Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

NBP: Na rynku mieszkaniowym sytuacja była nadal stabilna w I kw. br.

0
Podziel się:
NBP: Na rynku mieszkaniowym sytuacja była nadal stabilna w I kw. br.

Pomimo obserwowanego ożywienia, sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych pozostawała zrównoważona w I kw. 2016 r. Również na rynkach wtórnych ceny transakcyjne pozostawały stabilne - wyjątkiem był rynek warszawski, gdzie zaobserwowano spadek cen związany ze sprzedażą większej liczby tańszych mieszkań, podał Narodowy Bank Polski (NBP) w cokwartalnej informacji o cenach mieszkań i sytuacji na rynku nieruchomości w Polsce. Na rynku nieruchomości komercyjnych odnotowano znaczny spadek wartości transakcji inwestycyjnych, do ok. 0,5 mld euro.

"Sytuacja na rynku nieruchomości mieszkaniowych pozostawała zrównoważona. Pomimo obserwowanego ożywienia ceny ofertowe i transakcyjne m2 mieszkań na rynkach pierwotnych analizowanych miast wykazywały stabilizację. Także na rynkach wtórnych ceny transakcyjne pozostawały stabilne, jedynie na rynku warszawskim zanotowano spadek cen. Spadek ten był związany ze sprzedażą większej liczby mieszkań z niższą ceną m2, tj. o słabszej jakości lub lokalizacji. We wszystkich analizowanych grupach miast (Warszawa, 6M, 10M) ceny na rynku pierwotnym były wyższe niż na rynku wtórnym. Ceny hedoniczne na rynku wtórnym na rynkach 16 miast wojewódzkich były także stabilne, co potwierdza, że rynek mieszkań jest zrównoważony. Średnie stawki najmu m2 mieszkań (ofertowe i transakcyjne) w dużych miastach kolejny kwartał wykazywały niewielki wzrost" - czytamy w komunikacie.

Według NBP, inwestycja mieszkaniowa (bez uwzględnienia kosztów transakcyjnych) nadal jest krótkookresowo opłacalna. Przy założeniu średniej wysokości możliwego do uzyskania czynszu, rentowność inwestycji mieszkaniowej jest wyższa niż lokaty bankowej, 10-letnich obligacji skarbowych oraz podobna do uzyskiwanej na rynku nieruchomości komercyjnych. Wysoka wartość średniego czynszu najmu w relacji do kosztów obsługi kredytu mieszkaniowego nadal umożliwia finansowanie kosztów kredytu przychodami z najmu.

Szacowana rentowność mieszkaniowych projektów inwestycyjnych nadal utrzymywała się w I kw. br. na wysokim poziomie. Było to związane z korzystną dla deweloperów relacją cen mieszkań do niskich od kilku lat kosztów materiałów i robót budowlanych oraz zakumulowanymi zasobami gruntów pod budowę nowych projektów mieszkaniowych. Dane finansowe firm deweloperskich wskazują na niską rentowność ich działalności, co znajduje także odzwierciedlenie w notowaniach giełdowych największych spółek z branży. Szacowana rentowność projektów deweloperskich w budownictwie mieszkaniowym utrzymywała się jednak na dobrym poziomie, co potwierdza bardzo duża liczba rozpoczynanych i wprowadzanych na rynek kolejnych nowych projektów inwestycyjnych, wyjaśnia NBP.

Na rynku nieruchomości komercyjnych w Polsce wartość transakcji inwestycyjnych w I kwartale 2016 r. wyniosła około 0,5 mld euro. Stopy zwrotu na warszawskim rynku biurowym spadły do 5,5%, wartości niższej niż notowana nawet podczas boomu w 2007 r. Inwestorzy porównują jednak stopy zwrotu z inwestycji w nieruchomości biurowe z historycznie niskimi rentownościami obligacji skarbowych w Polsce oraz za granicą.

Na warszawskim rynku wynajmu powierzchni biurowych, który jest dominującym rynkiem, stopa pustostanów wzrosła z 12% do ok. 14%. Wynikało to głównie z przesunięcia zakończenia niektórych inwestycji z końca 2015 r. na obecny kwartał. Oddawanie dalszych budynków biurowych do użytkowania przy stabilnym popycie może tę stopę podnieść w bliskiej przyszłości. Czynsze transakcyjne dla powierzchni biurowych klasy A w Warszawie wykazywały lekki spadek i wynosiły około 23 euro/m2/m-c.,natomiast na pozostałych rynkach pozostawały stabilne. Czynsze transakcyjne dla powierzchni biurowych klasy B, notowane w zł kontynuowały spadkowy trend w Warszawie i 6 dużych miastach, rosły w 10 mniejszych miastach. Czynsze w centrach handlowych, notowane w euro, badane dla powierzchni około 100-300 metrowych w Warszawie wykazywały spadkowy trend, w pozostałych dużych miastach pozostawały stabilne. Ceny transakcyjne zakupu lokali handlowo-usługowych na rynku wtórnym w całej Polsce nie zmieniały się istotnie, podał także bank centralny.

budownictwo
nieruchomości
giełda
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)