poliamid, alkohole OXO czy biel tytanowa mają również silną pozycję w sektorze chemicznym znajdując swoje zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu.

Dywidenda

Grupa Azoty zdecyduje o ewentualnym rekomendowaniu wypłaty dywidendy w zależności od pozyskanego finansowania na inwestycje i wyników całego roku, poinformował wiceprezes Andrzej Skolmowski.

- Kwestia dywidendy w ubiegłym roku była związana z realizacją projektu inwestycyjnego, na który zbieraliśmy finansowanie. Teraz spinamy finansowanie na projekty w Policach i Puławach. Program inwestycyjny wymaga sporego wysiłku finansowego grupy - powiedział Skolmowski podczas konferencji prasowej.

- Co do dywidendy, to podejdziemy to tej sprawy w odpowiednim momencie, analizując także końcówkę roku - dodał wiceprezes.

Podkreślił, że priorytetem dla Grupy Azoty jest obecnie budowanie wartości i dopiero po zakończeniu procesów inwestycyjnych przyjdzie czas na konsumpcję.

Ostateczna decyzja zależy też od stanowiska kluczowego akcjonariusza, dodał Skolmowski.

Akcjonariusze Grupy Azoty zdecydowali o przeznaczeniu zysku netto za rok 2014 w wysokości 214,63 mln zł w całości na kapitał zapasowy, co oznacza niewypłacanie dywidendy, wynika z uchwał walnego zgromadzenia.

giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)