Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KGHM stworzył strategię na lata 2007 - 2016

0
Podziel się:

Rada Nadzorcza KGHM Polska Miedź zatwierdziła strategię na lata 2007-2016.

Zgodnie ze strategią spółka chce m.in. przeznaczać 30 proc. zysku na dywidendę, inwestować za granicą i stać się wiodącym producentem soli kamiennej w Polsce. KGHM podał we wtorkowym komunikacie, że strategia nakierowana jest na budowę wartości firmy, poprzez utrzymanie pozycji światowego producenta miedzi i srebra, jak również rozwój w obszarze wydobywania i przetwarzania rud innych metali nieżelaznych.

Ponadto, strategia przewiduje podjęcie działań w dziedzinie zagospodarowywania i wykorzystania odpadów - w szczególności technicznych i przemysłowych, produkcji w skali przemysłowej soli kamiennej oraz optymalizację wykorzystania aktywów telekomunikacyjnych.

"Realizacja strategii pozwoli na obniżenie kosztu produkcji miedzi z wsadów własnych (koncentratów) oraz przygotowanie firmy na ewentualny spadek cen miedzi, poprzez dywersyfikację i rozwój sprzedaży innych surowców oraz zwiększenie roli aktywów telekomunikacyjnych w generowaniu środków finansowych" - podała KGHM w komunikacie.

"Zakłada się w długim okresie generowanie zysku netto zapewniającego rozwój spółki i kontynuację wypłaty dywidendy dla akcjonariuszy. Zarząd będzie rekomendował wypłatę dywidendy na poziomie 30 proc. zysku netto" - dodano. W działalności podstawowej działania spółki nakierowane będą na zwiększenie bazy zasobów i poprawę efektywności gospodarowania.

Spółka chce utrzymać obecny poziomu produkcji miedzi z zasobów krajowych poprzez udostępnienie i eksploatację złoża Głogów Głęboki Przemysłowy, który ma osiągnąć pełną zdolność produkcyjną w roku 2013, a przewidywane nakłady inwestycyjne wyniosą tu ok. 1,8 mld zł. (zasoby przemysłowe złoża ponad 5 mln Mg Cu).

_ KGHM zapowiedziała też rozpoznanie możliwości eksploatacji złoża Radwanice-Gaworzyce i ewentualne rozpoczęcie jego udostępnienia oraz eksploracje innych złóż rudy miedzi w Polsce. _Koncern ma też w planach nabycie i eksploatację zagranicznych złóż miedzi i innych metali nieżelaznych poprzez nabycie zagranicznych aktywów górniczych. "W kręgu zainteresowania firmy pozostają niskokosztowe złoża rud miedzi oraz innych metali nieżelaznych. Zakłada się przystępowanie do konsorcjów z liderami danych rynków" - podała spółka w komunikacie.

KGHM chce też podjąć działalność eksploracyjną.

"Zakłada się utworzenie joint ventures z zagraniczną spółką eksploracyjną (Junior)" - podano. Spółka chce poprawiać efektywność gospodarowania poprzez ograniczenie kosztów działalności podstawowej i wzrost efektywności spółek grupy kapitałowej.

"W tej dziedzinie podjęte będą działania mające na celu poprawę efektywności poprzez redukcję kosztów w całym łańcuchu technologicznym, zmianę modelu zarządzania górnictwem i hutnictwem, centralizację działalności wspomagających, ograniczenie liczby spółek grupy kapitałowej oraz wzrost efektywności spółek grupy działających na rynku KGHM" - podano.

KGHM zmodernizuje też aktywa produkcyjne.

"W tym zakresie przewiduje się głównie usprawnienie procesów wzbogacania rudy, hydrotransport koncentratu, ograniczenie emisji do środowiska na każdym etapie procesów produkcyjnych, modernizację procesów hutniczych w celu utrzymania zdolności do produkcji miedzi wysokiej jakości oraz zadania związane z odnowieniem parku maszynowego" - podał KGHM.

Spółka chce zoptymalizować wykorzystanie aktywów telekomunikacyjnych, czyli Polkomtela i Dialogu, poprzez wzrost ich wartości i znacznie wzmocnić pozycję Dialogu na polskim rynku telekomunikacyjnym.

"Zakłada się połączenie wzrostu organicznego i przejęć rentownych spółek telekomunikacyjnych. Inwestycje te Dialog jest w stanie finansować ze środków własnych i środków zewnętrznych" - podał KGHM.

Spółka liczy też na wzrost strumienia dywidendy z Polkomtela i Dialogu, a także na zwiększenie "stopnia płynności aktywów telekomunikacyjnych poprzez stworzenie optymalnych warunków dla wyjścia KGHM z inwestycji telekomunikacyjnych w dogodnym momencie i formie".

KGHM chce również uzyskać istotną pozycję na rynku gospodarowania i przetwarzania odpadów poprzez zagospodarowanie i wykorzystywanie odpadów wytwarzanych przez KGHM oraz osiągnięcie efektywnej skali działalności w komercyjnym gospodarowaniu odpadami.

Spółka chce uruchomić przemysłową eksploatację soli kamiennej towarzyszącej rudom miedzi, zagospodarować wyrobiska poeksploatacyjnych i podejmie działania, aby osiągnąć pozycję wiodącego producenta soli kamiennej w Polsce.

KGHM będzie wykorzystywał podziemne wyrobiska w złożu soli dla celów związanych z magazynowaniem i składowaniem odpadów.

Spółka chce również rozpoznać możliwości inwestycyjne i dywersyfikację w nowych dziedzinach działalności i w tym celu podejmie działania w kierunku rozwoju obecnie prowadzonych projektów w zakresie pozyskania metali nieżelaznych i zaawansowanych technologii hydrometalurgicznych.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)