Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

KNF chce, by PKO BP wstrzymał dywidendę. Co na to bank?

0
Podziel się:

Komisja wyśle nie więcej niż pięciu bankom indywidualne zalecenia niewypłacania dywidendy za 2014 r. do czasu wyznaczenia wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego.

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP
Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP (materiały prasowe PKO BP)

Komisja Nadzoru Finansowego zwróciła się do PKO BP z wnioskiem, by bank na razie nie wypłacał dywidendy. Istnieje bowiem prawdopodobieństwo, że część zysku będzie trzeba zachować w spółce.

"W dniu 31 marca 2015 r. bank otrzymał od Komisji Nadzoru Finansowego zalecenie zatrzymania przez PKO Bank Polski całego zysku wypracowanego w okresie od 1 stycznia 2014 r. do 31 grudnia 2014 r. – do czasu ustalenia przez organ nadzoru wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego dla banku" - napisano.

W komunikacie podano, że zarząd PKO BP przyjął w nowym brzmieniu "Zasady zarządzania adekwatnością kapitałową i kapitałem własnym w PKO Banku Polskim SA oraz w Grupie Kapitałowej PKO Banku Polskiego SA", które obejmują swym zakresem między innymi kwestie polityki dywidendowej.

"Polityka dywidendowa zakłada możliwość realizowania wypłat z zysku banku dla akcjonariuszy w długim terminie w kwocie nadwyżki kapitału powyżej minimalnych wskaźników adekwatności kapitałowej, z uwzględnieniem dodatkowego zabezpieczenia kapitałowego. Polityka dywidendowa uwzględnia czynniki związane z działalnością banku i spółek grupy kapitałowej, a w szczególności wymogi i rekomendacje nadzorcze w zakresie adekwatności kapitałowej" - napisano.

"Wskaźniki adekwatności kapitałowej określające kryteria dywidendowe wynoszą: łączny współczynnik kapitałowy powyżej 12,5 proc. oraz współczynnik kapitału podstawowego Tier 1 powyżej 12 proc." - dodano.

Warunkiem wejścia w życie nowych zasad jest zatwierdzenie ich przez radę nadzorczą banku.

We wtorek Wojciech Kwaśniak, zastępca przewodniczącego KNF poinformował, że Komisja wyśle nie więcej niż pięciu bankom indywidualne zalecenia niewypłacania dywidendy za 2014 r. do czasu wyznaczenia wysokości dodatkowego wymogu kapitałowego.

W poniedziałek takie zalecenie otrzymał mBank. Analitycy oceniają, że w podobnej sytuacji może znajdować się również Bank Millennium oraz BZ WBK.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)