Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Nadzór finansowy wyklucza Londyn jako siedzibę europejskiej giełdy

5
Podziel się:

- Niemiecki Federalny Urząd Nadzoru Usług Finansowych (BaFin) oświadczył we wtorek, że po wystąpieniu Wielkiej Brytanii z UE Londyn nie będzie mógł zostać główną siedzibą planowanej europejskiej giełdy ani centrum transakcji przeprowadzanych w euro.

Nadzór finansowy wyklucza Londyn jako siedzibę europejskiej giełdy
(Wojciech Strozyk/REPORTER)

"Bez wątpienia trudno jest sobie wyobrazić, by najważniejsza giełda strefy euro miała być zarządzana z siedziby znajdującej się poza Unią Europejską. Z pewnością potrzeba w tej kwestii pewnej korekty" - powiedział szef BaFin Felix Hufeld.

Jak dotąd jest to najwyższy rangą urzędnik, który po ubiegłotygodniowym referendum ws. Brexitu publicznie wykluczył Londyn jako lokalizację przyszłej giełdy, mającej powstać z fuzji giełdy londyńskiej (London Stock Exchange - LSE) oraz giełdy niemieckiej (Deutsche Boerse); szacowana wartość transakcji to ponad 22 mld euro.

Wypowiedź Hufelda świadczy o kruchej pozycji Londynu, obecnie dominującego w Europie centrum finansowego, po podjętej przez Brytyjczyków decyzji o wyjściu kraju z UE - zauważa Reuters. Planowanej fuzji LSE i Deutsche Boerse mogą zaszkodzić coraz chłodniejsze reakcje po brytyjskim referendum wśród niemieckich polityków, którzy w ostatnich dniach wypowiadali się podobnie jak szef BaFin - dodaje agencja.

Wypowiedź Hufelda kłóci się z dotychczasowymi, wydawanymi wspólnie komunikatami LSE i Deutsche Boerse, według których transakcja odbędzie się zgodnie z planem. We wtorek Deutsche Boerse odmówiła komentarza, rzecznik LSE oświadczył zaś, że udziałowcy będą głosować w sprawie transakcji 4 lipca, a jej warunki nie uległy zmianie.

Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa finansów, któremu podlega BaFin, powiedziała, że władze nadzorcze nadal analizują planowaną operację. W najbliższych tygodniach spotkać się ma się specjalna komisja, utworzona przez obie giełdy do wypracowania odpowiedzi na skutki brytyjskiego referendum.

Hufeld, który zasiada także w Radzie ds. Nadzoru Europejskiego Banku Centralnego (EBC), powiedział również we wtorek, że Londyn nie może pozostać centrum operacji przeprowadzanych w euro. Według niego centrum tego rodzaju transakcji musi przenieść się do UE; jako przykładową lokalizację nowego finansowego hubu podał Frankfurt nad Menem.

"Uważam za ważny cel polityczny rozważenie działań zachęcających do tego (przeniesienia centrum - PAP). Pod względem politycznym nie może być mądre, by duża część lub większość handlu prowadzonego w euro odbywała się poza UE" - powiedział Hufeld.

Jeszcze przed brytyjskim referendum przedstawiciele strefy euro mówili, że EBC chce zlikwidować anomalię powstałą w 1999 roku, gdy Wielka Brytania wycofała się z wprowadzanego właśnie euro; anomalia polega na tym, że przeważająca część transakcji w unijnej walucie, emitowanej przez EBC, odbywa się w Londynie, czyli poza jurysdykcją Banku - pisze Reuters.

EBC, z siedzibą we Frankfurcie, domaga się nadzoru nad transakcjami w euro, ponieważ w razie poważnych zakłóceń na rynku to na nim spoczywa obowiązek uregulowania sytuacji.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(5)
Fi
8 lat temu
WIELKI SZACUNEK I POCHWAŁA DLA BRYTYJCZYKÓW !! WIDAĆ SĄ ODWAŻNI. WALIĆ EURO-KOŁCHOZOWYCH KOMUNISTÓW UE !! CHCĄ ZNIEWOLIĆ WOLNYCH LUDZI KAJDANAMI ABSURDALNOŚCI. ( NP. Prostowanie Ogórków i Bananów, totalnie niekontrolowana islamizacja Europy). Co za czerwone gender bydło !!
14 mln ludzi
8 lat temu
Fakt,całą kasę na socjał dawała giełda. Detroit będzie.
hh
8 lat temu
brawo,niech podatki i zyski od tranzakcji finansowych zostaja na terenie eu,walic angolii...
db
8 lat temu
PiS wprowadził najwyższy w Europie podatek od klientów banków, a teraz prosi banki, że stworzyły u nas dziesiątki tysięcy miejsc pracy? żart?
upsala
8 lat temu
LOndym i Lodynczycy bedziecie wpierdalac mirabelki nikt was juz nie chce Merkel kupiła wasz Brexit za funt klaków