Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM jak General Electric?

0
Podziel się:

W swojej nowej strategii spółka chce m.in. utworzyć TFI oraz zainwestować w energię jądrową.

KGHM jak General Electric?
(KGHM)

W swojej nowej strategii spółka chce m.in. utworzyć TFI oraz zainwestować w energię jądrową.

Prezes KGHM -Mirosław Krutin (na zdjęciu) nową strategię ma wkrótce przedstawić na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Puls Biznesu dotarł do kluczowych założeń tego dokumentu.

Według gazety producent miedzi chce dywersyfikować swoje przychody i inwestować w energetykę jądrową w Polsce. Spółka zamierza także utworzyć TFI, do którego trafiłyby aktywa niezwiązane z wydobyciem miedzi.

Kolejnym pomysłem mającym być przedstawionym zarządowi firmy są przejęcia niedowartościowanych spółek (głównie państwowych) i wprowadzanie ich na giełdę. Według gazety uwagę KGHM przyciąga np. branża uzdrowiskowa, która dobrze pasuje do profilu Interferii należących do konglomeratu.

_ - Chcielibyśmy zrobić coś dużego, fajnego, z nutką patriotyzmu. (...) Niech KGHM będzie jak General Electric, który z powodzeniem działa w różnych branżach _ - mówi anonimowy rozmówca Pulsu Biznesu.

Co na to analitycy?

Robert Maj z KBC Securities jest sceptyczny co do nowej strategii spółki. Przede wszystkim dlatego, że, jak mówi, _ pomysłów na rozwój KGHM było już wiele i zmieniały się przez lata, ale nigdy nie udało się ich wprowadzić w życie _.

Analityk pozytywnie ocenia wejście w sektor energii jądrowej. _ To dobry pomysł, choć szybkość jego wdrożenia będzie uzależniona od decyzji politycznych _ - mówi dla Money.pl

Według niego istnieje jednak inne zagrożenie w nowym planie. _ Chodzi o punkt mówiący, że spółka miałaby przejmować państwowe, niedowartościowane, spółki i wprowadzać je na giełdę. Moje obawy dotyczą uwikłań spółki w prywatyzacje, które nie będą zależeć w pełni od władz spółki _ - dodaje Robert Maj.

Idealna strategia według analityka KBC Securities miałaby zawierać cięcie kosztów (związki zawodowe domagają się obecnie kolejnej podwyżki płac), zwiększenie marż na wydobyciu miedzi, wejście w biznes energii jądrowej oraz poszukiwanie nowych złóż.

_ Z oceną całego planu trzeba poczekać do ujawnienia szczegółów _ - kończy Robert Maj.

| Komentarz Money.pl |
| --- |
| Paweł Satalecki, analityk

Długoterminowa strategia KGHM jest tematem rozmów kolejnych prezesów firmy nie od dziś. Wszyscy zgadzają się, że plan musi powstać jak najszybciej - bo zasoby miedzi kończą się (eksperci szacują, że starczy ich na 20-30 lat). Problem w tym, że zanim w Polsce powstaną elektrownie jądrowe upłynie prawdopodobnie tyle właśnie czasu - rząd musi przyjąć odpowiednie ustawy itd. Być może dobrym pomysłem byłby jakiś joint-venture i budowa takiej elektrowni np. w Niemczech, które aktualnie są za tym rodzajem energii. Pozytywnie natomiast oceniam pomysł utworzenia TFI, które nie tylko da korzyści podatkowe spółce, ale też pozwoli skupić się spółce na core biznesie, a pozostałymi aktywami będą zarządzać eksperci z rynku. Czekam jednak na szczegóły strategii, bo, jak wiadomo, diabeł tkwi w szczegółach. |

ZOBACZ TAKŻE:

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)