Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Pengab wzrósł o 10,4 pkt m/m do 22,5 pkt w marcu

0
Podziel się:
Pengab wzrósł o 10,4 pkt m/m do 22,5 pkt w marcu

Warszawa, 22.03.2016 (ISBnews) - Wskaźnik koniunktury bankowej Pengab wzrósł o 10,4 pkt m/m do 22,5 pkt w marcu, wynika z "Monitora Bankowego" opublikowanego przez firmę badawczą TNS Polska. Rok temu wartość wskaźnika wynosiła 18,2 pkt.

"Tak silny wzrost jest spowodowany wzrostem bieżących, a także indeksu wyprzedzającego. Nastąpiło także zdyskontowanie silnych spadków z poprzednich dwóch miesięcy, wzmacniane sezonowym wzrostem aktywności klientów na rynku bankowym. Ocena i prognoza sytuacji ekonomicznej banków pozostała jednak m/m bez zmian. Wyraźna zmiana m/m została odnotowana na rynku kredytów konsumpcyjnych, kredytów obrotowych dla przedsiębiorstw. Bardziej optymistyczne są także prognozy sześciomiesięczne dla kredytów osób indywidualnych a także kredytów dla przedsiębiorstw. Przewidywana jest także poprawa sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych oraz gospodarki kraju" - poinformował Marcin Idzik z TNS Polska.

Wskaźnik ocen wzrósł o 11,5 pkt w skali miesiąca do 20 pkt w marcu, zaś wskaźnik prognoz zwiększył się o 9,2 pkt do 24,9 pkt.

TNS podał, że w prognozie sześciomiesięcznej sytuacji ekonomicznej przedsiębiorstw, gospodarstw domowych i gospodarki kraju obserwujemy znaczny przypływ optymizmu - znacznie wzrosły wszystkie wskaźniki.

Z kolei główne zmiany w zakresie prognozy sześciomiesięcznej obserwowane w marcu to: wzrost salda kredytów konsumpcyjnych, a w przypadku przedsiębiorców - wzrost salda kredytów inwestycyjnych i obrotowych.

"Marzec przyniósł znaczny wzrost wskaźnika ocen sytuacji na rynku kredytów gospodarstw domowych (o 33 pkt proc. w stosunku do ubiegłego miesiąca). To pierwszy wzrost zanotowany od października. W prognozach widoczny jest optymizm - wskaźnik kontynuuje wzrost i stosunku do lutego zwiększył wartość o 14 pkt proc. Na poziomie szczegółowym obserwujemy znaczny wzrost salda kredytów konsumpcyjnych, mieszkaniowych i samochodowych - odpowiednio o 36 pkt proc., 26 pkt proc. i 10 pkt proc. w stosunku do lutego. Saldo kredytów zagrożonych nie uległo zmianie" - czytamy w raporcie.

W przypadku rynku kredytów pomiotów gospodarczych marzec przyniósł wzrost wskaźnika ocen o 13 pkt proc. oraz wzrost wskaźnika prognoz o 5 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru.

TNS podał, że na poziomie szczegółowym najwyraźniejszy wzrost salda jest widoczny w przypadku kredytów obrotowych (25 pkt proc. w stosunku do lutego). Saldo kredytów inwestycyjnych wzrosło o 16 pkt proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Nieznacznie - o 3 pkt proc. - wzrosło także saldo kredytów zagrożonych przedsiębiorstw.

"Zarówno wskaźnik oceny, jak i prognoz sytuacji na rynku depozytów gospodarstw domowych wzrosły - odpowiednio o 5 pkt proc. (oceny) i 7 pkt proc. (prognozy). Na poziomie szczegółowym zanotowano wzrost salda depozytów bieżących o 13 pkt proc. w stosunku do poprzedniego pomiaru. Saldo depozytów terminowych nie uległo zmianie" - czytamy dalej.

Marzec przyniósł wzrost wskaźnika ocen rynku depozytów podmiotów gospodarczych o 10 pkt proc., tymczasem wskaźnik prognoz utrzymuje zbliżony poziom do poprzedniego pomiaru. Na poziomie szczegółowym obserwujemy wzrost wszystkich wskaźników na tym rynku.

Sondaż został przeprowadzony pomiędzy 8 a 18 marca. W badaniu wzięło udział 175 placówek bankowych, reprezentujących różne typy banków.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)