Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

MSP zweryfikuje procesy prywatyzacyjne kwestionowane przez NIK

0
Podziel się:
MSP zweryfikuje procesy prywatyzacyjne kwestionowane przez NIK

Minister skarbu przeprowadzi weryfikację podjętych wcześniej działań prywatyzacyjnych, podało Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) w odpowiedzi na raport Najwyższej Izby Kontroli (NIK).

"Minister Skarbu Państwa już na początku swojego urzędowania zapowiedział gruntowną weryfikację podjętych wcześniej działań prywatyzacyjnych, nie tylko zbycia czterech spółek opisanych w raporcie NIK. Analiza transakcji sprzedaży akcji spółek Skarbu Państwa z ostatnich lat pozwoli na rzetelną ocenę tych procesów i finalnych decyzji" - czytamy w komunikacie.

Niezależnie od działań MSP, prywatyzacja Ciechu jest przedmiotem śledztwa prowadzonego przez prokuraturę, podkreślono także.

NIK poinformowała dziś o wynikach kontroli 15 największych (o wartości jednostkowej przewyższającej 100 mln zł) transakcji prywatyzacyjnych, o łącznej wartości 13,3 mld zł, przeprowadzonych przez MSP w latach 2012-2014. W ocenie NIK, MSP dopuściło się niegospodarności w procesach sprzedaży 85% Kopalni Węgla Brunatnego Adamów, sprzedaży 85% Meble Emilia, sprzedaży 86,92% Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław i sprzedaży przez giełdę 37,9% Ciechu.

NIK stwierdziła, że MSP w dążeniu do zawarcia transakcji prywatyzacyjnych doprowadziło do sprzedaży akcji (za łączną kwotę 1,02 mld zł) po cenach nie oddających ich faktycznej wartości.

Zdaniem NIK, przeprowadzona analiza wskazuje na determinację MSP w dążeniu do sukcesu, za jaki uważane jest sprywatyzowanie spółek należących do Skarbu Państwa. Podkreślono jednak, że podejście MSP do metod wycen, dopuszczające pomijanie w negocjacjach wyników wyceny spółek otrzymanych metodą mnożnikową i uwzględniania jedynie wyników wyceny metodą DCF (zdyskontowanych przepływów pieniężnych) nie było w pełni słuszne.

Wskazano także, że dokumentacja dotycząca kontrolowanych procedur sprzedaży akcji na GPW nie zawiera analiz trendów kursu zbywanych akcji lub bardziej zaawansowanej analizy technicznej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)