Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

PGE straciła pięć miliardów złotych. Ale dalej chce płacić dywidendę

0
Podziel się:

Pięć miliardów złotych wyniosła strata netto Polskiej Grupy Energetycznej w pierwszym półroczu.

PGE straciła pięć miliardów złotych. Ale dalej chce płacić dywidendę
(Marcin Obara / PAP)

To efekt gigantycznego odpisu wartości majątku spółki.

PGE opublikowała raport za pierwsze półrocze w poniedziałek wieczorem. Wynika z niego, że pierwszym półroczu strata netto wyniosła 5 miliardów złotych wobec 2,8 miliarda złotych zysku netto w tym samym okresie ubiegłego roku.

Wynik jest zgodny z tym, co kilka dni temu zapowiadały władze spółki. Jak podano, wyniki uwzględniają zdarzenia o charakterze jednorazowym. Największym z nich jest odpis aktualizujący wartość aktywów trwałych z segmentu "Energetyka Konwencjonalna" w wysokości około 8,8 miliarda złotych, skutkujący zmniejszeniem raportowanego wyniku netto o około 7,1 miliarda złotych.

W informacji przesłanej mediom władze PGE zaznaczają, że chcą, by PGE pozostała spółką dywidendową. "Naszym celem jest utrzymanie pozycji spółki dywidendowej. Jesteśmy w stanie wygenerować wystarczającą ilość przepływów pieniężnych z działalności operacyjnej, aby spełnić oczekiwanie rynku w tym zakresie. Ze względu na odpis aktualizujący wartość części aktywów segmentu konwencjonalnego zmodyfikowaliśmy naszą przyszłą politykę dywidendową: podstawą do wyliczenia następnej dywidendy będzie zysk netto skorygowany o wielkość odpisu" - mówi Marek Woszczyk, prezes PGE cytowany w informacji spółki.

Zgodnie z propozycją zarządu dotyczącą podziału zysku za rok 2014 niemal 1,5 miliarda złotych zostanie wypłacone akcjonariuszom jeszcze w październiku. Dywidenda w wysokości 78 groszy na akcję oznacza około 5-procentową stopę zwrotu.

Grupa kapitałowa PGE jest liderem sektora energetyki z około 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego, 30-proc. w sprzedaży dla klientów końcowych (5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych) oraz 11-proc. w OZE.

giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)