Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM chce lepiej zarządzać pracownikami

0
Podziel się:

Kompleksowy system zarządzania pracownikami na największą w Polsce skalę wdraża KGHM Polska Miedź SA.

Kompleksowy system zarządzania pracownikami na największą w Polsce skalę wdraża KGHM Polska Miedź SA.

"Dzięki niemu spółka efektywniej będzie wykorzystywać potencjał 17,5 tys. pracowników" - powiedział PAP dyrektor naczelny ds. pracowniczych w KGHM Leszek Rzepnicki.

Wprowadzenie systemu, jak twierdzą jego pomysłodawcy - na niespotykaną dotąd w polskich spółkach skalę, umożliwi np. każdemu pracownikowi sprawdzenie, jakie ma szanse na awans. "System, który posiada wszelkie dane o każdym stanowisku pracy i każdym pracowniku, pokaże mu to w procentach" - wyjaśniła PAP szefowa projektu Krystyna Barabasz.

Takie możliwości to jedynie "dodatkowy efekt" wdrożenia przedsięwzięcia o pełnej nazwie: system zarządzania potencjałem społecznym.

Główne jego zalety to scentralizowanie informacji o tym, jakie są potrzeby kadrowe w firmie i jakie są możliwości pracowników, oraz jak realizują oni swoje zadania. Wiedza o tym ma pomóc w usprawnieniu zarządzania kadrami w tak wielkiej firmie, jaką jest lubiński koncern.

"Mamy 11 oddziałów, w tym trzy kopalnie i trzy huty. Każda ma odrębne służby kadrowe, każda prowadzi odrębny system naboru na objęte wakatem stanowiska. Zdarza się, że w jednym miejscu są podania ludzi, którzy chcą się przyjąć do pracy i nie ma dla nich miejsca w danej kopalni, podczas gdy w drugiej potrzeba określonego fachowca, ale tam służby kadrowe nie mają wiedzy, że taka osoba poszukuje pracy" - wyjaśnił Leszek Rzepnicki.

System nie tylko ma "przechowywać" w jednym miejscu, czyli bazie danych, informacje o wszystkich chcących się zatrudnić oraz o wszystkich nowych miejscach pracy, ale będzie także znacznie wcześniej "informował" o tym, ilu pracowników z jakim wykształceniem spółka będzie potrzebowała za kilka miesięcy, a nawet lat.

Kolejne zalety nowego systemu to np. standaryzacja we wszystkich oddziałach procedur przyjęć, oceny pracowników, właściwe rozplanowanie ich doszkalania, optymalne wykorzystanie ich kompetencji, stworzenie możliwości dla realizacji ich ambicji i rozwoju.

Jak poinformowała Krystyna Barabasz, system jest wdrażany w całości najpierw w oddziałach w Hucie Miedzi Głogów, Zakładach Wzbogacania Rud i Zakładach Górniczych Rudna. Niektóre jego elementy działają już w całym koncernie. Zakończenie realizacji całego przedsięwzięcia w firmie przewidywane jest na połowę 2006 roku.

"Wydaje się być rzeczą naturalną, że konsekwencją wprowadzenia systemu będzie wprowadzenie w całej spółce jednego pracodawcy. Obecnie każdy oddział jest dla swoich pracowników odrębnym pracodawcą" - uważa Leszek Rzepnicki.

"Proponujemy także wprowadzenie projektu w pozostałych podmiotach tworzących Grupę Kapitałową KGHM i odbywamy w tej sprawie spotkania połączone z warsztatami prezentującymi możliwości systemu" - dodał dyrektor.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)